Teplo jako v pokojíčku

Obílená kamna ze šamotových tvárnic dodávají novému srubu téměř pohádkový rozměr

Uvedený příměr se dobře hodí právě pro pokojová kachlová kamna. Název samozřejmě platí, i když topidla bývají umístěna třeba i v hale nebo u paty schodiště.

Společným jmenovatelem pokojových kachlových kamen, ať už si je necháme postavit kdekoliv, je nepřítomnost plotny. V pokoji nebo pod schody se zkrátka nevaří.

S pohledem do plamenů

I když se těmto topidlům říká kachlová, nemusí být na jejich povrchu jenom kachloví. Na některých místech nebo i v celé ploše je můžeme nahradit šamotovými prefabrikáty nebo litým šamotem a natáhnout na ně speciální omítku, snášející vysoké teploty.

Krásná kamna z glazovaných a obílených neglazovaných kachlů sálají své teplo do velkého obývacího pokoje a do sousední ložnice, kde je kachlový „radiátor“

Těžká sálavá kachlová kamna s kachli vymazanými zevnitř kamnářskou hlínou nemají obvykle prosklená dvířka. Chcete-li si užít pohled do plamenů, zvolte kamna teplovzdušná nebo spíš kombinovaná, v nichž se spojují výhody rychlého ohřevu „nevyfutrovaných“ kachlů a akumulace. Jsou osazeny kamnovou vložkou, na niž bývá přisazen teplovzdušný výměník.
Je-li zhotoven z kovu, z litiny, nemá akumulační schopnost a teplo předává pouze prouděním. Nejvýhodnější je použít litinový teplovzdušný výměník s vnitřními šamotovými tahy, který se stává sálavou částí teplovzdušných kamen.

Teplo do celé chalupy

Na teplovzdušný výměník se šamotovými útrobami mohou být napojeny i tahy mířící do sousedních místností. Výkonnější variantou však je výměník teplovodní, z něhož lze rozvádět vodu do radiátorů po celé chalupě. Kdysi kamnáři svařovali výměník z plechu a připojovali jej na jednu stěnu topeniště, nebo vytvářeli tzv. podkovu, jindy použili jako teplovodní výměník spirálu z trubek. Životnost takových zařízení však byla v porovnání s životností celého kachlového topidla nízká.

I v těchto sloupových pokojových kamnech se může skrývat hypokaustní výměník

Vše vyřešil litinový teplovodní výměník BURNET 300 nebo 400, který sám tvoří tři stěny topeniště. Nabízí výkon od 7 do 12 kW, což obvykle stačí pro vytopení obývacího pokoje s kuchyní, dvou pokojů a WC s koupelnou – tedy prakticky celého domku či chalupy. Je možná i dodatečná vestavba výměníku do stávajících kamen, ale její vhodnost je třeba konzultovat s odborným kamnářem.

Další variantou kachlových kamen, vhodnou pro vytopení celého stavení, jsou tak zvaná hypokaustní kamna. Jejich výměník tvoří tvárnice z keramické hmoty, z nich se podle potřeby poskládá. Tvárnice obsahují lupek, magnezit a čedič, takže dobře vedou i akumulují teplo. Horké spaliny mohou proudit jejich vnitřním kruhovým prostorem nejen v kamnech, ale procházet dobře izolovanou zdí do sousedních místností nebo i několika patry vzhůru. Kachloví v obestavbě kamen není vyplněno šamotem, který by bránil prostupu tepla na povrch. Není nutný ani kvůli akumulaci, protože to obstará vnitřní akumulační systém.

www.temr-horak.cz, www.kamnarstvi-bechyne.cz, www.argan.cz, www.hein.cz, www.romotop.cz, www.turbofonte.cz, www.kaschutz.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, IVAN POLTAVEC, ARCHIV FIREM

 

 

Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna

 


Teplo jako v pokojíčku