Vytápění klenutých prostor

Rubrika: Interiér

Potřeba vytápění klenutých prostor či místností s vysokým stropem vzniká například při rekonstrukci sklepa do podoby společenské místnosti. Pro takový případ existuje řada vhodných topidel.

Klenuté prostory nemají na vytápění nějaké speciální požadavky, důležitá je spíše výška stropů a velikost místností

Vytápění netradičních prostor s klenbou, zkosenými stropy, mezonetovým uspořádáním či jakkoli netradičními dispozicemi klade na výběr topidla podobné nároky, jako jakékoli jiné vytápění. V úvahu je nutné vzít klasické „topenářské“ faktory včetně obejmu vytápěných prostor a kvality izolace a z ní vyplývajících předpokládaných tepelných ztrát. A také způsob využívání místnosti a nároky na topidlo. Jeho správná volba pak závisí na tom, zda bude potřeba spíše nepravidelné vytápění s rychlým ohřevem vzduchu v místnosti (posezení ve sklípku, společenská místnost) nebo pravidelné vytápění či temperování (atelier, dílna). Důležitý je rovněž soulad se stylem zařízení vytápěného prostoru. Společenské místnosti s rustikálním dřevěným nábytkem tak bude slušet uzavřený krb, kamna na dřevo či „neviditelné“ podlahové topení, v dílně nebo atelieru vsadíme spíše na účelovost a optimální parametry zvoleného topidla bez ohledu na jeho vzhled.

Přímé odkouření kamen či krbu je v netradičních prostorách ekonomickým i na pohled atraktivním řešením

Sálání nebo konvekce

Ekonomicky výhodným i vzhledově zajímavým řešením může být u společenských či pracovních prostor vytápění kamny. Pro místnosti s vysokými či klenutými stropy jsou vhodnější kamna, konstruovaná na principu konvekčního vytápění. Taková kamna jsou dvouplášťová a právě mezi tyto dva pláště nasávají od podlahy studený vzduch. V prostoru mezi plášti se vzduch ohřeje, stoupá ke stropu a podporuje tak přirozenou cirkulaci vzduchu.

Jednoplášťová sálavá kamna fungují na rozdíl od konvekčních tak, že vyzařují teplo do místnosti z ohřátého pláště.

Z konvekčních kamen se teplo šíří rovnoměrněji, povrch kamen je díky jejich konstrukci méně horký a skrze otevřené dveře lze těmito kamny snadněji vytápět i další místnosti.

Sálavá kamna pocitově hřejí rychleji, což je vykoupeno vysokou teplotou povrchu kamen a nerovnoměrným teplem, které je nejvíce koncentrované kolem kamen, ale méně už například ve vzdálenějších rozích místnosti.

Výběr mezi jednoplášťovými a dvouplášťovými typy existuje i u krbových vložek. Krb může vzhled a atmosféru v místnosti doplnit ještě výrazněji, než kamna. Ta však mají oproti krbové vložce několik výhod: bývají levněji než vložky a obejdou se bez ventilátoru či automatických regulátorů.

Topné panely představují nenápadné a účinné topidlo, které se někdy označuje jako kachlová kamna v desce (ES systems)

Americké zapojení

Netradiční dispozice místností někdy umožňují nebo dokonce i vyžadují instalaci svislého kouřovodu. Označuje se jako přímé odkouření či americké zapojení komína. Jde o speciální komínovou konstrukci, složenou z dílů nerezových komínů bez použití sopouchu, čistících dvířek a zakládacího dílu. Svislý či přímý kouřovod je vhodný zejména pro dodatečné stavby komínů a bývá nejvhodnější pro krbová kamna a krbové vložky s uzavřeným ohništěm, horním vývodem spalin a vyjímatelným deflektorem (vložka pro zvýšení účinnosti spalování) kvůli bezproblémovému čištění komínu a spotřebiče.

Rychlé teplo

Chcete-li prostory vytopit rychle, bez práce a jen pro příležitostné použití, zvažte vytápění pomocí elektrického přímotopu. V úvahu připadají především přímotopné konvektory a olejové radiátory. Konvektory vyzařují teplo ihned po zapnutí, rovněž využívají principu přirozené cirkulace teplého a studeného vzduchu a jejich účinnost lze zvýšit sepnutím zabudovaného ventilátoru. Jsou velmi lehké, snadno se přenášejí a lze je i zavěsit na stěnu.

Olejové radiátory mají o něco pomalejší náběh, ale k jejich výhodám patří to, že ohřátá olejová náplň uvnitř radiátoru vyzařuje teplo ještě nějakou dobu po vypnutí. Vydávají sálavé teplo, pocitově srovnatelné se standardními teplovodními radiátory.

Vyšší náklady na tento způsob topení mohou být v obou případech vyváženy nízkou pořizovací cenou a snadnou instalací topidla.

Z teplovzdušných kamen lze vybírat taková, jejichž konstrukce podporuje rychlou cirkulaci vzduchu a stoupání tepla ke stropu

Nenápadné teplo

Zatímco například u krbových kamen je kategorie konvekčních topidel považována za vyspělejší a bývá dražší, u sálavých topných panelů se jejich schopnost vyzařovat sálavé teplo zdůrazňuje jako výhoda oproti klasickým konvekčním radiátorům.

Elektrické sálavé infra panely na strop i na stěnu produkují sálavé teplo prostřednictvím infračervených vln, které ohřívají osoby, předměty a nábytek ve své blízkosti. Od těchto předmětů se poté ohřívá okolní vzduch. V podstatě bezúdržbové a bezpečné topidlo lze v řadě různých provedení umístit velmi nenápadně. Může být proto zajímavou volbou pro vytápění designově sladěného interiéru, v němž by příliš výrazné topidlo působilo jako rušivý prvek.

Pokud je instalace topením součástí rekonstrukce společenských či pracovních prostor, je zajímavou variantou i teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění. Má až o dvacet procent nižší spotřebu energie než běžné radiátory, dokáže vytápět interiér rovnoměrně a nevíří prach. A je neviditelné. Teplo sálá přímo z podlahy, ohřívaný vzduch nestoupá prudce vzhůru jako v případě jiných topidel. Jde tedy o topení, vhodnější spíše pro pravidelně či denně využívané prostory. K vysokým stropům bude teplo stoupat pomaleji.

Elektrické přímotopy a olejové radiátory jsou vhodné pro příležitostné použití

Text: Richard Guryča

Foto: Archiv firem, Shutterstock

Vytápění klenutých prostor