Jak ozdobit dveře

Rubrika: Inspirace

V předvánočním čase chystáme kromě adventního věnce se čtyřmi svíčkami, určeného na sváteční stůl, i věnec, který pověsíme na dveře. Tady jako by říkal: jste vítáni, račte vstoupit!

Na výrobu stačí jedlové větvičky, šišky a jablíčka

Výzdoba domu, pečení cukroví, chystání dárků – to všechno je nutné stihnout do Vánoc. První práce jsou obvykle spojeny s přípravou adventních dekorací – výrobou věnců. Jeden doplníme čtyřmi svíčkami, abychom je na něm mohli o „železné“, „bronzové“, „stříbrné“ a „zlaté“ neděli postupně zapalovat. Další věnec zavěsíme na domovní dveře.

Z čeho vázat?

Na velký věnec patří velká stuha

Zhotovíme ho stejně snadno jako věnec adventní. Měl by mít pevný podklad ze slámy či z polystyrenu a také smyčku nebo očko, pomocí nichž ho na dveře zavěsíme. Na přízdobu můžeme zvolit řadu materiálů: přírodní chvojí, zelené větvičky buxusu, listy mahonu, loupané i neloupané proutí, šišky, suché rostliny i jejich plody. Z nich vybíráme ty trvanlivé a pevné, jako jsou ořechy, obzvláště pěkná jsou malá červená jablíčka z okrasných jabloní. Dekoraci doplníme různými drobnými vánočními ozdůbkami ze dřeva, skla, keramiky, textilu, plechu či přírodnin. Ke korpusu je buď přivazujeme drátkem, nebo lepíme pomocí lepicí pistole.

Věnec a závěs umně zkombinovaný se svíčičkami

Potom můžeme věnec přestříkat bílou, stříbrnou či zlatou barvou ve spreji, a tím ho barevně sjednotit. Ale tímto způsobem také můžeme přizdobit jen určitá místa, například konce větviček. Povrch hotového díla zpevníme bezbarvým lakem (také ve spreji). A nakonec věnec ovineme stuhami ve vánočních barvách – červené, zlaté, zelené.

Nejenom věnce

Stejným materiálem můžeme přikrášlit i truhlíky před okny, malé květináče v oknech či velké u dveří. Ve stejném duchu pokračujeme i ve výrobě dekorací do interiéru, výzdoba pak bude pěkně sladěná.

Zelený věnec se šiškami

Na krbovou římsu, nad schodiště, na trámy a podobně zavěsíme vlastnoručně zhotovenou girlandu – ozdobný „řetěz“, vázaný ze zelených větviček. Dílem okamžiku pak budou vánoční svícínky, které sváteční atmosféru jen podtrhnou.

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock a Thinkstock

Jak ozdobit dveře

Jak ozdobit dveře