Dům na Kozině

V úzkých uličkách jihočeského městečka Trhové Sviny našli svůj nový domov manželé – architekti. Rekonstruovaný dům je dokonalou ukázkou toho, že pro bydlení není třeba odkrajovat z krajiny, ale stačí starým stavbám vdechnout nový život.

dům na kozině

Dům na Kozině leží kousek od Kozinova náměstí v Trhových Svinech. Foto: Alex Shoots Buildings

Svérázný charakter Kozinova náměstí učaroval architektům Barboře a Jiřímu Weinzettlovým, kteří zde koupili malý domek se záměrem vytvořit si z něj víkendové bydlení. O rok později se jim však naskytla příležitost odkoupit dům naproti přes zahradu, což od základu změnilo jejich původní plán. Dvě samostatné stavby propojené zahradou proměnili ve své trvalé útočiště.

moderní dvůr

Na pozemek se vstupuje moderní brankou. Foto: Alex Shoots Buildings

zrekonstruovaná chalupa

Mezi stavbami je malá zahrádka. Foto: Alex Shoots Buildings

Návrat ke starým materiálům

Obě stavby pocházející pravděpodobně z 19. století musely být kompletně zrekonstruovány. „Jeden z domů byl ve velmi špatném technickém stavu. Ten druhý sice prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, nicméně ta nerespektovala historickou hodnotu stavby a odklonila se k nevhodným novodobým materiálům,“ uvádí Ing. arch. Jiří Weinzettl a pokračuje: „Rozhodli jsme se proto odstranit přístavbu velkého vikýře s balkonem, změnit použité materiály na fasádě a střeše a vybourat plastová okna.“

moderní světnice

Ve světnici s jídelnou upoutávají obloukový strop a prosklená stěna. Foto: Alex Shoots Buildings

Snaha o zachování hmot se odráží také v odkrývání zdiva a dalších historických fragmentů pod novodobými přizdívkami. Obnažené kamenné zdivo následně nechali majitelé na mnohých místech v exteriéru i interiéru jednoduše napenetrovat a natřít bílou barvou.

Interiér s netradičními stropy

Vnitřní členění majitelé přizpůsobili záměru zpřístupnit objekt z obou stran, jak směrem od náměstí pro pěší, tak z druhé strany pro pohodlný příjezd autem. V menší ze staveb se nachází technické zázemí, dvě garážová stání, velká dílna s výtahem, venkovní WC s umývárnou a neobytná půda. Větší stavba pak slouží k samotnému bydlení. Centrálním prostorem obydlené části je světnice, která sdružuje kuchyňský kout, jídelnu a obývací pokoj. Jejím charakteristickým rysem je obloukově klenutý strop vytvořený za využití přírodních materiálů. Na velikosti místnosti opticky přidává plynule navazující velká venkovní terasa oddělená skleněnou stěnou. V přízemí se dále nachází ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím a chodba poskytuje vyvýšený relaxační prostor.

Neviditelné zárubně se dělají kvůli skleněným dveřím, jež vedou i do této ložnice. Foto: Alex Shoots Buildings

koupelna

Keramický obklad a dlažba od španělského výrobce mají překvapivou růžovou barvu. Foto: Alex Shoots Buildings

Podkroví obytné stavby náleží dětem. Schodiště ústí do prostorné společné herny opět s atypicky řešeným stropem, který vychází z průniku dvou na sebe kolmých sedlových střech. Celá herna je v obložení běleného smrkového dřeva. Na hernu navazují dva dětské pokoje s otevřenými šatnami.

Celkové vnímání jednotlivých prostorů v interiéru navíc obohacují četné průhledy do přiléhajících dvorků, velké okno ve štítové dvorní fasádě pak poskytuje jedinečný výhled na nedalekou kostelní věž.

Dům se stal vítězem České ceny za architekturu 2022

Pro barevný kontrast

Celý interiér se nese v duchu světlých barev. Na podlaze se střídá šedá betonová stěrka a bělený dub, stěny pokrývá bílá štuková omítka, dřevěné obložení či keramické obklady hexagonálního tvaru od výrobce Codicer. Jako kontrast v celém interiéru působí drobné zařizovací prvky v černé barvě – světla, vodovodní baterie, úchytky nábytkových dvířek, ale také dveřní a okenní kliky. „Všechny dveře i okna jsme si přáli vybavit klikami v černém provedení a to nám umožnil sortiment českého výrobce M&T. Hluboký černý odstín dává dveřním i okenním klikám speciální odolná povrchová úprava titan černý mat.“ Výrobce M&T byl volbou pro architekty také v otázce tzv. neviditelných zárubní.

skleněná stěna

Stačilo natřít stěny bílým nátěrem, který propojil různorodé materiály, ty staré i ty nové. Foto: Alex Shoots Buildings

Ze dvou staveb jeden spokojený domov

Obě stavby, které vzájemně propojuje zahrádka s ovocnými stromy, společně vytvářejí harmonický základ pro spokojený domov. „Celková rekonstrukce byla velmi náročná, a to nejen z pohledu množství stavebních prací, ale také z časového hlediska. Ale stálo to za to. V našem novém domě bydlíme sice teprve poměrně krátce, nic bychom však neměnili,“ uzavírají spokojení architekti – majitelé.

Text: Redakce
Foto: Alex Shoots Buildings

Dům na Kozině