Kachlová kamna jako nová

Rubrika: Interiér

Objevili jste kamna postavená z kachlů se zajímavým, ale zašlým, dokonce odřeným reliéfem a je vám líto je vyhodit? Pak je možné doporučit návštěvu Atelieru restaurování kachlových kamen Na Děkanské vinici II v Praze 4.

S úctou k práci předků

Kachlová kamna dnes – opět v plné kráse navzdory svému stáří

Síly v něm spojili tři šikovní keramici – restaurátoři, kteří se rozhodli vracet krásu výrobkům starých řemeslníků. Restaurují veškerou keramiku, ale hlavně kachlová kamna. Postarají se o jejich odborné rozebírání, rekonstrukci, třeba i změnu způsobu vytápění a přepravu.

„Atelier nabízí i další službu,“ připomíná restaurátor Michal Raušer. „Na našich internetových stránkách je Galerie kamen, kde uveřejňujeme ta, která majitelé sami nepotřebují, ale chtějí je nabídnout dalším zájemcům. Může jít třeba i jen o části kamen nebo o kovové prvky. Když se najde kupec, obvykle nás požádá o renovaci a spolupráci při přenosu,“ vysvětluje. Pokud se chcete přesvědčit o úrovni práce Atelieru, otevřete si také přehlídku realizací. Najdete kamna, která dnes zdobí sály státních zámků Konopiště, Hořovice, Kratochvíle, Ratibořice a dalších, interiéry památkově chráněných objektů i soukromých chalup. Jedny vám dnes představujeme.

Kamna slouží potřetí

Tip na tato kachlová kamna a na jejich majitele jsme dostali od Evy Symonové z Atelieru. Manželé Leščinští se rozhodli ve své památkově chráněné chalupě tato kamna zachovat, přestože kachle už byly použity podruhé. „Při minulé přestavbě nebyly kachle vyčištěny, jejich poškození starými mastnými nečistotami bylo tedy mimořádné. Glazura kachlů byla oddrolená, mnoho jich bylo poškozených a několik úplně rozlomených. Nejhůř na tom byly hrany rohových kachlů a ty v okolí kovových součástí,“ vzpomíná na původní stav kamen restaurátorka Sylva Čekalová.

Původní znečištěné kachle

Nejdřív byl přizván kamnář, který spolu s restaurátorkou kachle očistil od nejhorších výmazů. Pak byla pořízena fotodokumentace stavu a osazení, kachle byly očíslovány a kamna rozebrána. Po převozu do Atelieru byly z kachlů odstraněny mastné nečistoty, jimiž byl reliéf zcela zanesen. „Nepůsobilo na ně žádné rozpouštědlo, tak jsme museli špínu odstraňovat kousek po kousku skalpelem. Popraskané a rozlámané kachle jsme zajistili vnitřními keramickými plombami, chybějící části domodelovali a poškozené reliéfy doplnili,“ dodává paní Symonová.“

Kamnář pak kachle opět sesadil. Zkorodované kovové součásti majitelé nahradili novými a v plotně doplnili nový kamnovec. Kamna i nová dlažba v zápecním prostoru jsou barevně vyspárovány a celek působí zcela autenticky dojmem historických kamen. Jsou ovšem jako nová.

www.restaurovanikamen.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: MARIE VOTAVOVÁ A ARCHIV

 

Vybíráte nová kachlová kamna? Desítky kachlových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/kachlova-kamna

 


 

Kachlová kamna jako nová

Uložit

Uložit

Kachlová kamna jako nová