Šatní skříně

V dnešní době už sotva vystačíme s jednou truhlou, která bývala jediným úkrytem pro veškeré ošacení, domácí textil i osobní věci. Úložné prostory se tak staly důležitým tématem při zařizování interiéru.

Šatní skříň je nábytkem, na který je obvykle kladeno velké množství požadavků. Dříve, než se vypravíme do obchodu, bychom si měli odpovědět na otázku, jaké věci a v jakém množství vlastně budeme chtít ukládat. Od toho se pak totiž odvíjí výběr vnitřního členění úložného prostoru skříně.

Vnitřní uspořádání

Vzhledem k tomu, že šatní skříně jsou obvykle dost rozměrné, jejich podoba dokáže interiér hodně ovlivnit. Kromě vzhledu je ale důležité i vnitřní členění úložných prostor. Uvnitř skříní zpravidla nalezneme police, které jsou vhodné pro uložení svetrů, triček či jiného prádla, které se moc nemačká a lze jej snadno složit. Zásuvky jsou ideální třeba na spodní prádlo a menší doplňky. Šatní tyče se pak hodí například k pověšení košil, halenek, obleku či šatů.

Boj s prostorem

Často se stává, že věcí je příliš mnoho a úložné prostory na ně nestačí. Pokud bojujeme s místem, prostor, jež máme k dispozici, nám nejlépe vyřeší vestavěná skříň sahající od podlahy ke stropu. Horní police můžeme využít například k uložení sezónních věcí nebo sportovního vybavení. I při výrobě šatní skříně na míru bychom ale neměli zapomínat, že na zavěšení ramínka je potřeba hloubka skříně 60 cm a výška přibližně 150 cm. Pokud se do vašeho prostoru takto hluboká skříň nevejde, existuje i řešení výsuvné šatní tyče montované kolmo na záda skříně. U policové skříně bychom se naopak měli vyvarovat příliš hlubokých polic a volit v takových případech spíš zásuvky.

Dveře určují styl

To, jak nakonec skříň v interiéru působí, ovlivňuje do značné míry řešení zavírání dveří. Zatímco posuvné dveře s velkou hladkou plochou budou působit harmonicky v moderně zařízeném interiéru, stylovou chaloupku mnohem lépe doplní skříň s proporcemi, které odpovídají původnímu vybavení. Pokud i zde z praktických důvodů volíte rozměrnou vestavěnou skříň, rozčleňte dveře do menších ploch, které budou více odpovídat chalupářskému stylu.

Historické skříně

Ve staré chalupě největšího úspěchu dosáhnete, pokud zvolíte původní nebo renovovanou skříň. Jejich podoba do stylového interiéru přirozeně zapadne a pokud ne, vzhled ještě můžeme částečně ovlivnit třeba jinou povrchovou úpravou. Vnitřní vybavení těchto skříní je zpravidla jednoduché, přece jen byly ve většině případů konstruovány na skromnější obsah, než je tomu v současnosti, takže v nich obvykle najdeme pouze šatní tyč nebo oboustranný věšák a ve spodní části jednu polici nebo zásuvku. Toto uspořádání lze však při poměrně malém úsilí upravit či doplnit dalšími policemi, a co nejvíce tak prostor skříně využít.

Dobrá rada

Skříň se zrcadlem na dveřích sice šetří místo, pokud je ale umístěna v ložnici, může při spánku působit rušivě.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Šatní skříně