Stop slunci a horku

Slunce a teplo na chalupě obvykle toužebně očekáváme. Ale někdy je ho příliš. Bránit se před ním můžeme mnoha způsoby. Některé vkusně doplní exteriér i vnitřek domu, jiných si ani nevšimnete.

Stahovací markýza stíní okna a zároveň dává možnost krytého posezení

Chránit se před přílišným horkem můžeme v zásadě mechanicky i elektronicky. Amůžeme k tomu použít buď takové způsoby, které se stávají pevnou či dočasně instalovanou součástí domu, tedy například markýzy, okenice, žaluzie nebo rolety. Případně zařízení, která pomohou ochladit a rozproudit vzduch, tedy ventilátory a klimatizace.

Klasický ventilátor je nejjednodušší pomocí při horku v místnosti

Ventilátory, ať už stolní nebo stojanové, se vám s příchodem horka pravidelně postaví do cesty hned u vchodu do hobbymarketů a nabídka bývá vcelku bohatá. Můžete si pořídit jednoduchý větrák na stůl, nebo ventilátor na polohovacím stojanu, mezi jehož základní funkce obvykle patří dvourychlostní otáčení vrtule, nastavení výšky i úhlu foukání amožnost nastavení rytmického pohybu ventilátorové hlavy doleva a doprava či zaaretování hlavy na jednom místě. Jde o jednoduché a vcelku účinné zařízení, které však ochlazuje pouze proudem vzduchu. K jeho nevýhodám patří to, že víří prach, někdy nevyhovuje alergikům, spotřebovává energii a často vás ochladí až příliš, což může mít za následek nastydnutí.

Variantou přenosného ventilátoru jsou napevno zabudované stropní ventilátory, klasické „vrtule“ známé z barů v amerických filmech. V Česku nejsou příliš rozšířené, ale v obchodech je rovněž najdete a mohou dobře posloužit v horkých letních dnech.

Klimatizace a ochlazovače

Účinnějším, ale samozřejmě i výrazně dražším zařízením je klimatizace. Na chalupě obvykle připadá v úvahu klimatizace mobilní. Tato zařízení mají obvykle podobu bílé bedny, vybavené pojezdovými kolečky. Stojí kolem deseti tisíc korun a s minimální hlučností dokážou produkovat ochlazený vzduch a výrazně tak osvěžit klima ve vyhřáté místnosti. Součástí mobilní klimatizace je časovač, možnost nastavení teploty a také funkce odvlhčování vzduchu.

Mobilní klimatizace jsou vybaveny pojezdovými kolečky a snadno se s nimi manipuluje

Za ceny kolem dvaceti tisíc korun můžete mít i na pevno zavěšenou nástěnnou klimatizaci, která nepotřebuje venkovní jednotku. Napevno zabudované klimatizace s venkovní jednotkou se pak vyplatí spíše v trvale obývaných domech či kancelářích. Pro občasné využití na chalupě by bylo jejich pořízení i provoz zbytečně drahé.

Mnohem levnějším zařízením, jehož výkon může klimatizaci nahradit v menších místnostech či při méně extrémním zatížení horkem je ochlazovač vzduchu. Jde vlastně o čističku vzduchu s funkcí ochlazování přes nádržku na vodu a pořídíte ho za ceny kolem dvou tisíc korun. Nedosahuje parametrů klimatizace, ale je účinnější než větrák.

Markýzy, žaluzie, okenice

Před přílišným horkem v místnosti se však můžete chránit i částečným nebo úplným zastíněním oken. Jednou z účinných možností řešení je instalace markýzy. Obvykle výsuvná a snadno upevnitelná markýza zároveň dodá domu prostor, kde je možné posedět pod plátěným přístřeškem. Po sezóně je pak vhodné markýzu sundat. Výsuvných markýz je v nabídce obrovské množství, jejich ceny začínají zhruba na deseti tisících korun a vybírat si můžete z nejrůznějších šířek i délek při maximálním vysunutí.

Vnitřní žaluzie jsou osvědčenou ochranou proti slunci

Další možností, jak zabránit v přístupu nechtěným slunčním paprskům, jsou venkovní a vnitřní žaluzie či předokenní rolety. Zařízení do exteriéru bývají obvykle z plechu či plastů, zatímco vnitřní žaluzie mohou být vyrobeny i ze dřeva nebo z látky.

Nejjednodušším a přitom stále ještě dostatečně účinným zařízením je použití klasické samonavíjecí rolety. Proti slunci je vhodnější zvolit bílou či světlé odstíny. Oblíbené jsou rovněž rákosové či bambusové rolety, které navíc mohou vtisknout interiéru chaty nebo chalupy zajímavou atmosféru.

Možnosti okenic

Zvláště ve středomoří se můžete inspirovat rovněž při úvaze o pořízení okenic. Zatímco na českých chatách a chalupách okenice zpravidla slouží jako ochrana před zloději, jejich původní funkcí v zemích, kde jsou nejvíce rozšířeny, je právě ochrana před sluncem při polední siestě. Proto bývají často zčásti otevřené, případně vybavené sklopnými dřevěnými žaluziemi. Napevno zavřené okenice totiž zamezí přístupu vzduchu a jako ochrana před horkem by tak příliš efektivní nebyly.

Klasické okenice mohou posloužit před sluníčkem, ale jsou určeny spíše k ochraně před zloději

Dodávku okenic, ať už dřevěných nebo případně hliníkových, nabízí řada firem a v nabídce můžete najít mnoho originálních řešení včetně sklopných lamel či stahovacích dřevěných rolet pro venkovní použití. Pořídit si můžete otvírací, posuvné, rozkládací i stahovací a existují i okenice vnitřní.

www.voivo.cz, www.finstral.cz, www.mobilni-klimatizace.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA A PAVEL VESELÝ

Stop slunci a horku