Možnosti montážní pěny

Polyuretanové montážní pěny už léta usnadňují práci profesionálním řemeslníkům. Existuje mnoho možností, jak je dobře využít i při opravách chat a chalup.

Montážní pěnu je rovněž možné použít k lepení polystyrenové izolace stropů a stěn

Pokud někdo zkušenosti s montážními pěnami dosud nezískal, může se mu práce s nimi jevit jako malý zázrak. Poměrně snadnou aplikací pěnící hmoty do dutin a spár se vytvoří během několika minut výplň, která by při použití klasických materiálů trvala celé hodiny.

Tuba s pěnou, určenou pro pistolový aplikátor a pro aplikaci plastovou trubičkou

Polyuretanová pěna je těsnicí materiál, který vyplní spáry a dutiny ve stavbách a zabrání pronikání vzduchu i zatékání vody. Prodává se v tlakových nádobkách, z nichž se obsah vypouští prostřednictvím plastové trubičky. Ta nasměruje proud pěny na potřebné místo. Pěna v kontaktu se vzduchem postupně nabude zhruba trojnásobek původního objemu, vyplní příslušné otvory a ztuhne.

K čemu je dobrá

Těsnicí pěna se používá i k uchycení stavebních prvků, jako jsou například rámy oken a dveří. K vyplnění spár a dutin ji používají rovněž elektrikáři a instalatéři. Lze ji dobře využít při opravách zdiva i k výplni a izolování dutin ve dřevostavbách.

Přebytečnou pěnu je po vytvrdnutí nutné odstranit, nejlépe ostrým nožem

Po vytvrzení pěny ve spáře je třeba odříznout přebytečnou pěnu pomocí ostrého nože. Po odříznutí a zarovnání je rovněž nutné vyplněné místo překrýt jiným těsnicím materiálem, protože polyuretanová pěna není odolná proti UV záření. Odborníci doporučují v interiérech použít akrylátový tmel, který je pružný a lze ho přetřít barvou. Při venkovních pracích se aplikuje venkovní akrylátový tmel, který je odolný proti mrazu, případně silikon. Podle toho, k čemu bude pěna využita, existují pěny rychle a pomalu tuhnoucí. Označení je na tubách.

Na co si dát pozor

Polyuretanových pěn je na trhu celá řada a prodávají se za nejrůznější ceny. Ve většině případů se vyplatí vybírat mezi značkami renomovaných výrobců. Objem, který pěna při vytvrzování získá, přitom není rozhodujícím kritériem kvality. Pokud totiž pěna získá příliš velký objem, je v ní mnoho vzduchových bublin na úkor její dostatečné pevnosti.

Instalace okenních rámů se s použitím montážní pěny výrazně zjednoduší

Je rovněž důležité pěnu správně aplikovat. Především je nutné protřepávat dózu ve vodorovné poloze alespoň dvě nebo tři minuty. Nezbytné je také podklad před aplikací pěny navlhčit, protože pro získání správných vlastností polyuretanové těsnicí výplně je vlhkost potřebná.

Je dobré vědět rovněž to, že pěna se velmi obtížně odstraňuje například z již natřených okenních nebo dveřních rámů či oblečení. Dobrá a účinná rada zde v podstatě neexistuje, ale vždy se doporučuje s čištěním počkat do chvíle, kdy materiál zcela ztvrdne. K seškrábání se používá ostrý nůž, ale v podstatě nelze zabránit poškození laku. K odstraňování skvrn či zprůchodnění zaschlé trysky na tlakové nádobce se prodávají speciální přípravky – čističe polyuretanové pěny, které je obvykle možné najít v regálech v sousedství montážních pěn.

www.soudal.cz, www.denbraven.cz, www.gutta-cr.cz, www.stavospol.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, HENKEL, DEN BRAVEN

Možnosti montážní pěny