Cementová deska do vlhka

Rigips vyvinul nové konstrukční systémy do mokrých interiérů s cementovou deskou Aquaroc. Stavebníci tak mohou využít výhod suché stavby i v mokru.

Cementová deska Aquaroc je určena pro použití na příčkách, předstěnách a podhledech. Lehké systémy suché výstavby, ke kterým se konstrukce Aquaroc řadí, představují podle výrobce rychlou a ekonomicky výhodnou alternativu k tradičním zděným konstrukcím.

Deska Aquaroc je tedy řešením, které umožňuje využít všech výhod suché výstavby a zároveň si poradit s prostředím vystaveným vlhku.

Je to speciální, vysoce výkonná deska na bázi cementu s mimořádně dlouhou životností. Vyvinuta byla pro použití v mokrých interiérech. V komerčním provozu to mohou být například bazény, wellness a fitness centra, prádelny či myčky aut, ale speciální vlastnosti by měly pro tento materiál otevírat široké možnosti využití například i při rekonstrukcích rodinných domů nebo chalup.

Odolná proti plísním

Deska Aquaroc vykazuje vysokou objemovou stálost a je navíc dokonale odolná proti vzniku plísní, neboť neobsahuje žádné biologické komponenty. Materiál je nehořlavý, takže deska je vhodná i do prostor s nároky na požární odolnost.

Své uplatnění najde i tam, kde je vedle požadavku na odolnost proti vodě vyžadována i vysoká pevnost a tvrdost povrchů, jako jsou například garáže.

Nižší hmotnost desek

Systémová deska má nižší hmotnost a je podstatně snáze zpracovatelná než většina jiných cementových či cementotřískových desek na trhu. Nízká hmotnost desek představuje významnou výhodu pro dopravu a manipulaci i pro samotnou montáž konstrukcí přímo na stavbě. Desky se dodávají v tloušťce 12,5 mm v šířce 1 250 mm a v délkách 900, 2 500, 3 000 mm.

Ačkoli je deska díky své pevnosti ideálním podkladem pro keramické obklady, je možné konstrukce díky jejich hladkému povrchu opatřit pouze finální stěrkou Aquaroc Promix Finish bez penetrování a následně přemalovat, a to i v zátěžových podmínkách vlhkého prostředí.

Jak se s deskami pracuje

Montáž desek Aquaroc je obdobná, jako v případě sádrovláknitých desek. Pro lepené spáry se řeže kotoučovou pilou podél vodící lišty. Desku je možné rovněž naříznout nožem a zlomit přes hranu, dořezy se provádějí ruční pilou ocaskou. Ke konstrukci se šroubuje šrouby do cementových desek HB 25 a HB 41. Není nutné předvrtávat otvory. K lepení spár se používá polyuretanové lepidlo, k překrytí je možné využít skelnou pásku Aquaroc. Výrobce doporučuje pro povrchovou úpravu lehkou stěrkovou hmotu Aqua roc Promix Finish.

Text: Richard Guryča, Foto: Rigips

Cementová deska do vlhka