Přidejte plyn

Rubrika: Dílna

Propan-butan v kartuších či bombách nemusíte využívat jen na vaření, přitápění či svícení. Se spoustou užitečných nástavců vám usnadní také stavební práce, opalování laku i likvidaci plevele.

Stavební hořáky usnadní také pokládání hydroizolace

Spousta chatařů a chalupářů využívá zkapalněný plyn už celá léta k vaření a svícení nebo jako palivo pro různá topidla a teplomety. Jako zásobník plynu se tradičně používají především dvoukilové a desetikilové ocelové tlakové láhve (bomby) a v posledních letech stále častěji také takzvané kartuše. Ty se rovněž prodávají v různých hmotnostech a mívají šroubovací nebo propichovací uzávěr.

Souprava hořáků na různé typy prací v kufru (Meva-trade)

Láhve i kartuše se plní propan-butanem, což je směs uhlovodíkových plynů, získávaných při zpracování ropy a zemního plynu. Výhodou směsi je její schopnost měnit pod tlakem skupenství plynné ve skupenství kapalné a zároveň zmenšit objem. Jinými slovy – v poměrně malé nádobě tak může být natěsnáno velké množství tepelné kapacity. Směs obou plynů není jedovatá, je ovšem silně explozivní a hořlavá.

Do dílny i na stavbu

V dílně najdou rozmanité využití především pájecí soupravy (letlampy) k opalování, pájení či nahřívání trubek. Soupravy, tvořené hořákem a kartuší, představují alternativu k výkonným elektrickým horkovzdušným pistolím, jejich výhodou je větší mobilita a nezávislost na přívodu elektřiny. Dosahují teploty až kolem 1 800 stupňů Celsia, jsou vybaveny plynulou regulací výkonu a integrovaným piezozapalovačem.

K 10kg bombě je obvykle potřeba dokoupit regulační ventil

Na podobném principu fungují i takzvané zahradnické hořáky, které prodejci nabízejí jako nástroj pro účinnou likvidaci plevelů. Plamenem z hořáku se plevely nevypalují, podle návodu je stačí pouze ožehnout. Hořák s vyměnitelnou kartuší můžete využít i jako účinný zapalovač ohně v krbu nebo grilu.

Hořáky i letlampy

Pro letování, pájení či rozehřívání a lepení asfaltových izolačních pásů se hodí i nejrůznější typy souprav pro připojení na tlakovou láhev. Zpravidla obsahují tlakovou hadici, hořák s regulačním ventilem a rukojetí a další vyměnitelné hořáky, kterými lze usměrnit velikost, intenzitu a šířku plamene. Například společnost Meva-trade má v nabídce nástavce s pájkou, kompletní pájecí soupravy, opalovací a izolatérské sety v hobby provedení i velké izolatérské hořáky pro použití na stavbách.

K hořáku se dají koupit různé délky tlakových hadic

Pájecí soupravy lze kromě opalování a nahřívání použít i pro měkké pájení cínem nebo pájení menších předmětů „natvrdo“. Pořídit si můžete jednoduchou univerzální sestavu pro občasné opalování a nahřívání, ale také jednotlivé hořáky a různé délky tlakových hadic. K dostání jsou i pistole pro ohřev smrštitelných fólií a také sety různých typů hořáků, zabalené v přehledném kufru. Set obsahuje i hadice.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock , archiv firem

Přidejte plyn

Přidejte plyn