Vybíráme plotostřih

Rubrika: Dílna, Zahrada

Dřeviny živých plotů jsou vlastně jako lidské bytosti. Vyjadřují náklonnost, slunce a vzduch k dýchání. A stejně jako my musíme čas od času ke kadeřníkovi, potřebují živé ploty od začátku pravidelné stříhání.

Plot se upravuje obvykle třikrát do roka, ale postačí i dvakrát. Obecně platí, že první střih je vhodné provádět v době, kdy rostliny končí jarní růst, což bývá v červnu. Další stříhání by mělo následovat během srpna, aby se stromy a keře stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost plotu.

Benzinový plotostřih Husqvarna 122HD60
je určen pro hobby použití. Dobře se startuje díky funkci smart start®, má nastavitelnou zadní rukojeť. 9 990 Kč (Husqvarna)

Ručně, nebo motorovým pohonem?

Práci nám ulehčí správné nářadí. Pracujeme jen s ostrými a čistými nůžkami. V prvních letech tvorby živého plotu nám postačí obvyklé ruční zahradní nůžky. Pro tvarování klasických dřevin živých plotů, které rychle dorůstají do živého pásu, se už neobejdeme bez nůžek na živé ploty, tzv plotostřihů.
Máme-li zahradu se živým plotem, který není delší než pět metrů, vystačíme si s ručními nůžkami. Ty se drží oběma rukama, takže námaha svalové soustavy je rozložena rovnoměrně. Podle velikosti, typu a struktury formované dřeviny se rozhodneme pro nůžky s kratšími nebo delšími čepelemi: čím je plocha delší a rovnější, tím by měly být čepele delší. Nůžkami se zvlněnou řeznou plochou uchopíme tlustší, tvrdší výkony lépe než s plochou hladkou plochou čepelí.
se bez nůžek mechanizovaných, tzv. plotostřihů.
Máme-li plot s většími keři, neobejdeme se už bez nůžek s motorovým pohonem. Na zahradě u domu a všude, kde kabel nepřekáží, jsou to většinou nůžky elektrické, na větších plochách pak volíme buď akumulátorovou verzi elektrických nůžek nebo nůžky benzinové. Stejně jako u všech ostatních nůžek je i zde třeba dbát na ostrost řezných ploch, aby nedocházelo k nadměrnému rozmačkávání výhonů a rostlin.

elektrický plotostřih HeCHT 611 se sběrnou lištou a otočnou rukojetí má délku lišty
68 cm a hmotnost 4 kg. střihá materiál až
do 24 mm v průměru. 1 699 Kč (HeCHT)

Ideální vlastnosti a výbava

Plotostřihy mají lištu s ostrými protiběžnými zuby, které se starají o stříhání větví. Čím bude lišta delší, tím větší část plotu upravíme. Pro běžné zahrádkáře stačí délka lišty do 55 centimetrů. Plotostřihy jsou vybaveny krytem pro přední ruku, který je někdy neprakticky upraven tak, že délku lišty zkracuje. Místo deklarovaných 55 pak může být efektivních pouze 35 centimetrů délky. Proto bychom si měli nůžky před koupí dobře prohlédnout.
S provedením lišty také souvisí výkon stroje. Odborníci doporučují, aby na každých 10 centimetrů délky lišty bylo 100 wattů výkonu. Není to sice až tak úplně potřeba, lze pravidlo využít obecně pro nákup – čím větší bude výkon, tím bude větší i síla a rychlejší střih. Kvalitu a schopnost střihu ovlivňuje také vzdálenost mezi jednotlivými zuby lišty. Čím větší vzdálenost, tím větší průměr větvičky dokážou nůžky uchopit. To samo o sobě ještě o kvalitě střihu neodpovídá. Důležitá je i hloubka střihu – vzdálenost od okraje zubu k hraně lišty. Ta určuje, jak silnou větvičku jsou nůžky schopny ustřihnout. V ideálním případě by obě čísla měla být co největší a rozdíl mezi nimi co nejmenší, aby zachycené větvičky byly vždy naráz ustřihnuty. S rostoucí hloubkou řezu by se zvětšovala délka lišty a velikost zubů. Nářadí by pak mělo větší hmotnost.
Při koupi bychom měli přihlédnout i k tomu, jakou má plotostřih rukojeť. Při stříhání svislých částí plotu je výhodou otočná zadní rukojeť, která usnadňuje držení nůžek. Ještě užitečnější je však přední rukojeť zpravidla ve tvaru písmene U se spínačem po celé délce. Díky ní totiž můžeme plynule měnit úchop podle toho, jakou část plotu zrovna stříháme.

akumulátorové nůžky for_q FQ-aHs 4055
basic mají baterii, která se hodí do dalších strojů z řady for_q. Délka lišty 55 cm,
tloušťka záběru max. 22 mm. 2 390 Kč
(Hornbach)

Pozor na výrobky z Číny!

Renomované značky zahradní techniky vyrábějí plotostřihy v Evropě. Může se však stát, že narazíme na výrobek z Číny. Tyto výrobky mají chatrnou konstrukci a krátkou životnost. Řada z nich nesplňuje ani bezpečnostní normy. Důkazem kvality může být pětiletá záruka. Někdy je i přes zjevnou výrobní vadu reklamace odmítnuta s tím, že se jedná o běžné opotřebení. V takovém případě trvejme na výměně zboží nebo vrácení peněz.

některé stroje jsou vybaveny dílem chránícím nůž při kontaktu se zdí či zemí (bosch)

Nepodceňujme bezpečnost

Poté, co si zakoupený plotostřih odneseme domů, si nejdříve důkladně přečteme návod k obsluze a teprve potom se pustíme do práce. Aby plotostřih dlouho vydržel, je nutné mu věnovat minimální péči, jako je čištění, mazání a broušení. Před stříháním vždy zkontrolujeme, zda jsou nástroje čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháme po řezu rozstřepené konečky větví, které rostlinu obslabují a mohou jí způsobit infekci. Než začneme se strojem manipulovat, ujistíme se, zda je vypínač ve vypnuté poloze.
Nezapomínejme ani na ochranné pomůcky. Ochrana očí, protiskluzová bezpečnostní obuv a tvrdá přilba minimalizují riziko zranění.

www.bosch.cz, www.fieldmann.cz, www.hecht.cz, www.hornbach.cz, www.husqvarna.cz, www.stiga.cz

Text: Jiřina Pouzarová
Foto: archiv firem

Vybíráme plotostřih

Vybíráme plotostřih