Speciální nátěry

Rubrika: Dílna

Víte, čím natírat plasty? Jakou barvu vybrat na betonovou podlahu? Čím nalakovat rezivějící kovy? Řešení můžete najít v přehledu speciálních nátěrů.

Aplikace nátěru Balakryl Garáž na betonovou podlahu

Kovové předměty a povrchy ve venkovním prostředí, jako jsou parapety, zábradlí, sloupky plotu, dětské houpačky a další, jsou vystaveny působení povětrnostních vlivů, a tím i korozi. Ochránit kovy proti zrezivění můžeme speciálními, k tomu určenými laky.

Stop korozi!

Vhodnou nátěrovou hmotou pro ochranu kovů je například Superkov Aqua. Jde o základní i vrchní antikorozní, vodou ředitelnou barvu. Má dobrou přilnavost na železo, pozink, titanzinek, měď, hliník a jiné kovy. Nátěr se snadno aplikuje, je rychleschnoucí a trvale pružný i při nízkých teplotách. Dostatečnou ochranu poskytnou dvě vrstvy bez základního nátěru. V balení 2,5 kg stojí 445 Kč.

Syntetická antikorozní barva na kov Superfest

Antikorozní je rovněž Superfest, syntetická základní i vrchní barva na kov. Obsahuje velmi účinný inhibitor koroze a UV absorbér. K dlouhodobé ochraně (až 10 let) postačí dvě vrstvy Superfestu bez předchozího základního nátěru. Použít jej můžete na plechové střešní krytiny, okapy, ploty, ocelové konstrukce apod. Prodává se ve čtyřech odstavcích a stojí 490 Kč za 2,5 kg balení.

Ochranu střeše, střešním žlabům a svodům dodá polomatná barva Balakryl Střecha, která je určena hlavně na pozinkované plechy, a to i nezoxidované, na železné nebo ocelové předměty a cementovláknité materiály. Na rozdíl od jiných barev obsahuje navíc antikorozní pigmenty, a tak ji lze použít jako základní i vrchní barvu, hodí se ale i pro vnitřní nátěry. Koupíte ji v 8 tónech v balení 0,7 kg za 140 Kč.

Dalším antikorozním a antiabrazivním nátěrem je Tlumex plast plus. Můžete jím natřít podvozky automobilů, ale hodí se také jako asfaltový nátěr lepenkových střešních krytin, dřeva zabudovaného v zemi apod. V případě použití na okapy či nádrže na užitkovou vodu neuvolňuje do vody žádné škodlivé látky. Zaschlý nátěr je černý a nepřetíratelný. Cena 260 Kč za 2 kg.

Barvy na plasty

Na plastová okna, potrubí a elektrikářské lišty je vhodný Balakryl Plasty

Plast je pro nátěry náročný podklad, protože není pórovitý, pro barvu je nepřilnavý, odpudivý a velmi snadno se z něj barva oloupe. Speciální barvou k venkovním a vnitřním nátěrům plastických hmot je Balakryl plasty. Použít lze na plastová okna, potrubí a elektrikářské lišty zejména z tvrdého PVC a umakartu. Pro plastické hmoty neurčitého složení, recykláty, měkčené plasty a různé laminované povrchy je třeba přilnavost předem vyzkoušet. Email není vhodný pro nátěry PE, PP a teflonu. Hodí se však i pro nátěry dřeva, vrchní nátěry kovů a dalších materiálů. V balení 0,7kg stojí 123 Kč.

Barvou vhodnou na plasty je také Primalex Primer. Jako základový nátěr překrývá skvrny od vody, nikotinu, kouře i extrémně špinavé zdi. Má dobrou přídržnost na všechny podklady včetně umakartu, plastů a neželezných kovů. Lze jej použít i jako základový fasádní nátěr. Překryjete s ním skvrny po vytopení, zakouření apod. V balení 1 litr stojí 403 Kč.

Na bazény i jímky

Další speciální nátěry jsou na betonové plochy, ať již podlahy, bazény nebo třeba vodní jímky. Dlouhou životnost a vysokou odolnost podlahám v garážích a dílnách dodá například novinka Balakryl Garáž. Tento vodou ředitelný, dvousložkový epoxidový email odolá běžně používaným chemikáliím, benzínu, naftě nebo olejům. Má šedou barvu a jeho vydatnost je ovlivněna savostí podkladu a tloušťkou nátěru. V balení 4 kg stojí 1100 Kč.

Balakryl Garáž na betonové podlahy

Syntetický nátěr Izoban má hedvábný lesk a je určený pro betonové podlahy a veškeré betonové prvky ve stavebnictví. Vyznačuje se vysokou odolností proti vodě a povětrnostním vlivům, proto je vhodný zejména pro nátěr bazénů a vodních jímek. V případě poškození je velice snadno opravitelný jednoduchým přetřením bez oškrabování, broušení a tmelení. Bazény by se měly po nátěru napouštět za 7 – 10 dní. V balení 2 kg jej dostanete za 260 Kč.

Různé možnosti použití nabízí nátěr na beton Estedien EK 90. Tento penetrační a impregnační lak s izolačními účinky na savé podklady dává podkladu nepropustnost a chrání ho před znečištěním a před korozivními účinky kyselých šťáv. Má výbornou odolnost proti vodě a roztokům slabých kyselin a zásad. Používá se zejména pro úpravu betonu a betonových výrobků, pórobetonu, cihlového zdiva, pískovce, silážních jam, odpadních jímek, zámkové dlažby apod. Přípravek lze použít na plochy, které přicházejí do krátkodobého styku s pitnou vodou. Jeho cena je 195 Kč za 2 kg.

Malujeme byt

Někdy se stane, že si stěny místnosti zašpiníme skvrnami od mastnoty, kávy, v dětském pokoji od kuličkové tužky apod. V takovém případě přijde vhod speciální vodou ředitelná barva Dulux Trade Stain Block Plus. Je určená pro nátěry stěn a stropů v interiéru. Zabraňuje pronikání skvrn konečnou vrstvou nátěru a také utěsňuje a spojuje suché a sprašující se povrchy v interiéru, jako jsou omítky, cihly, obílení vápenným mlékem a klihové barvy. Barva účinně překryje skvrny způsobené vodou, ředidly, inkousty, uhlem, křídami, kuličkovou tužkou, mastnotou, tabákovým dehtem a zakouřením po požáru. Cena 1 litr 186 Kč.

Primalex Izoprim skryje i skvrny, které vystupují na povrch po malování

Podobnou službu vám udělá Primalex Izoprim, vhodný pro izolaci skvrn nejen v interiéru, ale také exteriéru. Dokáže skrýt skvrny, které po několikanásobném malování běžnými malířskými nátěry stále vystupují na povrch, nebo výrazné mapy po vytopení. Můžeme jej použít na omítky, sádrokartonové a dřevotřískové desky ve vnitřních prostorech, na fasády a dokonce i jako základovou barvu na neželezné kovy, umakart, sklo, keramiku, plastické hmoty a tmely. Nátěr nedoporučujeme nanášet na klížené barvy (riziko nabobtnání podkladu). Primalex Izoprim je v prodeji sněhobílý, ale lze jej obarvit Tekutou tónovací barvou Primalex do pastelových tónů. Za 1 kg zaplatíte 275 Kč.

www.tebas.cz, www.detecha.cz, www.akzonobel.com, www.primalex.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV FIREM

Speciální nátěry