Stolek na květiny

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Na nízký dřevěný stolek s prostornou deskou se vejde i více květin v ozdobných nádobách.

Na nízký dřevěný stolek s prostornou deskou se vejde i více květin

Rozměry květinového stolku si stanovíte podle vašich konkrétních představ a potřeb. Truhlář Jaroslav Wurm z Plaňan u Kolína, který pro nás pracovní postup připravil, se rozhodl pro stolek 150 cm dlouhý, 61 cm široký a 60 cm vysoký. Použil k tomu desky z masívu o tloušťce 4 cm.

Desky podobných nebo i jiných rozměrů seženete například v OBI či Hornbachu, vhodné jsou třeba schodnice. Dále budete potřebovat 8 dřevěných spojovacích kolíků 50 mm dlouhých o průměru 10 mm, které mají také ve jmenovaných obchodních řetězcích, a pak již jen lepidlo Soudal na dřevo a čtyři filcová samolepicí kolečka. Žádné šrouby ani jiný kovový spojovací materiál nepotřebujete, protože si vystačíte s truhlářskými spoji na kolíky. Z nářadí si připravte pilku na dřevo, vrtačku s vrtákem č. 10, kladivo, gumovou palici, truhlářský nebo skládací metr, úhelník a tužku.

Zakoupili jste si tedy tři desky (v našem případě 150 x 30 x 4 cm). Dvě nemusíte nijak upravovat a z třetí odříznete dva stejně dlouhé (60 cm) díly na nohy stolku. Potom na pracovní ponk přiložíte k sobě dvě neupravované desky tak, aby mezi nimi zůstala 1 cm mezera. Pomocí úhelníku vyměříte vzdálenosti pro vyvrtání čtyř jednotlivých otvorů na spojovací kolíky. Otvory by měly být vždy 3,5 cm od konce hran desek. Vyměřená místa označíte tužkou.

Pak vezmete uřízlé desky, které poslouží jako nohy stolku, a přiložíte je k vrchním deskám tak, abyste tužkou vyznačené vodorovné čáry přenesli pomocí úhelníku nebo pravoúhlého kousku dřeva do svislých čar na nohách stolku. Tím si zajistíte, že kolíky zapuštěné do nohy stolku budu přesně pasovat do otvorů ve spodní straně vrchních desek.

Nyní můžete začít vyvrtávat jednotlivé díry do nohou i desek stolku. Použijte k tomu vrtačku s vrtákem č. 10. Do vyvrtaných otvorů naneste trochu lepidla Soudal na dřevo. V otvorech je dobré lepidlo ještě tyčkou pravidelně rozprostřít. Pak již jen jemně kladivem zatlučete kolíky do nohou stolku. Nanesete lepidlo i do otvorů ve vrchních deskách a vsunete do nich kolíky, které jsou již zapuštěny do nohou stolku. Gumovou palicí poklepete na nohy, aby se spojení kolíky ještě více zpevnilo. Až stolek obrátíte a postavíte na nohy, můžete ještě gumovou palicí poklepat i z druhé strany na vrchní desky.

Na závěr je možné případné nerovnosti hran již sestaveného stolku jemně přebrousit smirkovým papírem. Na spodní stranu noh stolku se vyplatí přilepit minimálně čtyři filcová kolečka, aby těžký stolek neodřel například dřevěnou podlahu. Tím máte květinový stolek hotový a můžete již pouze najít vhodné místo, kde spolu s květinami vytvoří krásný dekorativní prvek interiéru. Stolek nemusíte natírat ničím, nebo na jeho finální povrchovou úpravu použijte například lihové mořidlo či bezbarvý jednosložkový polyuretanový lak POLYUREX MAT, což je vzhledem k zalévání květin umístěných na stolku vhodnější.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Uložit

Stolek na květiny