Panty, zástrčky, závory a petlice

Každé dveře, vrata, dvířka i branka potřebují ten správný typ pantů. Ke každému takovému vstupu či průchodu existuje spousta užitečného příslušenství pro jejich hladký chod a zabezpečení.

Vratové či brankové závěsy je potřeba vybírat především podle toho, zda ponesou dřevěnou, nebo kovovou konstrukci. Hledáte-li tedy panty na plechová vrata či zahradní branku z kovových profilů, můžete zvolit některé z navařovacích čepových závěsů. Ty se pak odlišují nosností, jejíž hodnota se uvádí pro jeden závěs.
Mnohem širší výběr rozměrů a tvarů najdete v sortimentu plochých šroubovacích závěsů. Ty jsou určeny především k uchycení do dřeva, ale samozřejmě to nevylučuje i jejich upevnění na kovový profil.
Drtivá většina moderních venkovních i interiérových vchodových dveří se už prodává s panty a zavěšuje se do hotových dřevěných či plechových zárubní. Majitele chalup a chat však často zajímá spíše možnost pevného a bezpečného zavěšení nejrůznějších branek, dřevěných dvířek a vrátek, ale i třeba svlakových dveří z fošen, které v mnoha starých domech dobře slouží.
Pokud takové dveře či branky vyrobíte nebo opravujete, budete potřebovat panty, které musí především unést tíhu příslušné dřevěné konstrukce a v některých případech také dobře vypadat.

Šroubovací i zatloukací

Replika masivních dubových dveří si zaslouží buď na míru vyrobené kované panty, nebo alespoň jejich průmyslově vyráběné napodobeniny. Může jít o panty šroubovací, které se na plochu vrat obvykle upevňují vratovými šrouby, ale také o panty k zavěšení na skoby. Samotný plochý pant je v obou případech stejný, liší se jen způsob ukotvení čepu do zárubně. Zatloukací závěs (skoba) vypadá efektně a rustikálně a v dostatečně silném rámu zárubně drží dokonale, ale je nutné zamezit tomu, aby veřej nerozštípl už při zatloukání a aby její postupné rozštípnutí nezpůsobila ani nadměrná zátěž.
Ploché panty se šroubovacími čepy však snesou i velmi silné zatížení, protože se upevňují do zárubní minimálně čtyřmi šrouby na každý čepový závěs. Existuje samozřejmě i možnost zavěšení dřevěných dveří nebo vrat do ocelových zárubní s navařenými čepy. Ve všech případech je nutné vybrat panty tak, aby vnitřní průměr závěsného oka pantu odpovídal rozměru čepu. Tedy aby šel pohodlně nasunout, ale zároveň neměl nadměrnou vůli.
Pro menší vrátka, dvířka a další konstrukce, které je v případě potřeby možné snadno odšroubovat díky jejich nižší hmotnosti, se hodí i pásové komplety závěsů s panty. Ty jednoduše našroubujete nejprve na otvírací část a pak do příslušného rámu či zárubně. Musíte jen předem správně měřit, aby vše „sedělo“ a nebylo nutné panty převrtávat. Nevýhodou, ale někdy naopak předností tohoto řešení je, že takto ukotvené dveře nejde vysadit pouhým zvednutím z čepů.
Dveřní a vratové příslušenství tohoto typu se nejčastěji prodává v povrchové úpravě galvanickým zinkováním, která je odolná a díky své nazlátlé barvě i poměrně pěkná na pohled. Kromě jednoduchých rovných tvarů seženete kování s dekorativními náznaky tradičních špiček, listů či různých zaoblení. Ty jsou o něco dražší.
Existují však i černé varianty nebo kování s různě strukturovaným povrchem napodobujícím ruční kovářskou výrobu. A pak samozřejmě originály od kováře. U nich se však vždy poraďte s výrobcem, jakým způsobem ošetřit jejich povrch, aby nekorodoval.

Ze železářských regálů

Pro dveře, vrátka a dvířka existuje i spousta užitečného příslušenství. Například jednoduchý, ale bytelný zámek na přišroubování zvaný myšák. Pro snadné zafixování dvířek, u kterých nekladete nároky na bezpečnost, poslouží buď jednoduchý obrtlík, nebo očko s háčkem. Obě pojistky proti samovolnému otevírání lze vybírat z několika rozměrů a v pozinkované úpravě.
K dostání je i nespočet druhů zástrčí a závor, z nichž některé jsou uzamykací. Bezpečnost uzamykací zástrče můžete znásobit volbou takové, kterou nelze odšroubovat, pokud je uzamčená visacím zámkem.
Proti páčidlu nebo úderu je však ještě odolnější bezpečnostní petlice. V kombinaci s certifikovaným visacím zámkem je poměrně účinným „protizlodějským“ prvkem, který lze posílit i montáží dvou či více takových petlic. Oproti křehkým levným plechovým petličkám je to výrazně dražší, ale několikanásobně odolnější řešení.
K zafixování a uzamčení těžkých dvoukřídlých vrat pak poslouží plochá či tyčová vratová závora. Ta má buď podobu mohutné zástrče, nebo může být uzpůsobena i otevírání z obou stran pomocí tyčky, která je k závoře navařená v pravém úhlu a prostupuje průvlakem ve vratech na jejich druhou stranu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Panty, zástrčky, závory a petlice