Služby na pile

Na pile můžete nejen koupit stavební řezivo, jako jsou hranoly, prkna, fošny, latě a jiné, ale také dřevo nechat naimpregnovat, vysušit nebo si objednat celou řadu dalších doplňkových služeb.

Stavební řezivo opracované na pile

Odborníci na pile vám navíc mohou poradit, jaké stavební řezivo na určitou rekonstrukci nebo stavbu je nejvhodnější, a vypracovat kalkulaci, kolik materiálu budete potřebovat i co vás to bude stát. Základní druhy stavebního řeziva jsou následující.

Hranoly

Dřevěné hranoly se používají z 99 % pro vazby na střechy tj. při výrobě krovů. Kromě trámů lze hranoly použít pro výrobu bednění, podlah, konstrukci pergol nebo stropů. Většinou jsou ze smrkového dřeva a prodávají se v délce 5 – 10 m v průměru za 7000 Kč/m3.

Eurohranoly

Používají se na výrobu oken, balkónových a vchodových dveří – a to jak zárubní, tak i rámů dveřních křídel. Technologie výroby ze tří lamel zaručuje rozměrovou stálost a výrazné zlepšení fyzikálně mechanických vlastností. Slepení vrstev zabraňuje prohýbání, masiv hranolu umožňuje používat nové druhy kování, tzv. celoobvodové, které křídlo přitáhne k rámu rovnoměrně po celém obvodu a spolu s možností využití izolačních dvojskel nebo trojskel výrazně zlepšuje parametry okna, zejména koeficient prostupu tepla. Smrkové hranoly v délce 6 m stojí zhruba 200 Kč za bm (běžný metr).

Latě

Sušené hoblované jehličnaté stavební řezivo

Nejčastěji se latě využívají k podkladu krytiny na střechy, pro konstrukci pergol nebo výrobu roštů pod podlahy. Hodí se také k nejrůznějším stavebním účelům na zahradách. V délce 4 m je koupíte za 6400 Kč/m3.

Kratina

Toto řezivo se dodává obvykle pro výrobu bednění na stavbách, výrobu ztratných palet apod. Protože jde o levnější dřevo, je vhodné jej použít v případě, kdy není potřeba dlouhé prkno. Kratinu v tloušťce 24 mm seženete za necelé 3000 Kč/m3.

Stavební prkna a fošny

Používají se především na podbíjení stropů a střech. Využívají se také na konstrukce šalování pro vylévání betonu. V tloušťce 24mm a délce 3 m stojí kolem 4000 Kč/m3.

Truhlářské řezivo

Suché truhlářské řezivo je základní surovinou pro výrobu spárovky, která se dále používá k výrobě nábytku z masivu, jako jsou např. stoly, židle, postele, skříně. Uplatní se také při výrobě schodů, dveří, oken nebo podlah. V případě olše je lze využít i k výrobě hudebních nástrojů.

Plotová prkénka

Jsou vhodná pro konstrukce plotů, balkónových a jiných zábradlí. Vyrábí se většinou v několika vzorech, které si můžete vybrat podle vkusu a potřeby. Za smrková plotová prkénka v tloušťce 20 mm, šířce 8 – 10 mm a délce do 90 mm zaplatíte asi 34 Kč/ks.

Palubky

Kmenová pásová pila umožňuje řezat jehličnatou a listnatou kulatinu až do průměru 125 cm na fošny, desky, trámy, latě a dýhy od síly 1,5 mm

Smrkové a borovicové palubky jsou vynikajícím materiálem pro vnitřní použití na obklady a stropy. Podlahové palubky se vyrábějí z tvrdšího dřeva. Obkladové se prodávají podle kvality a tloušťky za 100 až 200 Kč/m2 a podlahové stojí od 250 do 400 Kč/m2. Kuláče a půlkuláče

Hodí se např. na stavbu jednoduchého dřevěného plotu. Kuláče (neimpregnované) o průměru 50 mm stojí 22 Kč, impregnované 26 Kč za bm, půlkuláče o stejném průměru bez impregnace 18 Kč a impregnované 20 Kč za bm.

Další služby

Kromě stavebního řeziva si na pile můžete koupit i výrobky, např. palety, obaly, dále kůru, piliny, štěpky, nebo si objednat další služby. K těmto službám patří třeba omítání a rozmítání řeziva, hoblování, sušení vlastního řeziva či jeho impregnace. Některé pily mají také vlastní brusírnu katrových, pásových a kotoučových pil a řetězů pro motorové pily.

Omítání a rozmítání

Omítání řeziva (kolmé ořezání hrany desky) stejně jako rozmítání fošen na latě lze udělat na požádání zákazníka ve standardních rozměrech latí jsou 50/30, 50/40, 60/40 mm.

Hoblování

Suché řezivo se hobluje čtyřstranně v mnoha šířkách a tloušťkách. Je vhodné například k výrobě hoblovaných plotových prkének nebo hoblovaných latí 45/45 mm délky 4 -5 m, které se často používají k výrobě saun.

Sušení vlastního řeziva

Vakuová sušárna VS 040P s automatickým řízením je určena k sušení řeziva, dřeva všeho druhu a velikosti do vlhkosti 8 %

Vlastní řezivo si na pile můžete nechat vysušit na požadovanou vlhkost. Dřevo vám vysuší v teplovzdušných sušárnách, které obsluhují proškolení zaměstnanci.

Pořez ve mzdě

Většina pil vám umožní i pořezat si vlastní kulatinu na katru (rámové pile) a vyrobit si z ní řezivo (hranoly, boční prkna apod.). Obvykle se jedná o kulatinu do průměru 60 cm ominimální délce 3m. Možné je také naštípat dřevo na velkém štípači.

Impregnace

Pokud potřebujete mít dřevo impregnované, opět se vyplatí využít služeb pily. Doma totiž nemáme šanci zajistit pro impregnaci optimální podmínky. Domácí nátěry nebo impregnační nástřiky jsou vždy nedokonalé, protože dřevo přijme jen částečné množství impregnačního prostředku.

Na pile se k těmto účelům používá speciální certifikovaná vana s elektrickým a hydraulickým systémem, ve které je lázeň impregnačního prostředku. Do vany se vkládá pouze zdravé a očištěné dřevo. Vložené dřevo díky tomuto postupu přijme největší možné množství impregnační látky a je tak dokonale chráněné proti houbám, hmyzu, plísním a dalším nepříznivým faktorům.

Cena impregnace je poměrně stabilní a je vždy závislá na ceně impregnačního prostředku. Za formát hranolů a latí zaplatíte přibližně 500 Kč, formát prken s větší plochou je o něco dražší – 550 Kč.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV

Služby na pile

Služby na pile