Renovace s textilem a tapetou

V proměně poškozného nebo jen okoukaného nábytku i jiných součástí vybavení domácnosti můžou leckdy pomoci textil a tapety.

Při renovaci nábytku bereme do ruky většinou štětec a barvy. Ale lze to udělat i jinak – místo nového nátěru použít látku nebo tapetu. A koneckonců nemusí jít jen o opravu staršího nebo poničeného nábytku, záměrem může být i to, že chceme dát zařízení novou tvář.

Jak textil a tapetu použít

Nábytek je možné potáhnout textilem nebo tapetou celý. Je to samozřejmě pracnější a s dobrým výsledkem se to podaří většinou jen u předmětů s rovnými liniemi. Lépe se při tom pracuje s látkou, protože je tvárnější a při větším napnutí nehrozí její protržení jako třeba u papírových tapet. Látkou potažený nábytek také vypadá efektněji než s tapetou.
Jednodušší je aplikovat textil a tapetu jen na část nábytku, která není příliš velká, přitom má hladký povrch. Hodí se k tomu především výplně rámových dvířek a dveří u skříněk, příborníků, kredencí a skříní. Vystupující rám skryje okraje ustřižené látky, drobné nerovnosti a konce nití nebudou vidět.
Také rovná čela zásuvek jsou pro takovou proměnu jako stvořena. Můžeme si zaexperimentovat a každou zásuvku potáhnout jiným vzorem. Látku buď zahneme dovnitř zásuvky, pokud nebude bránit při výsuvu, nebo jí pokryjeme jen čelo, okraje pak lze začistit nalepenou portou.
Další možností je vystřihnout z látky nebo tapety pouze určité motivy a použít je buď jen na dekoraci předmětu, nebo jimi vtipně zakrýt poškozená místa.

Jaké vybrat

Látka by neměla být příliš slabá – lepidlo by jí mohlo prosáknout a na světlé tkanině nadělat po zaschnutí skvrny. Silná by se zase špatně tvarovala. Nejlepší je husté bavlněné plátno, které se také po ustřižení moc netřepí. Z tapet vybereme také ty tvárnější, které se dají dobře ohýbat. Pokud ale chceme polepit rovnou a menší plochu, na kvalitě látky ani tapety nezáleží, klidně mohou být silné, plastické i hůře tvarovatelné.

Oblíbené dekory

Velmi oblíbeným vzorem na bytovém textilu i na samolepicích tapetách v chatách a chalupách je kostičkovaný kanafas, ale i proužky, puntíčky a drobné i větší květy. Zrenovovaný nábytek a doplňky tak můžeme sladit se závěsy, ubrusem či polštářky.
Vyhýbat se ale nemusíme ani méně obvyklým dezénům – se vzorem zvířecí kůže, s venkovskými výjevy, abstraktními motivy… Záleží především na tom, jaký kus nábytku a v jakém prostředí budou doplňovat.

www.almara-shop.cz, www.anglickasezona.cz, www.balakryl.cz, www.bellarose.cz, www.ikea.cz

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Michal Tvrz, Iva Tvrzová a archiv firem

Renovace s textilem a tapetou

Renovace s textilem a tapetou