Kombinujeme vzory

Kombinováním více vzorů lze v interiéru dosáhnout zajímavého efektu, ale při špatné volbě může být výsledkem nesourodá změť. Jaká tedy pro míchání dezénů platí pravidla?

Měli bychom dodržet stejnou nebo podobnou barevnost (případně pestrou a černobílou), u bytového textilu někdy i typ a strukturu látky a u nádobí tvar, aby spolu vše ladilo.

Koordinované vzory

Výběr nám mohou ulehčit tak zvané koordinované vzory, které výrobci nabízejí v rámci jedné kolekce. Mají stejnou barevnost, většinou i kvalitu a strukturu látky a obsahují jednoduché dezény, které se dají dobře míchat: různě široké proužky, kostky a kára, drobné kytičky nebo puntíky. Jinou možností je totožný motiv, ale v odlišných velikostech nebo v jiné hustotě na ploše. Zjemnění celkového dojmu lze dosáhnout přidáním jednobarevné plochy.

Pozitiv a negativ sladěný s kostičkou (Na chalupu)

Květy i abstrakce

Sladit lze i zdánlivě nesourodé vzory, jen je třeba zachovat barevné odstíny a ideálně i typ materiálu. Pak může být dekorativní květinový dezén vedle střízlivého geometrického. Dva odlišné, složitější motivy (například květinový a figurální) by měly mít podobný styl kresby. Různorodé tisky na prostírkách nebo polštářích se dají sjednotit výrazným lemováním.

Promyšlená kombinace – vícebarevný rostlinný motiv doplňuje podobný dezén jen v černobílé, jednoduchý geometrický vzor si zas půjčil jen žlutou a bílou (Hana Kroa Studio)

Více dezénů pohromadě zjemníme, promícháme-li je s jednobarevnými textiliemi, značka Green Gate (Bella Rose)

Ovšem žádná pravidla neplatí absolutně a lze je porušovat. Proto zkoušejte a zkoušejte, až najdete to pravé. Více napoví obrázky.

Inspirací může být patchwork

Dobrým příkladem pro kombinování vzorů může být patchwork, což je sešívání menších kousků látek do jednodušších i složitějších vzorů – nejčastěji se tak tvoří vrchní vrstvy prošívaných dek. Lze na ně použít třeba až dvacet různých dezénů. Spojují je většinou podobné motivy, styl kresby, sladěná barevnost.

Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Kombinujeme vzory