Pumpa místo jezírka

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Vodní prvek v  podobě jezírka či vodopádu vyžaduje údržbu. Stejně dobře však „vodu v  zahradě“ zastoupí i obyčejná pumpa či studně. Zejména stará litinová vodní pumpa působí velmi dekorativně.

I obyčejné věci mohou zahradu krášlit, pokud ovšem dáme přednost přírodním materiálům

Ve společnosti ošlehané hlavaté vrbičky a několika rozkvetlých prvosenek působí malebně i zanedbaná litinová pumpa značně okousaná rzí. Pokud však starému litinovému skvostu dáte nový kabátek a pumpu natřete na zeleno nebo na modro, stane se rázem zajímavým zahradním artefaktem, který vám budou sousedé závidět. Kromě zelené a modré lze výjimečně sáhnout i po bílém nebo hnědém nátěru, pokud ovšem ladí s plotem či pergolou ve stejné barvě.

Vyvýšená základna renovované pumpy nabízí báječnou a přirozeně působící základnu pro květiny. Zapomeňte na plast – nejlépe působí, pokud je zasadíte do hliněných či keramických květináčů. Když přidáte několik starých hrnců a třeba i štoudev či dřevěný truhlík a vše osadíte výsadbou třeba v podobě splývavých surfinií, muškátů či petúnií bude výsledkem „zahrada na zahradě“.

Pumpu a její květinovou výzdobu je možné pojmout i jako minizahrádku se zakrslými jehličnany, jako tulipánovou zahrádku a například i jako miniaturní zenovou zahradu.

Krása vertikály

Vertikála v podobě miniaturní zvonice, ozdobného krmítka, klátového úlu a třeba i dřevěné či kovové pumpy – patří k malým kouzlům ozvláštňujícím zahradní interiér.

Jako příklad může posloužit zahrada pana Janouše v Doksech u Prahy. Svoji zahradu ozvláštnil četnými objekty ze dřeva a kamene, které působí, jako by tu vyrostly samy. Jedním z originálních objektů je i fantazijní dřevěná pumpa – skřítek, kterou majitel vytvořil z kusu vyschlého kmene s madlem ze staré litinové pumpy. Dílko působí svěže díky nápadu pana Janouše zastřešit kmen kovovou stříškou ve tvaru špičaté čapky.

Studně s vílou

Pokud na zahradě nemáte pumpu, nezoufejte, ozvláštnit ji můžete i malou úpravou betonové skruže trčící z trávníku. Stačí sejmout betonové víko a navýšit okraj skruže o obezdění starými cihlami, fragmenty starých dlaždic či kameny, případně klasickým betonováním. Další možností je dřevěné bednění.

Zpevněná studna s betonovým poklopem a obložená kameny může posloužit i jako varianta kamenné lavičky, ale i jako základna pro keramický artefakt.

Zajímavou ukázku jsme viděli na zahradě manželů keramiků Bambasových v Pošumaví. Skruže tu posloužily jako rozhledna pro šamotovou keramiku víly Amálky a dalších pohádkových postaviček.

Replika studně

Pokud studně na pozemku zcela chybí, nabízí se možnost koupě hotové repliky studně s dřevěnou nebo doškovou stříškou a třeba i s rumpálem s dřevěným vědrem, sloužícím pouze jako ozdobný zahradní prvek.

Takové repliky se nejčastěji vyrábějí ze dřeva a kupují se ve formě stavebnice. Repliku je vhodné umístit nedaleko přívodu vody a do nádržky studně i kolem ní vysadit vodní rostliny.

Zajímavě působí, pokud nově budovanou studni – umělou, ale i tu opravdovou, vystavíte na uměle vytvořeném pahorku a vybudujete k ní třeba i několik schůdků. Nová stavba tak v zahradě získá ještě větší autenticitu.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER

Pumpa místo jezírka

Pumpa místo jezírka