Suchou nohou

Můstky a lávky – ať už plní čistě užitnou, nebo naopak pouze dekorativní funkci a splňují obojí, vždy pomáhají zahradě vtisknout styl.

Lávka vede nad vodotečí

Patrně nejslavnějším zahradním můstkem je díky Monetovým obrazům ten v jeho zahradě v Giverny. Jednoduchá oblouková konstrukce vycházející z japonské architektury, která se klene nad potokem Ru, je dobrou inspirací i pro českou zahradu.
Můstek může přitahovat pohled, ale neměl by působit v koncepci zahrady rušivě. Pro tento nepřehlédnutelný zahradní prvek je tudíž stěžejní nejen tvar, ale i materiál a barva. Vhodnými tuzemskými dřevinami jsou především dub a modřín.

Dvě kulatiny a na nich přibitá prkna, která zbyla v domácí dílně daly vzniknout působivé a hravé lávce

 

Východní scenérie

Zejména u zkušených zahrádkářů se stále těší oblibě japonské zahrady. A právě pro Dálný východ jsou typické dřevěné obloukové můstky se zábradlím nebo lehké bambusové, pospojované provazy, z nichž bývá uděláno rovněž zábradlí. První typ se dobře shodne i s romanticky laděnou zahradou, ať už v ní vládnou barvy, nebo převažuje zeleň. Bambusový můstek se hodí také pro divoké přírodní zahrady. Může sloužit jen jako okrasa malého přírodního jezírka nebo být nečekaným artefaktem skrytým v bujném porostu.

Potok překlenuje malý můstek

 

Přírodní podoba

Ke srubům a roubenkám, ale i starým zděným chalupám sedne nejlépe bytelný můstek z hrubě otesaných kmenů nebo trámků. Často vede přes příkop či potůček oddělující pozemek od místní silnice, a je tudíž nepostradatelný pro přístup na pozemek.

 

Konstrukčně zajímavý a současně bytelný můstek je praktickým i estetickým prvkem zahrady

 

Kamenný pamětník

Přirozeným doplňkem vodní plochy bude mostík či spíš lávka z kamenů vyšší tvrdosti, než je žula. Může jít o přímo do dna uložené větší kameny či opracované bloky nebo velké obdélníkové bloky spojující jeden břeh s druhým. Na rozdíl od dřeva trpí kámen mnohem méně nepříznivými povětrnostními podmínkami. Pokud není rozrušený, nemá v sobě prasklinu anebo prohlubeň, v níž by se mohla držet voda, jenž by následkem zmrznutí kámen roztrhla, má takový můstek téměř neomezenou životnost. Obdobným způsobem lze využít i betonové bloky nebo šlapáky.

Cestu přetnutou vodou spojuje prkenný most doplněný zábradlím z lan

 

Cesta do pohádky

Pohádkovou atmosféru dodá omšelá lávka ze dřeva se stříbřitou patinou, která se může vinout dál mezi stromy jako tajemné vyznačení cesty a přitom vytvořit pohodlí pro chůzi například v přírodní zahradě, kde jsou travnaté plochy pojaty jako louka s vysokou trávou plnou lučních květů. Můstek odnikud nikam zase navodí dojem začarovaného lesa.

I lehký můstek musí být dostatečně stabilní

 

Z nouze ctnost

Prkna různých šířek i délek, klidně natřená více barvami vytvoří neotřelou veselou spojnici dvou břehů. Postačit může také pouhá fošna položená přes příkop či menší vodní tok, která navíc vyzkouší náš smysl pro rovnováhu.

Trámková konstrukce mostku přechází v zábradlí schodiště

 


Dobrá rada
Při výstavbě můstku je potřeba zachovat proporce, a to jak v poměru k velikosti zahrady, tak samotného můstku, pokud vychází z inspirace větší stavbou.

 


Bezpečnost na prvním místě
• Pro bezpečné užívání můstku je nejdůležitější stabilita a nosnost. Osoby se sníženou mobilitou potřebují jako oporu pevné zábradlí.
• Malé děti by neměly vstupovat na můstek bez dozoru.
• Při dešti nesmí pochozí část klouzat, neměla by se na ní držet voda.
• Lehčí dřevěné konstrukce vyžadují hlavně po zimním období nebo přívalových deštích kontrolu.

Nejpřirozeněji působí konstrukce z kmenů stromů a hrubých prken


Slavný můstek
Můstek přes jezírko v Giverny je zásluhou Clauda Moneta slavný. Je obrostlý vistárií, kterou zasadil sám malíř – ten také most maloval více než čtyřicetkát! Hlavním motivem jeho obrazů v pozdním období byly právě lekníny na tomto jezírku.


 

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová, Zuzana Ottová a Shutterstock

Suchou nohou