Půdovky – poklad z půdy

Položení podlahy z takzvaných půdovek je jednou z cest, jak vtisknout interiéru nádhernou rustikální atmosféru. S půdovkami však není zrovna jednoduché pořízení.

Z původně levné cihelné dlažby na půdy se stal ceněný materiál

Půdní dlažba, nazývaná nejčastěji půdovky, topinky či půdnice, je ručně dělaná cihelná dlažba, která se v minulosti používala k dláždění podlahy na půdách. Zatímco dříve skončila po rekonstrukcích podkroví obvykle na hromadě suti, v posledních letech se z ní stal vyhledávaný artikl.

Půdovky mívají různé rozměry, nejčastěji dvacet krát dvacet centimetrů. Mívají rozdílnou výšku a také velmi různorodou kvalitu. Dříve je vyráběla každá lokální cihelna, a proto dnes můžete narazit na půdovky tvrdé, doslova zvonící, ale také na měkké, porézní a nekvalitní.

Ceny se pohybují kolem dvou set korun za metr čtvereční. Pokud chcete půdovky bez práce, je třeba si připlatit. Cihlovou dlažbu na způsob půdovek i v současné době vyrábí například cihelna v Nebuželech u Mělníka. Cena se pohybuje od 780 do 840 korun za metr čtvereční.

Nesnadné čištění

Na půdách se obvykle kladly do vápenné malty, která se poměrně snadno čistí. Problémem bývá spíše nášlapný povrch půdovek, většinou zanesený nečistotami, mastnotou a sazemi.
V nabídce bazarů se půdovky objevují poměrně často. Prodávající někdy udávají přesný počet, jindy rozměry v metrech čtverečních. Kvůli přepravě bývá výhodné koupit půdovky složené na paletách a nakupovat množství s určitou rezervou, protože řada půdovek bývá poškozených. Zjistěte rovněž, do jaké míry jsou půdovky znečištěné. Pokud váš čeká jen odstraňování zbytků vápenné malty, je to menší potíž než třeba pozůstatky dehtové izolace či kvalitní cementové malty. Důležitá je rovněž kvalita lícové strany půdovek.

Dlažbu bývá obvykle nutné zbavit zbytků vápenné malty a nečistot na nášlapné straně

Půdovky lze čistit například proudem vody pod tlakem, tedy wapkou. Někdo používá úhlovou brusku či brusné kotouče na vrtačce, někdo zase brousí dlažbu až po položení bruskou na beton. Zajímavou kutilskou vychytávkou je plechový kotouč na cirkulárce, polepený hrubým brusným papírem. Případně roztok kyseliny solné, do níž se půdovky opakovaně namáčejí.

Spárování s mýdlem

Na podklad se půdovky lepí nebo kladou do betonového lože, spárovat se mohou stejně jako běžné dlažby, ovšem kvůli poréznosti je nutné potřít dlaždice mýdlovým roztokem.
Povrch půdovek ošetřete a chraňte proti ošlapávání. I v tomto případě existují nejrůznější zkušenosti a recepty, od lakování akrylátovým bezbarvým lakem, přes zpevnění acetonem ředěnou epoxidovou pryskyřicí až po použití penetrací na kámen či vosku nebo přípravků na bázi vosku.
V každém případě je vhodné opatřit nášlapnou stranu půdovek ochrannou vrstvou, která zachová jejich lesk a usnadní vytírání. A čas od času ji obnovit.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA

Půdovky – poklad z půdy