Průtokové ohřívače – teplá voda rychle

Průtokové ohřívače jsou jednou z možných cest k snadno dostupné teplé vodě. Zvláště pro chalupy či chaty s víkendovým či sezónním provozem mohou být takové ohřívače dobrým řešením.

Spodní nádrž nenaruší interiér koupelny nijak výrazně

Nejčastějším zdrojem teplé vody pro domácnost je zásobníkový ohřívač, tedy bojler. Funguje na principu ohřívání vody do zásoby v množství například až 200 litrů. K jeho výhodám patří především možnost ohřevu za snížené sazby ceny elektřiny. K nevýhodám pak to, že po vyčerpání zásob vody musíte nějakou dobu čekat, až se ohřeje nová. To může být problém ve chvíli, kdy kapacita vašeho bojleru nestačí spotřebě a kdy je ve frontě příliš mnoho zájemců o vanu plnou horké vody.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Voda na chalupě:

Ohřev vody v rekreační domácnosti

Elektrické a plynové bojlery

Voda ze studny

Vrtané i kopané studny

________________________________________________________________________

Potřebujete-li však například na chalupě teplou vodu hned a zároveň v menším množství (ať už na mytí rukou či nádobí nebo na sprchování), může být dobrým řešením i průtokový ohřívač.

Tlakový nebo beztlakový

Výhodou průtokových ohřívačů jsou jejich malé rozměry. Můžete je snadno umístit například nad či pod kuchyňskou linku, k umývadlu do koupelny, případně i do sprchového koutu. Ať už si však vyberete jakýkoli typ, vždy se vyplatí spíše při nižší a nárazové spotřebě teplé vody.

Malý typ k mytí rukou zcela postačí

Existují tlakové a beztlakové průtokové ohřívače. Beztlakové slouží k odběru vody pouze z jednoho místa a prodávají se obvykle jako komplet se speciální baterií, která je pro jeho funkci nutná. Zajistí základní komfort v podobě teplé vody na mytí rukou či nádobí, ale nejsou příliš vhodné například pro časté používání sprchy.

Z podstaty jejich funkce (okamžitý rychlý ohřev protékající vody) mají tato zařízení poměrně vysoké nároky na okamžitý příkon. Většinou vyžadují samostatné připojení, ale existují i přístroje pro zapojení do běžné zásuvky. Všechny argumenty pro ekonomičnost jejich provozu (rychlé ohřátí pouze takového množství vody, jaké potřebujete, minimální tepelné ztráty díky krátkému potrubí, žádné opakované dohřívaní „skladované“ vody v bojleru) platí pouze při jejich rozumném a účelném používání. Příliš častý průtokový ohřev by provoz ohřívače prodražil právě kvůli potřebě vysokého okamžitého příkonu.

Lze vybírat z různých tvarů přístrojů

Pro svůj provoz potřebují dostatečný tlak vody, který by neměl příliš kolísat (což může být někdy problém u domácích vodáren).

Volba výkonu

Pro volbu dostatečného výkonu je třeba vycházet z toho, k jakým účelům má ohřívač sloužit. Pro mytí rukou doporučují odborníci volbu ohřívače s výkonem kolem 3,5 kW, na sprchování zhruba 6 kW, na napouštění vany kolem 18 kW.

Malý ohřívač, který lze umístit pod umývadlo a připojit do zásuvky, je nenáročným řešením pro pohodlné mytí rukou v koupelně

Výhodou ohřívačů tlakových je jejich univerzální využití, možnost připojení více odběrných míst a také možnost připojení jakékoli baterie.

Zastánci tlakových ohřívačů argumentují také jejich vyšším průtokem, který zajišťuje vyšší komfort při používání teplé vody. V případě beztlakových totiž někdy vzniká problém proto, že jednoduše „nestíhají.“ Například tehdy, pokud jste zvyklí mýt nádobí pod proudem teplé vody.

Některé typy ohřívačů umožňují volit teplotu pomocí displeje, často jsou elektronicky řízené, lze u nich regulovat výkon několikastupňovou stupnicí a jsou velmi jednoduché na montáž.

Máme-li plyn

Existují i plynové průtokové ohřívače. Do výkonu 10 kW nemusí být vybaveny odvodem spalin, pokud jsou v dostatečně velké místnosti a neslouží pro sprchu nebo vanu. Při používání průtokového ohřívače pro ohřev vody do sprchy nebo vany je nutné zajistit při podlaze přívod čerstvého vzduchu. Při umístění velkého ohřívače do koupelny je nezbytné, aby tato místnost byla vytápěna a dveře se otevíraly směrem ven.

Spotřebič do koupelny vyžaduje dostatečnou kapacitu

U ohřívačů s vyšším výkonem je pak třeba počítat s nutností vybudování odtahu. To je spolu s celkově vyššími pořizovacími náklady plynových ohřívačů nutné zahrnout mezi jejich nevýhody.

Možnosti kombinace

Elektrikáři často doporučují kombinaci okamžitého a akumulačního ohřívání vody. Při správné volbě výkonů obou typů zařízení tak můžete docílit optimálních provozních nákladů a využívat výhody nízkých sazeb pro bojler i okamžité dostupnosti menšího množství teplé vody.

V této souvislosti je zajímavou variantou bojler s možností akumulačního i přímotopného ohřevu vody. Vyrábí je například Stiebel Eltron. Na jiném principu pak pracují například některé typy bojlerů Dražice, které umožňují akumulační elektrický ohřev vody v kombinaci s možností připojení na externí teplovodní zdroj (ústřední topení).

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Průtokové ohřívače – teplá voda rychle