Ohřev vody v rekreační domácnosti

Chaty a chalupy nám mohou překvapivě nabídnout mnohem širší výběr ohřevu vody pro kuchyň a hygienické zázemí než bytové domy. Záleží jen na dostupnosti energií a využití přírodních zdrojů.

U rekreačních objektů představuje až na výjimky jistotu elektřina. Pokud se chalupa nachází v obci, se vší pravděpodobností můžeme při řešení ohřevu přemýšlet i o plynových spotřebičích. Kde není vyřešena plynofikace, poslouží jako alternativa nádrž na zkapalněný plyn.
Jsou tu ještě další zajímavé varianty. Necháme-li stranou vstupní investici, samotný solární ohřev vody již máme téměř zadarmo. Také kotle a tepelná čerpadla mohou řešit nejen vytápění, ale i ohřev vody pro domácnost. K dosažení co nejefektivnějšího výsledku můžeme zdroje kombinovat, například solární energii s elektřinou či tepelným čerpadlem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Moderní teplo:

Nejlepší způsoby vytápění domu

Jak temperovat dům

Jaký sporák vybrat?

________________________________________________________________________

 

Maloobjemový tlakový ohřívač vody lze ukrýt do kuchyňské linky (Fenix Group)

Zásobníkové ohřívače

Dobře známé bojlery se vyrábějí ve dvou základních typech. Tlakové jsou pod stálým tlakem vody z vodovodního řadu nebo domácí vodárny. Pro víkendovou potřebu s úsporným provozem postačí maloobjemové bojlery, které můžeme instalovat i zvlášť do kuchyně a koupelny. Velkoobjemové se uplatní na chatách a chalupách využívaných po většinu roku nebo větší rodinou.
Podle způsobu instalace se ohřívače ještě dělí na vodorovné, svislé a stojaté. Z pohledu funkce jsou výhodnější svislé, v nichž dochází méně k mísení teplé a studené vody. Doba ohřevu je ovšem stejná. Zdrojem energie je elektřina nebo plyn.
Beztlakové ohřívače mají výhodu v tom, že voda do nich nemusí vstupovat pod tlakem, můžeme ji přivádět samospádem z nádrže. Stejně tak z ohřívače vytéká voda do vodovodní baterie pouze samotíží, proto se vždy instaluje nad dřez či umyvadlo. Vzhledem k malému objemu zásobníku se voda rychle ohřeje. Jako zdroj energie slouží elektrický proud.

Průtokové ohřívače

Umožňují mít teplou vodu, jakmile otočíme vodovodním kohoutkem. Platí tu ovšem, že čím menší ohřívač, tím menší průtok a tím i méně ohřáté vody. Množství teplé vody závisí i na stupni ohřevu, čím je nižší, tím více vody se stačí během průtoku ohřát.
Průtokový ohřívač může být elektrický nebo plynový. Hydraulicky řízené typy mají vyšší spotřebu, elektronicky řízené až o 20 % nižší.

Na pevná paliva

Součástí chalup jsou i dnes kachlová kamna. Mají-li integrovaný zásobník, resp. teplotní výměník můžeme z nich ohřátou vodu za pomoci čerpadla rozvádět potrubím k odběrným místům.
Vsadit lze i na další klasiku, lázeňská kamna. Pro udržení teploty vody mívají nové typy elektrický dohřev. Oproti původním už také nemusí stát v těsné blízkosti vany, ale je možné z nich vodu rovněž rozvádět kam je potřeba.

Nepřímotopné ohřívače

Voda je v zásobníku ohřívaná prostřednictvím externích zdrojů energie, jako jsou kotle a alternativní zdroje energie. Doplňují se pomocným elektrickým ohřevem nebo topnými jednotkami.

Pozor na plýtvání

Zatímco u zásobníkového ohřívače je denní spotřeba vody daná jeho objemem, průtokový může svádět k většímu využívání a tím odčerpávání většího množství vody.

Typ spotřebičeVýhodyNevýhody
Zásobníkový ohřívač tlakový elektrickýnízký tarif, možnost ovládání mobilemteplá voda není okamžitě k dispozici,
nároky na prostor
Zásobníkový ohřívač tlakový plynovýmožnost ovládání mobilemnároky na prostor, teplá voda není okamžitě,
nutnost odtahu spalin, revize
Maloobjemový ohřívač beztlakýrychlý ohřevumístění nad baterií, jen pro jedno odběrné
místo, malý objem teplé vody
Průtokový ohřívač elektrickýPrůtokový ohřívač elektrickýPrůtokový ohřívač elektrický
Lázeňská kamnanižší nákladynutnost ruční obsluhy, delší doba ohřevu,
rychlejší vychládání vody
Kamna se zásobníkem vodynízké náklady, voda se ohřívá
během vytápění
nutnost ruční obsluhy, delší doba ohřevu

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Uložit

Ohřev vody v rekreační domácnosti