Jaký vybrat radiátor

Z celého systému ústředního nebo etážového topení jsou tím, co máme na očích, právě radiátory. Mohou být decentní a nenápadné, ale také mohou zaujmout zajímavým tvarem a barevností.

Při výběru radiátorů musíme ale nejprve zohlednit všechny technické požadavky, teprve potom volíme podle vzhledu. Záleží například na výhřevnosti zvoleného média (zvláště když to stávající měníme), pokud při výměně radiátorů využijeme stávající rozvody, vezměme v úvahu způsob jejich napojení atd. Rozhodně se vyplatí nechat si poradit s výběrem nového radiátoru odborníkem.

do podlahy zapuštěný konvektor

Tam, kde nelze umístit klasický radiátor, může ho nahradit do podlahy zapuštěný konvektor Koraflex (foto: Korado)

Dekorativní litina

Výhodou litinových žebrových radiátorů je jejich dlouhá životnost. Nemusí být jen hladké a v obvyklé krémové barevnosti. A není nutné je jen věšet na stěnu, některé mají nožičky. Radiátory v retro stylu, s plastickým dekorem na povrchu žeber, s mosaznou, stříbrnou nebo jinou patinou budou ozdobou interiérů.

Deskové radiátory

Moderní plechové radiátory mají krycí čelní desku buď hladkou, nebo se svislými či vodorovnými profily. Otopné těleso může mít různou hloubku, šířku a výšku, podle prostoru, který je k dispozici. Na stěně ho lze orientovat vodorovně, ale i na výšku. Vysoký radiátor umístěný v předsíni nebo v ložnici někdy doplňuje zrcadlo. Čelní deska nemusí být jen bílá, ale v libovolné barevnosti.

vysoký vertikální radiátor

Do některých prostor se hodí vysoký radiátor Koratherm Vertikal (foto: Korado)

nízký horizontální radiátor

Otopné těleso Koratherm Horizontal může mít i velmi nízký tvar připomínající lavici (foto: Korado)

radiátor na stěnu

Radiátor Koratherm je výše na stěně, kde působí téměř jako výtvarný objekt (foto: Korado)

Trubková tělesa

Otopná tělesa z tvarovaných ocelových trubek se používají nejčastěji v koupelnách nebo v technických prostorech, ale ty originálně ztvárněné se hodí i do obytných interiérů. Lze je upevnit kamkoliv na stěnu. Zvolit můžete libovolnou barevnost, případně chromovaný nebo jiný „kovový“ povrch.

designový radiátor

Trubkové těleso Terma Hex má nevšední tvar, který se uplatní nejen v koupelně, ale i v obytné místnosti (foto: Rubikon koupelny)

koupelnový trubkový radiátor bronzový

Koupelnový trubkový radiátor Ivory s bronzovým povrchem (foto: HotHot Radiators)

Designové radiátory

Designové radiátory se hodí především do atypických prostor. Mohou mít libovolný tvar, někdy je tvoří různě uspořádané a různě profilované trubky, doplňují je zrcadla. U deskových radiátorů je čelní deska skleněná nebo z ušlechtilého kamene.

atypický radiátor

V atypickém interiéru vynikne originální trubkové těleso Charleston (foto: Zehnder)

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Zehnder, Korado, HotHot Radiators, Rubikon koupelny, AAAradiatory, Invera Metal

Jaký vybrat radiátor