Jak rychle opravit trubky a potrubí

Opravy trhlin, prasklin nebo protékajících spojů vodovodního potrubí nemusí znamenat složité bourání a výměnu trubek. Problém mohou vyřešit těsnicí spojky, zatěsňovací kapaliny nebo lepidla.

Příčinou poškození vodovodních trubek včetně odpadů nebo rozvodů vody pro vytápění bývá stárnutí a únava materiálu, mráz nebo mechanické poškození. Zvláště ve starých chalupách mohou trubky ve zdech popraskat a čas od času se stává, že je třeba nechtěně navrtáte. Spolehlivým řešením problému je v takových případech výměna prasklé nebo jinak narušené trubky za novou. To však často znamená vybourání trubky v délce až několika metrů, propojení nové trubky se stávajícími rozvody vody a opětovné zdění. Vyhnout se tomu lze provizorní nebo trvalou opravou poškozeného místa.

Opravná objímka neboli cípant je určena pro trvalé opravy potrubí z litiny, oceli, PVC i nerezu

Kde to teče

Nejprve je nutné odhalit místo úniku vody. Pokud protéká odpad nebo trubka mezi radiátory ústředního topení, jde to obvykle snadno. Místo, kde praskla vodovodní trubka ve zdi, se už hledá obtížněji. V takovém případě se bourání vyhnout nelze, ale někdy postačí odkrýt trubku jen v místě, odkud se šíří mokrý flek. Dobrým pomocníkem může být v těchto případech detektor kovu určený k hledání instalací ve zdivu.

Řešíte-li problém s únikem vody z tlakového potrubí, uzavřete po nalezení poškozeného místa přívod vody a otevřete kohoutky. Pak můžete místo opravit buď provizorně například do příchodu instalatéra, nebo použít některý z trvanlivějších utěsňovacích prostředků.

Rychlé řešení je použití vazelíny, kterou vtlačíte do trhliny a poté utěsníte instalatérskou lepicí páskou nebo pruhem látky. Pro podobné případy se vyplatí mít doma i epoxidovou pryskyřici nebo speciální dvousložkové epoxidové tmely. Směs se snadno připraví podle návodu buď smícháním pryskyřice a tužidla na podložce nebo promnutím dvoubarevné epoxidové „plastelíny“ mezi prsty a poškozené místo se po zdrsnění povrchu brusným papírem nebo brusnou houbičkou zalepí.

Spoj po ztuhnutí lepicí hmoty zafixujte páskou a nechte lepidlo vyzrát po dobu uvedenou v návodu k příslušnému typu lepidla. Až po vyzrání spoje pak pusťte vodu. Kohoutky uzavřete až po chvilce, aby se z potrubí vytlačil vzduch.

Přinejmenším k rychlým pohotovostním opravám poslouží nejrůznější těsnicí pásky

Opravné objímky

Pro případné opravy potrubí je dobré mít v zásobě i opravnou objímku, takzvaný cípant. Tyto objímky (např. Gebo) poslouží pro rychlé, spolehlivé a trvalé opravy poruch potrubí z litiny, oceli, PVC i nerezu. Opravovat s nimi můžete otvory a praskliny a lze je použít i jako spojku potrubí. Objímky odolávají vysokému tlaku a utěsní prasklinu do dvou třetin délky použité objímky. Mohou být z litiny, mosazi či nerezu a k dostání jsou v obvyklých rozměrech kompatibilních s běžnými průměry trubek.

Provizorní cípant si pak v nouzi můžete vyrobit třeba tak, že poškozené místo obtočíte alespoň ve dvou vrstvách kusem gumy, například ze staré duše z kola, kouskem tenčího ohebného plechu a vše stáhnete dvěma hadicovými sponami. Místo spon lze použít pevně utažený drát, ale je to spíše provizorní řešení.

 

Rady pro opravy

  • Pro lepení trubek z tvrzeného PVC použijte lepidla z kategorie rozpouštědlových a reaktivních.
  • Před opravou narušené trubky zastavte přívod vody a otevřete kohoutky.
  • Ocelové pozinkované potrubí ve starých domech může prosakovat i kvůli prorezavění. U rozsáhlejšího prorezavění se obvykle nevyhnete výměně poškozené trubky, která se musí vyřezat a nahradit novou.
  • Kovové trubky se navazují pomocí závitů. K jejich vyřezání na koncích trubek ve zdi je nutné vysekat manipulační prostor.
  • Plastové potrubí se obnaží na každou stranu v délce 0,3 až 0,5 m, potrubí se vyhne k nasazení nahřívací hlavice, navaří se přechodové kusy, na které se nový díl přišroubuje pomocí převlečných matic.
  • Netěsnosti ve spojích u ocelového potrubí dotáhněte, případně potrubí obnažte v takové délce, aby se mohlo rozebrat a znovu sešroubovat.

 

Náš TIP!

Páska, která těsní

Samosvařitelnou silikonovou pásku bez lepidla Tesa 4600 Xtreme Conditions lze kromě jiného použít i na opravu vodovodních potrubí a šroubení. Funguje na principu zatavení několika vrstev do sebe. Páska se při lepení během obtáčení trubky natahuje a po nanesení několika vrstev se začne opět smršťovat a spojí se do jedné pevné vrstvy. Neobsahuje žádné lepidlo, je vyrobena z pružného materiálu, který se přizpůsobí každému povrchu a odolává teplotám v rozmezí –60 až +260 °C. Těsní okamžitě, nevyžaduje žádnou dobu zasychání.

 

Jak rychle opravit trubky a potrubí