Vrby

Rychle rostoucí stromy a keře typické pro břehy řek či rybníků se budou vyjímat také v zahradě. Na výběr máme i atraktivní druhy včetně zakrslých, jimiž můžeme osázet skalku.

Vrby patří k charakteristickým dřevinám české krajiny, roste v ní okolo 25 původních druhů, které jsou plně mrazuvzdorné. Kromě těch, jež pocházejí z horských oblastí, mají vrby rády vlhčí půdy a rovinatější plochy. Zakrslé druhy upřednostňují kamenitější podklad.

Přírodní salicin obsažený v kůře
vrby bílé dal vzniknout dobře
známému léku, acylpyrinu. Odvar
z kůry má i další léčebné účinky

Tradiční trio

Podle názvu snadno odvodíme, k čemu proutí vzpřímeně rostoucích keřů nebo středně vysokých stromů vrby košíkářské (Salix viminalis) po staletí slouží. Na zahradě můžeme pomocí jejich řízků vytvořit i živé stavbičky, jako jsou ploty a altánky.
Nad hladinou rybníků či potoků se často sklání majestátní smuteční bílá vrba (Salix alba ‘Tristis’), která dostala druhové jméno od světlého zbarvení listů a označení vyšlechtěné variety podle převislých větví. Do zahrad bychom ji měli sázet časně z jara. Necháme-li strom bez zásahů, doroste až do 15metrové výšky a koruna bude rozložitá.
Velikonoční kočičky nám poskytne vrba jíva (Salix caprea). Keřová forma se rozrůstá do šířky, jako strom dosahuje výšky až 12 metrů. Je světlomilná a značně odolná, vyhovuje jí sušší stanoviště i dočasné zamokření snáší špatně. Díky silnému kořenovému systému se hodí ke zpevnění svahů a navážek.

Vrbička k jezírku neodmyslitelně patří

Dekorativní druhy

Velmi efektní je vrba zlatá (Salix erytroflexuosa) s výškou kmínku okolo 2 metrů a kompaktní korunou tvořenou pokroucenými zlatorůžovými svěšenými větvemi. Výrazné zbarvení výhonů je charakteristické rovněž pro vrbu nachovou (Salix purpurea). Středně velký keř vytváří metlovitou korunu. Má i zakrslou variantu. Obě vyžadují vlhkou půdu.
Dekorativní, trochu rozcuchanou korunou se žlutými výhony ozvláštní zahradu vrba pokroucená (Salix erythroflexuosa). Jako jedna z mála vrb snáší dobře sucho, postačí jí běžná zahradní zemina. Vzhledem k rychlým přírůstkům vyžaduje pravidelný sestřih.
Z nepůvodních druhů se těší velké oblibě japonská vrba (Salix integra ‘Hakuro Nishiki’). Bílé a narůžovělé listy ji na jaře činí nepřehlédnutelnou. Korunu ze vzpřímených větví lze dobře tvarovat. Roubovaná je odolná, na vlastních kořenech při nedostatku vláhy vymrzá.

Japonská vrba se stane atraktivní
dominantou zahrady

Pozor na alergii

Pyl a chmýří z vrbových květů jsou silným alergenem, proto by si alergici měli před výsadbou vyzkoušet, jak na něj reagují.

Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock

Vrby