Přednosti světlovodů

Ilustrace ukazuje princip fungování světlovodu se střešním sběračem ve tvaru střešního okna

Světlovod je možností, jak dostat denní světlo do místností bez oken a zvýšit tak jejich obytný komfort. S jeho pomocí lze přirozeně rozsvítit chodby, koupelny či schodiště.

Světlovody si představte jako rouru, do níž zvenčí proniká přirozené denní světlo. Vnitřní materiál roury má schopnost světlo odrážet a rozptýlit do prostoru, kam je tato roura vyvedena.

I když to tak možná nevypadá, nejde o žádnou kosmickou technologii, která nejde dohromady s představou o tradiční chalupě. Je to přesně naopak: temná zákoutí, z různých komor přestavěné koupelny či chodby, v nichž bylo potřeba rozsvěcet i ve dne, se mohou pomocí světlovodů proměnit ve vlídné, denním světlem prozářené prostory. A lze to udělat velmi nenápadně, protože zvenčí viditelné části těchto zařízení (kopule či speciální okna) lze bez potíží zakomponovat do všech běžných typů střech.
Při přestavbách starších domů, u nichž je nutné zachovat původní množství i rozměry oken, ale zároveň po rekonstrukci rozšířit počet místností nebo změnit způsob jejich využívání, mohou být světlovody možností, jak dostat dovnitř větší množství denního světla.

Okno ubírá světlo

Aby mohl světlovod správně fungovat, potřebuje střešní sběrač světla, který je buď ve tvaru viditelnější kopule, nebo v podobě méně nápadného střešního okna. Následuje roura neboli tubus, kterým je světlo vedeno skrze dům. Systém pak v příslušné místnosti ukončuje rozptylovač světla.

Tvar kopule je pro střešní sběrač nejvhodnější, zatímco okno je přijatelnější díky jeho možnosti splynout se střechou. Někteří výrobci vám proto nabídnou instalaci střešního okna, na které lze tubus světlovodu připojit. Mějte však na paměti, že tímto způsobem se o nemalou část denního světla ochudíte, protože rovná plocha okna odráží 30 % světla pryč od světlovodu už přímo na střeše. Mezi další nevýhody střešního okna patří ulpívající nečistoty a v zimě se tu drží sníh. Někdy je to však i přes veškeré nevýhody lepší řešení než viditelná kopule.

Pro přivedení denního světla do chodeb bez oken je světlovod ideální

Při výběru kopule pak pečlivě zvažte volbu materiálu. Levnější polykarbonát je velmi pružný a odolný, ale zároveň je náchylný ke žloutnutí či zbělení, čímž se snižuje jeho světelná propustnost. Může se stát, že budete nuceni čas od času kopuli měnit.
Dražší varianty kopulí se vyrábějí z kvalitního plastu, který se svými vlastnostmi blíží sklu. Jsou odolné vůči poškrábání a mají přirozenou odolnost vůči UV záření. Mají dobrou propustnost světla po dlouhou dobu životnosti. Materiálem pro kopule může být i optické či křišťálové sklo vyznačující se tvrdým povrchem a samočisticí schopností. Kopule z odolných plastů nebo speciálního skla nestárnou ani vlivem UV záření či povětrnostních podmínek.

Na kvalitu bez zbytečných kompromisů se zaměřte i u tubusu. Volte raději pevný a neohebný, který má zhruba dvojnásobný efekt oproti flexibilním tubusům. Důležitá je i kvalita vnitřní odrazné fólie. Za nejlepší se považuje pevný hliníkový tubus s odraznou vrstvou vyrobenou chemickým napařováním ve vakuu s použitím několik vrstev včetně stříbra a oxidu křemíku, které upravují optické vlastnosti odrazu na maximum.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Přednosti světlovodů