Potěšení nad muškáty

Rubrika: Zahrada

Za mimořádné nadčasové postavení mezi ostatními rostlinami vděčí muškáty své rozmanitosti a odolnosti. Bude se jim dařit na různých místech i v různých kořenáčích, truhlících a nádobách.

Závěsy s pelargoniemi vytvoříte až slavnostní atmosféru

Muškáty jsou proslulé svou schopností bohatě kvést, i když jim není věnována téměř žádná péče. I tak se jejich květy zbarví do živých odstínů červené, fialové, bílé, oranžové a růžové, ať už jsou pěstovány samostatně, nebo ve smíšené výsadbě. Za svou trvalou popularitu však nevděčí pouze neuvěřitelné škále barev a druhů, které jsou dostupné v zahradnictvích a zahradních centrech, tyto nenáročné krásky kvetou už zkraje léta a vydrží kvést až do pozdního podzimu dlouho poté, co ostatní truhlíkové rostliny dávno odkvetly.

Nádoby sjednotíte nastříkanou barvou. Zaschlou barvu můžete ozdobit voděodolným fixem

K jejich pěstování vybírejte místa podle výsledku, kterého chcete dosáhnout. Na velké terasy a balkóny můžete dát atraktivní květináče se vzpřímenými rostlinami, na menší pak závěsné truhlíky se vzpřímenými i převislými muškáty, nebo je můžete vysadit rovnou do záhonu, který pak bude překypovat barvami. Většina běžně prodejných odrůd miluje slunce a rostliny dobře snášejí letní horka. Když je umístíte na světlé místo na plném slunci, pokvetou hojně a dlouho.

 


Vyrábíme polici

1 V několika krocích můžete starou dřevěnou židli přeměnit v originální závěsnou polici.
2. Zavěsíte ji nebo přišroubujete k podkladu, kterým může být plot nebo stěna stodoly.

 

 


Dobré rady

• Muškáty zvládají sucho poměrně dobře, ale pravidelná a častá zálivka, zejména v době letních veder, je klíčem k bohatým květům. Udržujte substrát v ideálním stavu, tedy ani příliš suchý, ale ani nacucaný vodou.
• Vyplatí se zasadit je do substrátu obohaceném kompostem.
• Pokud nemáte možnost zalévat během veder rostliny denně, můžete využít samozavlažovací truhlíky.
• Doporučujeme zvolit místo chráněné před deštěm a opatrně zalévat, přemokření muškátům nesvědčí!

Květy můžete ozdobit prostírání, pozvané dámy jen vydechnou…


Potřebují přihnojovat?

Stejně jako ostatní rostliny se vám odmění bohatými květy, pokud budou mít dostatek živin. Ideální je proto přihnojování kapalným hnojivem s vyšším obsahem draslíku (např. hnojivo pro rajčata) ve dvoutýdenních intervalech po zahájení květu. Přihnojování během vegetačního období zajistí dobrý růst i květ.


 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Pelargonium for Europe

Potěšení nad muškáty