Hrábě nejen na hrabání

Hrábě patří mezi potřebné nářadí, jež nevyužijete jen na hrabání listí. Pomohou i při sklizni sena, při úpravách terénu nebo záhonů. Jen je potřeba vybrat ty, které se na tu či onu práci nejlépe hodí.

Hrábě lze vybírat podle velikosti, materiálového provedení i tvaru. Na shrabání listí z větších ploch dobře poslouží lehké plastové nářadí s „řídkými“ zuby, provzdušnění trávníků zvládnou ty hustší ocelové nebo některé speciální typy s drátěnými zuby. S hráběmi si někdy můžete pomoci i při míchání betonu, neocenitelné jsou na vyrovnávání ploch různých pískových či štěrkových podkladů. Při sečení trávy, která se suší na seno, mohou dobře padnout do ruky i hrábě celodřevěné. Od věci není ani pečlivý výběr násady, případně nákup několika dřevěných tyčí různé délky a průměru. Někdy se lépe pracuje s kratší násadou, jindy vám delší tyč dovolí pořádně se při hrábnutí rozmáchnout.

 

Plastové hrábě se při čištění náročnějšího terénu s kořeny či skrytými pařezy někdy lámou a je dobré mít po ruce náhradní

hrábě na seno

Foto: kotarbau.cz

Hrábě na seno

Hrábě na seno s dřevěnou násadou 150 cm mají pracovní šířku 61 cm a 18 zubů o délce zubu 77 mm. Využijete je při různých pracích na zahradě a v zemědělství. Díky nízké hmotnosti a šířce se dobře hodí na zpracování sena po sečení vzrostlé trávy na loukách. Podle výrobce usnadňuje optimální počet hustě rozmístěných hrotů hrabání i malých stébel trávy. 80 Kč (kotarbau.cz)

systémové hrábě

Foto: modelobchod.cz

Systémové hrábě

Výhodou produktů z řady Wolf Combisystem Multi-Star, do níž patří i hrábě DRM 35, je možnost využití jedné násady (o různých délkách), na niž lze snadno upevnit různé typy nářadí, tedy i hrábě s pracovní šířkou 35 cm. Díky různým délkám násad mohou být záda i při zahradničení rovná a uvolněná. Nářadí je zahnuté v přesně určeném úhlu a umožňuje zachovat rovnoměrnou pracovní hloubku a šetřit síly. 479 Kč (modelobchod.cz)

hrábě z polypropylenu

Foto: zelezarstvi-fiala.cz

Hrábě z polypropylenu

12zubé hrábě o šířce 41 cm jsou vyrobené z tvrzeného polypropylenu. Jsou vhodné pro hrabání listí a jemné trávy či zahradního odpadu.

Lze k nim dokoupit variabilní násadu. Plastové lehké provedení i úhel zahnutí zubů předurčují toto nářadí zejména k čištění větších travnatých ploch, jejich provzdušnění, ale i k úklidu listí. 159 Kč (zelezarstvi-fiala.cz)

teleskopické hrábě

Foto: Extol

Hrábě s teleskopickou násadou

Nastavitelné hrábě Extol Premium s teleskopickou násadou, jejíž délka může být 80–158 cm, umožňují rovněž nastavení pracovní šířky (18–59 cm). Hrábě jsou v pozinkovaném provedení s plastovým zámkem a jejich systém nastavení kromě jiného umožňuje i pohodlné skladování a převoz v autě. 540 Kč (mtmshop.cz)

švédské hrábě

Foto: bergland24.cz

Švédské hrábě

Obecně patří tzv. švédské hrábě s jednoduchým systémem nastavení délky zubů a šířky pracovního záběru mezi oblíbené nástroje. Dobře poslouží zejména k úpravě čerstvě posekaného trávníku nebo úklidu listí ze zpevněných ploch včetně míst vysypaných štěrkem. Hrábě na snímku mají 22 pružných zubů. 69 Kč (bergland24.cz)

hrábě na listí

Foto: Fiskars

Hrábě na listí

Hrábě na listí Fiskars Solid XL mají extra širokou hlavu z plastu pro velký záběr. Je vybavena 27 plochými zahnutými prsty pro snadné nabírání listí. Hrábě jsou vybaveny dlouhou a lehkou hliníkovou násadou. Délka násady je 160 cm, hmotnost nářadí je 800 g, pracovní hlava má šířku záběru 65 cm. 499 Kč (obi.cz)

hrábě na trávník

Foto:Fiskars

Hrábě na trávník

Specifický tvar a zahnutí zubů předurčují hrábě Fiskars Solid (M) zejména k hrabání trávníků, při němž se nezanášejí zuby větvičkami a trávou. Šířka pracovního nástroje je 41,5 cm, hmotnost bez násady 196 g. Systém Fiskars dovoluje snadno nasadit na lehkou hliníkovou násadu jeden ze čtyř různých výměnných nástavců díky jednoduchému zámku. 240 Kč (levnepostriky.cz)

dětské hrábě

Foto: domacitechnika.cz

Hrábě pro děti

Zapojte do práce na zahradě i děti a poskytněte jim k tomu nářadí, s nímž jim to půjde lehce. Bude je to bavit. Dětské hrábě Verdemax 4055 jsou v kovovém provedení, které něco vydrží. Vějířovitá pracovní hlava s pracovní šířkou 19 cm je osazena dřevěnou násadou o délce 85 cm, hrábě mají hmotnost 0,4 kg. 249 Kč (domacitechnika.cz)

celodřevěné hrábě

Foto: unihobby.cz

Celodřevěné hrábě

Dřevěné hrábě s dřevěnými kolíky jsou starodávnou klasikou. Dnes již víme, že například na hrabání mechu z trávy nejsou účelné, ale hodí se na seno. Musíme však k tomu mít hladkou rukojeť bez možnosti zadírání třísek do rukou. Násada je 150 cm dlouhá, hrábě mají 14 dřevěných kolíků. 229 Kč (unihobby.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Hrábě nejen na hrabání