Speciál Plevel: Nepřítel plevel

Trávník bez pampelišek a květinové či zeleninové záhonky bez zelených vetřelců – každoročně vyhlašujeme boj plevelu.

Široké nářadí je vhodné na plevel mezi řádky (Fiskars)

Jsou zahrádkáři, kteří z trávníku vytrhávají každou sedmikrásku, která se opováží vystrčit hlavičku mezi trávou. Taková přísnost je asi zbytečná, ale některé rostliny na záhonech a v trávě opravdu nemají co dělat. Většina druhů plevele se rychle rozrůstá, a nejenže mohou na záhonech vadit z estetických důvodů, ale ubírají místo, vláhu a živiny rostlinám, které tu pěstujeme.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Plevel:

Trávník bez plevelů

Vyzrajeme na plevele

Jak vyčistit dlažbu

Přírodní hnojiva a postřiky

________________________________________________________________________

Vyrývač kořínků (Gardena)

Naštěstí se proti plevelu můžeme dobře vyzbrojit. Na plevel rostoucí mezi řádky rostlin si pořídíme motyčku se širokým ostřím nebo širokou škrabku na plevel. Na plevel vyskytující se přímo mezi květinami nebo zeleninou je naopak vhodné užší nářadí (motyčka, lopatka, ruční vidle).

S vytrhávačem pampelišek se pracuje efektivně, pohodlně, bez ohýbání (Fiskars)

Tam, kde je opravdu málo místa na manipulaci s nářadím a na plevel s tužším delším kořenem je ideální úzký dlouhý vyrývač kořínků, zvaný také vypichovák plevele. Dostaneme se s ním do větší hloubky než s motyčkou a pracovat s ním můžeme i na hustěji porostlých záhonech.

Detail vytrhávače pampelišek a jiného plevele (WOLF-Garten)

Na vzrostlejší trsy plevele s houževnatými kořeny můžeme vzít úzkou zahradní lopatku nebo úzký špičatý rýč, kterým celou rostlinu podebereme a odstraníme.

Na odolné pampelišky existuje speciální vytrhávač plevele s nerezovými čelistmi, které uchopí kořen a pomocí páky ho snadno vytáhnou ze země.

www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.wolf-garten.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Nepřítel plevel

Speciál Plevel: Nepřítel plevel