Pořiďte si chytrou domácnost

Ovládání domácí techniky pomocí smartphonu či internetu vám zpříjemní život, ale pomůže i ušetřit a předejít nejrůznějším problémům. Pro chataře a chalupáře je to velmi zajímavý trend.

Propojení elektroniky, osvětlení, velkých i malých spotřebičů i nejrůznějších detektorů a čidel s chytrým telefonem a internetem se leckomu může jevit jako příliš složitá záležitost. Ale nemusí to tak být, a navíc existuje dostatek firem, které s optimálním propojením a potřebnými kroky poradí už při nákupu nebo rovnou zajistí instalaci a zaškolení.

Téměř neomezené možnosti

Pokud jste se s pojmy typu „chytrá domácnost“, „smart home“ či „internet věcí“ dosud nesetkali, lze celou škálu možností těchto technologií velmi zjednodušeně přirovnat k dálkovému ovládání a k možnostem naprogramování televizoru: nastavíte vše, co potřebujete, pomocí předvoleb si zařízení přizpůsobíte svým osobním preferencím a vyladíte ho tak, aby vám vyšlo vstříc bez zbytečně složitých kroků a prostojů.
S možnostmi chytré domácnosti je to podobné. Vstávání do práce vám může zpříjemnit pomalu se rozsvěcující měkké světlo, zatímco v kuchyni se již vaří voda na čaj. Jen co vámi zaklapnou venkovní dveře, sníží se teplota v domě a chytré zásuvky se automaticky odpojují. Váš byt, dům či zahradu hlídají bezpečnostní senzory, a pokud zaznamenají cokoliv podezřelého, pošlou vám zprávu. Pohledem na displej můžete momentální situaci doma kdykoli zkontrolovat díky přenosu z kamery, a když se večer vrátíte pěkně do tepla, do vytopeného bytu, chytrý zámek za vámi automaticky zamyká a pohybové senzory se vypínají.
S příchodem soumraku se zatáhnou rolety a světlo v dětském pokoji se automaticky stáhne chvíli poté, co děti usnou. To vše různé aplikace a ovladače umí, ale zdaleka nejen to.
Lze snadno propojit hudební přehrávače, DVD rekordéry, počítače i televizi – vše v jediné síti s jednoduchým dotykovým ovládáním. Můžete si pouštět filmy i hudbu z centrálního úložiště dat bez složitého hledání a nastavit si i nahrávání pořadů z nabídky programů různých televizních stanic.

Zábava i zabezpečení

„Chytré“ systémy však nejsou jen pro zábavu, zajistí i ohřev vody a vytápění domu podle nastavené teploty. Lze také nastavit vytápění teplot v každé místnosti zvlášť, takže je v pokoji příjemné teplo, zatímco v ložnici vám nebude rušit spánek přílišné horko. Ovládat můžete ventilaci, klimatizaci, systémy větrání i domácí spotřebiče nebo poštovní schránku.
Pro chataře a chalupáře je nabídka systémů „smart home“ doslova darem z nebes, pokud chtějí využívat nejmodernějších možností zabezpečení ale i vytápění, větrání či temperování na dálku.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pořiďte si chytrou domácnost