Uvažujete o půjčce? Nedělejte chyby

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Ale co si budeme povídat, minimálně tu na bydlení nebo na auto si musí vzít skoro každý z nás. To ostatně potvrzují i čísla. Většina z nás si ale půjčku bohužel vybere špatně.

 

 

Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat? Na to jsme se zeptali finanční specialistky Pavly Rýznarové z portálu Ušetřeno.cz, který se věnuje srovnávání produktů a osvětě v oblasti rodinných financí.

 

Vezmeme první nabídku
Češi se nabídkami na trhu příliš nezabývají. To potvrdil i průzkum společnosti STEM/MARK z loňského roku, podle kterého si sedm z deseti Čechů vzalo hned první nabídnutou půjčku. Svou roli hraje i pohodlnost, ale hlavním problémem je, že se neradi zabýváme tím, čemu nerozumíme. A tak prostě na něco kývneme. „Lidé se také často obrací na svou banku a očekávají, že jako klienti automaticky dostanou lepší podmínky. Tak to ale vůbec není,“ vysvětluje finanční specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz.

RADA: Ani boty si nekoupíte na první dobrou. Přistupujte proto k půjčce jako k jakémukoli jinému nákupu a udělejte si nejdřív průzkum, co se na trhu nabízí. Srovnání si můžete udělat jednoduše online.

 

Chceme všechno hned
Půjčku chceme ihned a nejsme ochotní čekat na její schválení, i když nám taková půjčka často nabízí lepší podmínky. „V praxi se jednoznačně ukazuje, že rychlost schválení půjčky je pro lidi jedním z klíčových rozhodovacích faktorů. O výhodnosti půjčky nám rychlost schválení přitom neříká vůbec nic,“ komentuje Rýznarová. Lidé tak často kývnou na výrazně dražší půjčku jen kvůli zrychlení o pár dnů.

RADA: Neřešte půjčku na poslední chvíli a počítejte s tím, že její schválení může nějaký čas trvat. Když nebudete v časovém tlaku, nebudete mít tendenci udělat uspěchané a nevýhodné rozhodnutí. Proč kvůli pár dnům čekání platit celé roky víc?

 

 

Nerozumíme parametrům úvěru
Co naplat, ve škole nás učí ledacos, ale v oblasti finanční gramotnosti je to slabota. Není proto divu, že když už se Češi o parametry půjčky zajímají a snaží se produkty porovnat, sledují často špatné parametry a ani jim nerozumí. „Typickou chybou je sledování pouze informace o úroku, ve kterém ale nejsou zahrnuty poplatky a náklady na půjčku jako takovou,“ vysvětluje Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz.

RADA: Místo úroku sledujte údaj nazvaný RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ten je vyjádřen také procentem, ale na rozdíl od úroku jsou v něm zahrnuty i všechny poplatky. Ukazuje vám tak, na kolik vás celá půjčka opravdu vyjde.

 

Věříme reklamě
Ne, že by reklamy na půjčky přímo lhaly. Problém je v tom, že vždy inzerují pouze ideální variantu, při které bude půjčka nejlevnější a úrok nejnižší. To se ale v reálném životě vztahuje jen na zlomek žadatelů. „RPSN právě pro tu vaši půjčku se může lišit až o celá procenta, protože si ji berete na jinou částku a na jinou dobu splatnosti,“ vysvětluje situaci finanční specialistka z portálu Ušetřeno.cz.

RADA: Neutíkejte po lákavé reklamě plni očekávání hned do banky. Raději se podívejte na tzv. reprezentativní příklad, který ze zákona musí každá reklama obsahovat a který vám přesně prozradí, pro jaké podmínky byl úrok v reklamě spočítán. Úplně nejlépe si ale vždy nechte spočítat půjčku pro svou vlastní situaci a podle toho se rozhodujte.

 

 

Přeceňujeme svoje síly
Při plánování možností splácení překypujeme až neuvěřitelným optimismem, který ale v tomhle případě není úplně na místě. „V praxi vidím, že většina lidí má tendenci plánovat splácení tzv. na krev a vůbec nepočítá s nečekanými událostmi. Stačí pak pár týdnů nemoci a už se vezou ve splátkovém dluhu,“ komentuje Rýznarová. Stejně tak rádi vytloukáme klín klínem a doufáme, že nás z jedné půjčky vysvobodí půjčka jiná, což je ale hodně krátkozraké řešení.

RADA: Když plánujete výši měsíčních splátek, nechte si dostatečnou rezervu. Je lepší splácet méně a déle, ale s jistotou, že pro vás půjčka nebude cestou do pekel. Když už se do problémů se splácením dostanete, řešte je co nejdříve se svojí bankou místo toho, abyste se snažili zamáznout jednu půjčku jinou.

 

A také neusněte na vavřínech
I když si půjčku poctivě vyberete, za pár měsíců už nejspíš nebudete tušit, jak to s ní vlastně je. Tak jako většina Čechů. Nevíme, kolik měsíčně platíme, kolik jsme už splatili, ani kolik ještě dlužíme. Jsme prostě rádi, že už to nemusíme řešit, a to je chyba. „Vždy pamatujte na možnost refinancování a konsolidace v případě více půjček. Díky tomu se můžete se stávající půjčkou dostat na lepší podmínky. Produktů na trhu stále přibývá, takže už je z čeho vybírat,“ radí Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz

 

TEXT: UŠETŘENO.CZ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Uvažujete o půjčce? Nedělejte chyby