Chaty a chalupy přestávají být jen pro rekreaci

Realitní společnost České spořitelny, která má rekreační bydlení jako jednu ze svých specializací a svou nabídkou pokrývá celou republiku, hodnotí zájem Čechů o rekreační bydlení jako trvalý, a to i přes pokračující ekonomickou stagnaci.

 

Chalupy a chaty se čím dál více stávají zajímavou alternativou k bydlení ve velkém městě

 

Obyvatelé velkých měst mají o chaty a chalupy zájem
„Obyvatelé velkých měst, především Prahy a Brna, mají o chaty a chalupy stále zájem. Největší poptávku zaznamenáváme o nemovitosti střední cenové kategorie do dvou milionů korun v malé dojezdové vzdálenosti do padesáti kilometrů od místa bydliště. Ukazuje se, že lidé za svou rekreací nechtějí dojíždět daleko – samozřejmě kromě výjimek, jakými jsou například horské oblasti.

Novým trendem je, že zájemci o koupi již dopředu zvažují chaty a chalupy nejen jako alternativu ke svému městskému trvalému bydlení, ale přemýšlejí i o možnostech případné rekonstrukce podle vlastních představ na bydlení celoroční. Zajímá je proto mimo jiné zateplení nemovitosti a její celková energetická náročnost, tekoucí voda, snadná dostupnost autem i v zimních měsících a podobně,“ říká předseda představenstva RSČS Martin Němeček.

„Aktuální ekonomická situace má také vliv na vykrytí nabídky s poptávkou. Rekreační nemovitosti jsou jako první na řadě k prodeji, když se jejich majitelé ocitnou ve finanční tísni, na druhé straně stojí zájemci o koupi chat a chalup v žádaných lokalitách. Tento typ bydlení považují za velmi dobrou investici v současné nejisté době,“ dodává Martin Němeček.

 

Pro mnohé je pobyt v přírodě s možností pohostit přátele atraktivní

Velká zahrada není podmínkou
Mezi nejatraktivnější rekreační lokality mezi Pražany se nyní řadí Český kras, Říčansko či okolí vodní nádrže Slapy. U obyvatel Brna se totéž dá říci o Brněnské přehradě nebo o Moravském krasu, u Plzeňanů je nadále v oblibě okolí vodní nádrže Hracholusky či Staroplzenecko. Roli při rozhodování o koupi chaty či chalupy hraje i velikost jejího pozemku. Zatímco dříve byla dostatečná velikost zahrady zásadním faktorem při výběru, v dnešní době už počet zahrádkářů a kutilů není tak velký. Naopak stále roste počet lidí, kterým stačí malý pozemek – předzahrádka, s jejíž údržbou budou mít co nejméně práce a kde si budou moci v klidu posedět či uspořádat malou party s přáteli. Oproti dřívějšku naopak podstatně vzrostly požadavky na soukromí.

 

Ceny nemovitostí přes zimu klesají

Na jaře ceny stoupnou
Ze všech typů nemovitostí považuje RSČS rekreační nemovitosti za ty, na jejichž cenu má sezónnost největší vliv. Martin Němeček proto radí: „Jestliže jste se rozhodli pořídit si chatu či chalupu, udělejte to již teď, v právě končící sezóně. Cena stejné nemovitosti totiž může být v jarním období až o několik desítek procent vyšší než nyní. Důvody jsou přitom pouze subjektivní, pocitové: nemovitost totiž na první pohled vypadá mnohem lépe, když na ni svítí slunce a všechno kolem kvete. Cena na jaře navíc může vystoupat i díky vyšší poptávce, kdy se lidé koupi rekreační nemovitosti chtějí věnovat mnohem více než na podzim.“

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

Chaty a chalupy přestávají být jen pro rekreaci