Aktuální trendy v zabezpečení chat a chalup

U rekreačních objektů nahrává zlodějům takřka neomezený čas, který mají ke zdolání překážek. Kombinací moderních bezpečnostních prvků je však lze zastavit či rovnou předem odradit.

Soustředit bychom se měli jak na vytvoření skutečně účinných překážek vniknutí, tak na simulaci naší přítomnosti. Obojí dokáže zloděje od jeho úmyslu odradit. Současné technologie nám navíc umožňují kontrolovat zabezpečení objektu i na dálku, případného zloděje i vyfotí, což dává vyšší šanci na jeho dopadení.

Můj dům, můj hrad

Ze známého rčení si můžeme odnést i poučení, že svůj příbytek musíme učinit co možná nedobytným. Základem jsou, stejně jako na onom hradě, dveře, které lapka neotevře ani neprorazí. Krásné, masivní historické dveře do chalupy jistě nebudeme chtít měnit za nové, měli bychom je ale opatřit kvalitními bezpečnostními zámky a přídavnými bezpečnostními prvky, například rozvorovým systémem, celoplošnou závorou, zábranou proti vysazení. Nesmí přitom ale dojít k narušení pevnosti konstrukce dveří.
Druhou možností je instalace přídavných bezpečnostních dveří, což je způsob hojně využívaný u památkově chráněných objektů.
Třetí je instalace certifikovaných bezpečnostních dveří ve 3. či 4. bezpečnostní třídě, které mohou mít historizující vzhled. Osadit jimi lze i původní ocelové zárubně splňují-li bezpečnostní parametry. Doplňují se vždy zámkem ve stejné bezpečnostní kategorii.
Mnozí zloději si loupež zpravidla rozmyslí, když narazí na zámek s bezpečnostní certifikací, který lze překonat jen s velkým úsilím.

Jde to i bez klíče

Moderní princip kontroly a ovládání dveří přináší vysoký stupeň zabezpečení. Upřednostňuje se zde personifikovaný vstup přes kódové klávesnice či čtečky otisků prstů (biometrické údaje).
Na instalaci je velmi jednoduchý například inteligentní motorický zámek FAB ENTR. Připevňuje se na zámkovou vložku, není tudíž třeba žádného zásahu do samotných dveří. Napájení je řešeno akumulátorem, takže odpadá instalace kabeláže a nutnost připojení k elektrické síti, což oceníme právě u rekreačních staveb, kde nechceme mít zapnutý proud i v době své nepřítomnosti, nebo kde není elektřina ještě zavedena.
Zámek můžeme ovládat několika způsoby, buď pomocí PIN klávesnice, otiskem prstu, nebo dálkově přes smartphon či tablet. Zamykání je automatické, stačí zavřít dveře. Pořídit se dá od 7 500 Kč.
Komfortním uceleným řešením bezzámkového uzavírání dveří je pak modulový systém, tzv. Door Control System (DCS) s volitelnými prvky, jako je čtečka otisků prstů, kódová klávesnice, zvonek, reproduktor, mikrofon, osvětlení, video modul či senzor pohybu, ale i zabezpečení vedlejších dveří. Systém je kompatibilní i s dalšími technologiemi, mohou to být chytré telefony, IP sítě či rovnou sofistikované systémy automatizovaného řízení budov umožňující sloučení všech prvků do jediného systému.
Při montáži se modul s čtečkou nebo klávesnicí zapustí nejčastěji přímo do dveřního profilu. Odborná montáž není složitá, k čemuž přispívá nejen modulární struktura, založená na jednoduchém „klip“ principu, ale i kódovaná kabeláž předpřipravená k elektrické instalaci.
Vhodným doplňkem k bezpečnostním dveřím může být digitální kukátko, které přenáší obraz na malý monitor. Po zazvonění na zvonek je obraz navíc zaznamenáván na paměťovou kartu, takže i v případě naší nepřítomnosti zpětně vidíme, kdo se u dveří pohyboval. Díky připojení na domácí wi-fi a propojení s aplikací v telefonu můžeme komunikovat v přímém přenosu s návštěvou ať jsme kdekoliv.
Čtečky otisků prstů se pohybují v cenové relaci 5 000 Kč, kódové zámky můžeme koupit již od 1 500 Kč, renomované značky je prodávají v ceně od 3 500 Kč. Dotyková klávesnice stojí okolo 2 000 Kč a elektronické kukátko zhruba 3 500 Kč.

Dveře můžeme otevírat i bez klíčů, pomocí čtečky otisků prstů (NEXT)

Okna do duše

Okna bez záclon či okenic zlodějům ukážou vše, co uvnitř chat a chalup máme, odhalí i naše zvyky, což jim dá odpověď zda vloupačku provést či ne. Pokud tedy v chalupě není nic cenného, můžeme klidně dát na odiv náš skromný příbytek, je-li ale plný starožitností nebo techniky, raději bychom měli pohledu dovnitř v naší nepřítomnosti zamezit. Nezvanou návštěvu může lákat i jen možnost přespání, proto je zabezpečení oken třeba věnovat stejnou pozornost jako dveřím.
„Pro větší zabezpečení oken je vhodné zvolit speciální bezpečnostní sklo. U tohoto typu zasklení je mezi vrstvy skla vložena čirá PVB fólie vyznačující se mimořádnou pevností a přilnavostí, která zaručuje, že úlomky skla při jeho rozbití zůstanou připevněny na folii a nerozletí se do okolí,“ radí Ing. Miroslav Culka, ze společnosti DAFE-PLAST. Fólie by měla mít minimálně tloušťku 0,8 mm. Ochranu posílí také bezpečnostní varianta okenního kování. Funguje na stejném principu jako klasické kování, liší se ovšem větším počtem uzamykacích bodů a jejich tvarem. Důležitou je pro ochranu také blokovatelná či uzamykatelná okenní klika.

Co není přibité

Výsledek nezvané návštěvy může dopadnout i tak, že z interiéru zmizí prakticky veškeré zařízení včetně nábytku. Zejména pro zabezpečení dílenské a zahradní techniky slouží uzamykatelný systém, jako například Tokoz Safety X Box. Mechanismus se instaluje na podlahu, strop, dveře nebo stěnu a předměty se k němu připevňují pomocí pevného ocelového lana. Systém lze pořídit za 2 000 Kč

Pozvěme si na pomoc i čidla

Bezpečnostní čidla hlídající plášť budovy se obvykle montují mezi rám a dveřní nebo okenní křídlo, a pokud se je zloděj snaží vypáčit, čidlo to zaregistruje a vyšle signál do zabezpečovacího zařízení. Kromě toho mohou čidla sloužit i ke kontrole polohy kliky, zda jsou dveře otevřené nebo zavřené.
Čidla lze napojit jak na bezpečnostní zařízení, tak i do systému chytré domácnosti. Jejich velkou výhodou je, že jde o skrytý, plně integrovaný systém, okna tudíž nehyzdí kabely a další viditelné prvky.
Určitě se vyplatí investovat i do GSM alarmu s centrální jednotkou zabezpečovacího systému, která komunikuje s ostatními zařízeními sítě a s naším telefonem.
S alarmem může spolupracovat čidlo pohybu, které sleduje prostor, jenž si sami vymezíme. Jakmile se v něm objeví těleso s jinou teplotou, ihned pošle informaci do systému, který spustí sirénu, jíž se většina zlodějů zaručeně zalekne.
Výborný pomocníkem může být i EPIR 3 z nové generace minialarmů, který se ideálně hodí do chat a chalup. Jednoduchá je jeho instalace i obsluha na dálkové ovládání. Prodává se za 5 000 Kč.

Dobrá rada

Čím vyšší zabezpečení musí zloděj překonat, tím vyšší je limit pro vyplacení plnění za odcizené věci pojišťovnou.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Archiv firem

Aktuální trendy v zabezpečení chat a chalup