Dosévání a hnojení trávníku na podzim

Rubrika: Zahrada

Na podzim nepotřebuje trávník jen zbavit spadaného listí, vyhrabat suchou trávu a mech a provzdušnit, ale také hnojivem dodat výživu pro zimní období a případně „vyspravit“ řídká místa.

Podzimní hnojení trávník posílí a zajistí jeho dobré přezimování

V trávníku se mohou objevovat holá místa vzniklá po mechanickém poškození nebo nadměrné zátěži, případně po vertikutaci. Pokud jsou větší než dlaň ruky, je třeba chybějící trávu dosít.

Travní směs Obnova 2 v 1 s hnojivem (Aros)

Při menším poškození mělce nakypříme povrch půdy hráběmi, lehce doplníme trávníkový substrát (obsahuje písek, a tím zároveň zlepšuje půdní profil) a urovnáme. Vysejeme osivo a mělce zapravíme (do hloubky 2 – 4 mm). Povrch mírně utužíme a na závěr zavlažíme.

Přísev trávníku

Plošnou obnovu neboli přísev provádíme od konce srpna do října; teplota půdy by měla minimálně 12 °C. Trávník na krátko posekáme (na výšku 20 – 40 mm) a vyčistíme od vegetačních zbytků a mechu, nejlépe vertikutátorem. Pokud potřebujeme půdu vylepšit, rozhodíme písek.

Aplikační vozík WR 330, záběr 41 cm, zásobník o objemu 15 litrů (WOLF-Garten)

Vysejeme vhodné osivo (dávka je uváděna na každém balení, většinou 20 – 40 g/m2) a lehce zapravíme do půdy, do hloubky 2 – 4 mm. Osetou plochu pokryjeme trávníkovým nebo humózním substrátem. Nakonec zavlažíme. Pro přesnou aplikaci osiva je vhodné použít rozmetadlo nebo aplikační vozík.

Travní osivo

Důležité je vybrat vhodné osivo. Na podzimní dosev a obnovu bude jiné než pro výsev nového trávníku. Pro dosev volíme travní směsi obsahující větší množství jílku vytrvalého a doplňkově kostřavy červené. Rychle klíčí, vzcházejí a rostou.
Na trhu je řada travních směsí, výběr nám usnadňují jejich jména: obnova, regenerace, repair a podobně.

Trávníková náplast 3 v 1 pro rychlou opravu poškozeného trávníku (Floria)

Například travní směs Obnova od Arosu je vhodná pro regeneraci travních ploch a dosev (0,5 kg/79 Kč/ 20 m2 nebo 5 kg/650 Kč/200 m2), směs na dosev trávníku Repair od WOLF-Gartenu se hodí pro dosev malých i větších ploch a pro všechny druhy zahradní půdy (1 kg/197 Kč/ 50 m2), travní směs Regenerace značky Floria lze použít pro všechny typy trávníků, rychle se zapojí do porostu (1 kg/199 Kč/40 m2).

Obnovujeme i hnojíme

Lze také koupit travní osivo pro dosev v kombinaci s trávníkovým hnojivem, například travní směs Obnova 2 v 1 od Arosu, obsahující semena jílku vytrvalého, kostřavy červené a lipnice luční (1 kg/120 Kč/25 m2) nebo Trávníkovou náplast 3 v 1 značky Floria pro rychlou opravu poškozeného trávníku, která obsahuje rychle rostoucí semena trav, hnojivo a substrát z kokosové rašeliny s Aqua Cellem pro zadržování vody (1 kg/131 Kč/2 m2). WOLF-Garten nabízí směs Novaplant®, kombinaci travního osiva a dlouhodobého hnojiva (2,5 kg/653 Kč/50 m2).

Jaké hnojivo zvolit

Trávníkové hnojivo Expert Podzim (Forestina)

Nejvyšší obsah draslíku (46 %) má trávníkové hnojivo Podzim značky Floria (2,5 kg/191 Kč/ 125 m2). Vyšší podíl draslíku má i trávníkové hnojivo Winter od Arosu (1,5 kg/109 Kč/ 75 m2 nebo 8,5 kg/545 Kč/425 m2). Dále jsou na trhu Podzimní hnojivo na trávník od WOLF-Gartenu se snadnou aplikací (2,5 kg/ 391 Kč/100 m2 nebo 6,25 kg/678 Kč/ 250 m2), Podzimní trávníkové hnojivo od Agro CS (10 kg/312 Kč/400 m2) nebo trávníkové hnojivo Expert Podzim od Forestiny (2,5 kg/113 Kč/100 m2, 10 kg/249 Kč/400 m2 i další balení).

Podzimní hnojiva

Podzimní trávníkové hnojivo (Agro CS)

Podzimní hnojení trávník posílí a zajistí jeho dobré přezimování. Zatímco v období vegetace používáme hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který podporuje růst rostlin, před zimou je nutné růst utlumovat až téměř zastavit a podpořit vyzrávání rostlinných pletiv.
Podzimní hnojiva proto obsahují zejména draslík, který podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a přispívá ke snížení obsahu vody ve tkáních. Tím se výrazně snižuje riziko namrznutí výhonů.

Další důležitou složkou je hořčík, který zabraňuje předčasnému žloutnutí listů (podporuje fotosyntézu), a síra, která pomáhá k tvorbě bílkovin. Správně pohnojený trávník přes zimu nevymrzá a je také odolnější vůči houbovým chorobám, například plísni sněžné. Správný čas na podzimní hnojení je od září do listopadu podle vývoje počasí.

www.aros.cz, www.agrocs.cz, www.floria.cz, www.forestina.cz, www.wolfgartennaradi.cz, www.mountfield.cz, www.svet-travniku.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Dosévání a hnojení trávníku na podzim

Dosévání a hnojení trávníku na podzim