Dekorace za babku

Najdete je na půdě, ve sklepě nebo na bleším trhu. Věci, které už zdánlivě nejsou k něčemu, se na vhodném místě a s přispěním fantazie mohou proměnit v nevšední zahradní dekoraci.


Dekorace za babku nejlépe ladí s přírodně pojatou zahradou, kde se z věcí obyčejných mohou stát zázračné, asi jako v kouzelné zahradě Jiřího Trnky.

Spojení prajednoduché krásy železa a obyčejných valounů

Sbírka kamenů

Kam se sbírkou valounů nasbíraných na vodácké dovolené? Přece do starého železňáku, v němž se kdysi vařily brambory. A šup s ním na kamennou podestu před chalupu.

Sbírka bizarních předmětů byla usazena do zákoutí doplněného zelení

Poezie věcí ze smetiště

Kamenná zeď v rohu někdejšího vesnického dvorku je jako stvořená pro sbírku věcí „ze smetiště“. Skládejte je k sobě ve stylu „kontrasty se přitahují“. Vzniklé umělecké zátiší doplňte stínomilnými a plazivými rostlinami, tak jako majitelé „rumreichu“ na našem záběru.

Kapradina, skalník, hortenzie a pokřivený pěnišník vdechnou vzniklému zátiší ten správný šmrnc starých časů.

Pařez se změnil v cosi mimozemského

Pařezy a torza stromů

Velmi inspirativní materiál je dřevo. Pařezy či torza stromů se mohou proměnit nejen na zálesácký totem, Rumcajse či nadživotní muchomůrku, ale i v netypickou žardinieru pro zasazení nenáročných netřesků.

Nevyužité dříví na otop se dá pojednat i surrealisticky a téměř bez práce. Stačí před hromadu zapíchnout zeměměřičskou tyč a celek doplnit bandaskami na mléko.
Pokud máte uměleckého ducha a nebojíte se experimentů, zkuste si vytvořit vlastní abstraktní zátiší á la Picasso. Stačí když špalky barevně pomalujete a zdůrazníte jejich strukturu na tvar. Samozřejmě, že méně je více.

Pomalováním dřeva z poraženého stromu vznikla zajímavá abstrakce

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Dekorace za babku