Ozdobte si záhon

Rubrika: Zahrada

Dřevěné, kovové, keramické i skleněné dekorace na tyči, tak zvané zápichy, zajímavým způsobem ozdobí záhony i květináče.

Z keře vykukuje keramický ptáček s frajerskou čepičkou (Věra Jenšovská)

Ptáčci vykukují mezi zeleninou, kočka se prochází mezi barevnými květy, kohout otvírá zobáček k zakokrhání… Tak mohou vypadat zápichy, kterými ozdobíme záhony se zeleninou nebo květinami, skupinku keřů nebo stromků.

Zápich může mít i podobu romantické víly

Dříve zdobily záhony růží skleněné koule na tyči, dnes jsou nejoblíbenějším motivem ptáčci. Následují další zvířátka, nejčastěji to jsou kočky, psi, kohouti. Pořídit si ale můžete i koníka, rybu, sluníčko, srdíčka, hvězdičky… Ozdoby bývají veliké i několik desítek centimetrů, tyč může mít více než jeden metr -záleží na tom, zda bude dekorace v nízkém záhonu nebo ve vyšším porostu. Drobné zápichy s krátkou tyčkou se hodí do truhlíků a květináčů.

Barevný dřevěný ptáček v záhonu zeleniny

Záhonové dekorace jsou vyrobeny ze dřeva, přírodního i barevně omalovaného, z glazované i neglazované keramiky, ze skla, porcelánu nebo kovu. Kovové zápichy bývají nejčastěji ploché, vyřezané ze silného plechu. Ten je buď bez úpravy, aby se pokryl rzí, příjemně kontrastující se zelení, nebo je natřen a napatinován například do zelených, modrých či šedých odstínů, případně má nerezovou úpravu.

Drobné, jednodušeji tvarované zápichy mohou mít ještě jinou funkci – nesou označení rostlin, například bylinek, abychom je při sklizni bezpečně poznali. Pokud jsou zápichy z odolného materiálu, mohou zůstat na záhonech i přes zimu.

www.galerienahaji.cz, www.aspectartstudio.cz, www.keramikavach.cz, www.kovodesign.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Ozdobte si záhon