Zahradní nábytek

Rubrika: Zahrada

Asi všichni milujeme ten příjemný pocit, když u chaty nebo u chalupy usedneme do pohodlného křesla a rozhlédneme se po kvetoucí a uklizené zahradě. Pokud nábytek ještě nemáme, je nejvyšší čas si jej pořídit.

domenique – lounge set – hliníková kostra a umělý výplet. cena 30 000 Kč (hartman czech)

Stejně jako si vybíráme nábytek do chalupy, musíme být pozorní i při nákupu zahradního vybavení. Také venkovní nábytek má být pohodlný a splňovat podmínky potřebné pro jeho užívání. Měl by být co nejodolnější rozmarům počasí, snadno udržovatelný, skladovatelný a lehce ovladatelný při rozkládání. Také je dobře, když stylem zapadne do zahrady nebo ladí s architekturou chaty nebo chalupy. Než se vydáme na nákup, dobře si rozmyslíme, kam jej chceme umístit. Důležité je, zda bude chráněn třeba střechou terasy, pergoly, nebo jestli bude přímo na otevřeném prostranství. Podceňovat bychom neměli ani podlahu, na které bude stát – tedy zda bude na zpevněném podkladu, na písku, či trávě.

Materiály: jaký vybrat?

Křeslo louis z umělého ratanu stojí 11 190 Kč, podnožka 4 490 Kč (hartman czech)

K velmi užívaným materiálům patří samozřejmě dřevo. Nejodolnější jsou exotické a severské dřeviny. Tady můžeme najít nábytek ve velkém cenovém rozpětí. Čím odolnější a tvrdší dřevo je, tím více za něj zaplatíme. Dobře ale poslouží i levnější dřevo akátu nebo borovice s dobrou povrchovou úpravou. Aby nábytek vydržel pěkný po dlouhou dobu, výrobci doporučují vybírat produkty s povrchovou úpravou a také radí, aby nábytek stál vždy na suchém a pevném podkladu.

U chalup i chat je oblíbený i kovový nebo hliníkový nábytek. Často se kombinuje s teplejšími materiály užitými na područkách a sedácích. Jde o dřevo nebo speciální textilie a umělé výplety. Umělý ratan se v našich zahradách zabydlel již dávno. Při investici do něj vsaďme na renomované značky a hledejme výrobky s kovovou kostrou, která vydrží déle než varianty s konstrukcí ze dřeva. Pak může být nábytek skutečně vystaven na otevřeném prostranství celoročně.

Nezatracujte plast

Ohrnovat nos nemusíme ani nad nábytkem z kvalitního odolného plastu. Je lehký, skladný, dobře se s ním manipuluje, po sezoně nepotřebuje na úklid mnoho místa, protože je buďto skládací, nebo stohovatelný. Na jeho údržbu postačí voda s trochou mycího prostředku. Masivní plast je sice o něco dražší než běžné produkty, ale je oblíbený pro svou elasticitu a tvarovatelnost, díky níž může mít bezpočet dezénů, navíc si můžeme vybírat z mnoha barev.

Křeslo Savoy z tahokovu stojí 1 750 Kč (Mountfield)

Moderní technologie výroby dodaly všem materiálům na odolnosti. Nábytek se vyrábí s ohledem na praktičnost a ergonomii tvarů či na detaily každé soupravy nebo jednotlivých výrobků. Ať jde o zahradní lehátka, polohovací křesla, rozkládací stoly, nebo polstry na zahradní nábytek, ale i na slunečníky.

Nezaskočí vás počasí ani mokré plavky

Mnoho materiálů odolává jak dešti, tak mokrým plavkám a můžete je proto použít i u nábytku, který slouží přímo u bazénu. Ještě před pár lety znamenaly první kapky deště hektické uklízení nábytku a hlavně polstrování. Pokud promoklo a špatně jsme je usušili, mohli jsme si být jisti, že bude zavánět zatuchlinou a nejspíš se na něm objeví také flíčky plísně. Moderní textil i výplně si poradí také s vodou. I potahy polstrování prodávaného v zahradních centrech nebo hobby řetězcích lze obvykle sejmout a vyprat (doporučení na čištění většinou najdeme na všité etiketě).

odlehčený nábytek lloyd z umělého ratanu. cena je 49 990 Kč (obi)

Jak se textilie potahů liší? Do první třídy můžeme zařadit látky, které odpuzují vodu. Tato úprava ochrání sedáky při krátké přeháňce, drobném mrholení, náhlé nehodě s nápoji a podobně. Nedovoluje ale nechat nábytek bez povšimnutí od jara do zimy venku a sedáky neuklízet. Dostatečnou je tato úprava především pro kryté polootevřené prostory, kde hrozí například boční déšť a vysoká vzdušná vlhkost.

designová židle resö z lakované oceli stojí od 11 340 Kč (la casa nova)

Pak existují látky (například Sunbrella), které mají vzhled přírodního textilu, ale komfort umělých vláken. K jejich vlastnostem patří především stálobarevnost, vodoodpudivost, prodyšnost, odolnost proti plísním a jednoduchá údržba. Mohou být v hrubším i jemnějším provedení, vyrábějí se z nich i deštníky, slunečníky a polštáře. Jsou rychleschnoucí, odolné, snadno se čistí a především jsou krásné. Ale ani tato ochrana není stoprocentní. Při dlouhodobém dešti obvykle voda do sedáků pronikne švy a zipy.

Java dining s křesly z umělého ratanu s teakovým stolem. cena 36 850 Kč (hartman czech)

Klid a pohodu nám přinesou nové materiály pro výplně polštářů a sedáků. Jde například o Quick Dry Foam – novinku loňského léta, která se vyrovná s vlhkostí a deštěm. Je to moderní, vysoce kvalitní pěna určená speciálně pro venkovní použití. Její tajemství spočívá ve velkých otevřených pórech, které nezadržují vodu, ale naopak umožňují její rychlý odtok. Díky tomu je pěna prodyšná a navíc je opatřena antibakteriální a protiplísňovou úpravou, tedy nehrozí žádné problémy pro alergiky nebo děti.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

 

 


Zahradní nábytek

Zahradní nábytek