Zastřešení bazénu a vířivky

Prodlouží koupací sezónu, současně se jedná o nejkomfortnější způsob zabezpečení bazénu. Kromě ochrany vody před znečištěním předejde mnohdy fatálním pádům osob a zvířat.

Zastřešení bazénu není úplně levnou záležitostí, ale už jen tím, že pomáhá ohřívat vodu a udržet její vyšší teplotu i v chladnějších měsících, nám šetří peníze za ohřev a prodloužení koupací sezóny svým způsobem urychluje návratnost vstupní investice. Snižuje rovněž množství odpařované vody. Do třetice přináší úspory, protože brání nečistotám, napršení nebo napadání sněhu do bazénu, což s sebou nese nutnost úpravy vody, tudíž šetří finanční prostředky vynaložené na bazénovou chemii.
Bazén také představuje velké riziko nejen pro zvídavé děti, ale i seniory, slabozraké či hůře mobilní osoby. Pastí se může stát pro nepozorná zvířátka, domácí i divoká. Uzamykatelné zastřešení je tak nejdůležitější částí bazénu, protože chrání životy, a jak víme z medializovaných případů, prevence není rozhodně zbytečná.

Při hezkém počasí lze zastřešení zcela odsunout na okraj bazénu (Alukov)

Přenosné zastřešení

Levnější variantou, která má však svá omezení včetně životnosti, je takzvané přenosné zastřešení. Tvoří je lehká stavebnicová trubková konstrukce z hliníkové slitiny potažená fólií proti UV záření. Na konstrukci se následně připevní plachta sestávající z neprůhledných a průhledných částí.
Kromě cenové dostupnosti pro tento typ zastřešení hovoří fakt, že nepotřebuje stavební úpravy, prostě se jen sestaví a překlene nad bazénem. Nad ním pak funguje jako boudička dětského kočárku. Při úplném stažení zakrývá celou plochu bazénu, když jej chceme použít, zvedneme přední část.
Přenosné zastřešení se vyrábí také ve verzi pro malé kulaté bazény a vířivky. Do země se ukotvuje pomocí patek a napínacích lanek. Ke vstupu slouží odnímatelné látkové dveře podobně jako u stanu, který tvarově připomíná.
Velkou nevýhodou tohoto systému je, že se musí na zimu demontovat a uklidit. Také při silném větru, který by se do plachty opřel, je třeba zejména stanový typ zastřešení složit, čímž ztrácí ochranný efekt a vítr do vody nažene nečistoty, za bouřky do ní naprší. Výrobci na tento fakt přímo upozorňují v záručních podmínkách.

Konstrukce s dekorem dřeva působí v zahradě přirozeněji (Bazény Brandejský)

Pevné zastřešení

V zahradě u tradiční chalupy či chaty působí už sám bazén jako cizorodý prvek, natož jeho zastřešení, třebaže je vyrobeno z transparentního materiálu, tvarem připomínajícím skleník jí na kráse zpravidla příliš nepřidá.
Řešení se pak nabízejí dvě, buď volit nízký typ, který nebrání ve výhledu, ale při koupání musí být odsunutý ke straně bazénu, nebo pro bazén či vířivku najít takové místo, kde ho pohledově můžeme oddělit zelení nebo dřevěnou zástěnou, aby nebyl narušen vesnický nebo přírodní ráz okolí stavení.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Bazény:

Péče o vodu v bazénu

Zima je ideální dobou pro výběr bazénu

Okolí bazénu

Hračky do vody

________________________________________________________________________
Podle výšky se pevné posuvné zastřešení v základu dělí na nízké, střední a vysoké. Pod nízkou a ve střední výšce umístěnou střechou je možné v zakrytém bazénu plavat, ale nelze se tu vzpřímeně pohybovat. Vysoké zastřešení umožní přijít při špatném počasí k bazénu oblečený, po koupání se pohodlně osušit, převléknout a odejít opět teple oblečen, díky čemuž nehrozí ani teplotní šok, ani nastydnutí.
Pokud je zastřešení větší než vodní plocha, může současně sloužit k posezení. Někdy je dokonce využíváno jako alternativa zimní zahrady. Pro tyto účely jsou vhodné atypické, asymetrické modely.

Vysoké typy zastřešení vybízejí k vytvoření komplexnějšího relaxačního prostoru (Mountfield)

Pro volbu pevného zakrytí bazénu nebo vířivky mluví vše, co již bylo naznačeno v úvodu. Bazén je chráněn celoročně před nečistotami, a ochrání rizikovou skupinu před pádem. Vzhledem k tomu, že se tvarově neliší od skleníku, dopadající sluneční paprsky ohřívají vodu, ta se působením chladnějšího vzduchu nebo větru tolik neochlazuje, její teplota je o několik stupňů vyšší než voda v otevřeném bazénu. Koupání si tak lze užívat od časného jara až do podzimu.
Pevné zastřešení tvoří hliníková konstrukce, do níž jsou zasazeny polykarbonátové desky opatřené UV stabilizací. Mohou být zcela průhledné, komůrkové či tónované. Profily konstrukce lze volit buď v eloxovaném provedení, lakované v barvách ze vzorníku RAL, nebo v imitaci dřeva.
Pohyb jednotlivých dílů zajišťuje pojezdová dráha instalovaná buď na zemi průběžně s delšími stranami bazénu, nebo s jednou kolejnicí na zemi a druhou na zdi domu. Vstup může být řešen dveřmi v čelním prostoru nebo posunovacím bočním panelem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem
Kresba: Petr Živný

Uložit

Zastřešení bazénu a vířivky