Chalupa s barevnými interiéry aneb Pastelové variace

V zapadlém koutě České Sibiře stojí bílá chalupa. Kdysi ruina, dnes díky pilným majitelům výstavní usedlost. Zvenčí i uvnitř.

Bílá chalupa ukrývá nečekaně barevné interiéry

Nás bude zajímat ono „uvnitř“. Přišlo na řadu, až když se chalupa zbavila vlhkosti, polorozpadlá okna nahradila nová dřevěná a na opraveném krovu se usadila pěkná pálená krytina.

Každý má svůj kout

V podkroví, kde nebývá přechod mezi stěnami a stropem přesně daný, vymalujeme všechny plochy

Když jsme u nové střechy, je třeba se zmínit, že pod ní zároveň vzniklo několik útulných pokojů. Rekonstrukci podkroví vlastně odstartovalo přání nejmladší z rodiny, Terezky, která zatoužila mít v chalupě také svůj vlastní pokojík. A protože její táta nemá od slov daleko k činům a mamka je nesmírně šikovná, netrvalo to ani moc dlouho.

Přízemí chalupy, z jejíž zadní poloviny už dávno zmizely chlévy, tedy mohlo být „rozkrájeno“ na kuchyň s jídelním stolem, obývák a pokoj pro hosty, v patře, kam lze vystoupat dvěma schodišti, je ložnice rodičů, pracovna s počítačem a Terezčin pokoj s ratanovou postýlkou. S výběrem nábytku si chalupáři dali záležet, dokonce jej podle potřeby natírali různými lazurami. Co bylo pro jeho barvu určující? To vyžaduje samostatnou kapitolu.

Duhová procházka

Před výrazněji barevnými stěnami se dobře vyjímá světlý nábytek. V kontrastu k nim je i bílý strop

Procházíte-li chalupou od přízemí do patra a pak zase druhými schody dolů, máte dojem, jako byste potkali duhu. Chalupář Jan přiznává, že když před těmi zhruba pětadvaceti lety přemalovali u rodičů stěny, zdobené válečkem, na bílo, připadali si jako revolucionáři. Ale najednou měli té bílé dost. A když se rozhodovali, jaký bude interiér jejich chalupy, dostali chuť na barvy.

Jejich názor se dokonce vyvíjí. „Co jsme před pár lety cítili jako avantgardu, považujeme dnes za vybledlou záležitost a jdeme do sytějších barev. Nevím proč,“ přiznává chalupář. „A za pár let se možná zase někde vrátíme k bílé. Hlavně, že jsou barevné proměny stěn, a tudíž atmosféry celého pokoje, tak jednoduché.“

Záleží na souladu

Do kuchyně, která zůstala bílá, vnášejí barevnost hlavně doplňky a bytový textil

Když jsme na závěr zauvažovali nad tím, proč se vlastně majitelé staré chalupy rozhodli pro barevné stěny, došlo nám, že to souvisí se zařízením. Kdyby interiér nebyl zdevastovaný a zachovaly se nějaké kusy původního nábytku, možná by alespoň v přízemí ponechali stěny bílé. Ale tady se zařizovala celá chalupa novým dřevěným nábytkem. A člověku najednou připadají pokoje stejné…

Připravila: Marie Rubešová
Foto: Petr Zhoř

Chalupa s barevnými interiéry aneb Pastelové variace