Pohodlná křesla

Rubrika: Interiér

Vedle běžného sedacího nábytku bychom si měli dopřát aspoň jedno opravdu pohodlné, velké, měkce čalouněné křeslo.

V klasickém ušáku dublin najdete maximum pohodlí, lze i s kolečky pro snadnější přesun, cena 11 950 Kč (Böhm)

Samostatně stojící velké pohodlné křeslo slouží především pro chvíle odpočinku. Zabořeni do měkkého čalounění můžeme trávit příjemné chvíle s knihou v ruce, poslouchat hudbu, sledovat oblíbený pořad v televizi. Nebo jen tak odpočívat. Jak by takové křeslo mělo vypadat?

Zárukou pohodlného sezení je především křeslo anatomicky dobře tvarované – patřičně široké a hluboké, se sedákem ve správné výšce, s optimálním sklonem opěradla a jeho dostatečnou výškou a s područkami, nejlépe také čalouněnými. Velkoryse rozměrné a měkce čalouněné křeslo nám umožní nejen klasické sezení, ale můžeme se v něm stulit jako v hnízdě i s pokrčenýma nohama nebo přehozenýma přes područky.

Měkce čalouněné křeslo Muren má opěrku zad nastavitelnou do tří poloh od sezení až po odpočinek vleže, cena 6 990 Kč (iKea)

Robustněji působí křeslo s čalouněním až k zemi, křeslo na nožičkách vypadá subtilněji. Těžká velká křesla mohou být i na kolečkách.

Oblíbený ušák

Oblíbeným typem je tak zvaný ušák. Má vysoké opěradlo, které poskytuje oporu i pro hlavu, a to nejen zezadu, ale i z boků, kde má opěrky v místě uší – proto ušák. V takovém křesle můžete i usnout a hlava vám nikam „nespadne“. Ušák je poměrně robustní kus nábytku a potřebuje dostatek prostoru.

Relaxační a polohovatelné křeslo

Otočné polohovací křeslo Gwen lze zakoupit i s masážním mechanismem. cena podle čalounění – křeslo s podnožkou od 20 470 Kč, křeslo s masážním mechanismem a podnožkou od 24 950 Kč (Jech)

Pro relaxaci a opravdu pohodlný odpočinek jsou dobrou volbou křesla umožňující polohování opěrky zad do několika poloh od sezení zpříma až po ležení. Relaxační křesla by určitě měla být doplněna podnožkou, která se k řadě křesel nabízí ve stejném designu. Některá relaxační křesla mohou být vybavena masážním mechanismem, takže při odpočinku si můžete dopřát i masáž zad.

Špičková relaxační křesla mají podnožku integrovanou, která je stejně jako opěrák polohovatelná. Některá nabízejí ještě jednu funkci – zvednou se a nakloní, aby sedícímu člověku pomohla při vstávání.

Otočná a houpací

Křeslo Vogue má originální designový potah zad, cena 18 030 Kč (Böhm)

Ten, kdo má rád pohyb i při odpočinku, může zvolit křeslo otočné nebo houpací. Křesla na otočné podnoži umožňují sedícímu člověku sledovat dění kolem sebe a jednoduše se s celým křeslem otočit na požadovanou stranu. V křeslech na pružných lamelách se zas dá mírně pohupovat, skutečné houpání poskytnou houpací křesla.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

Uložit

Pohodlná křesla