Velikonoční hnízdečka

Rubrika: Interiér

Na Velikonoce se všichni těší. Mužští pletou pomlázku a opakují si koledy, ženské pečou beránka, chystají pentle pro koledníky a barví vajíčka.

Hezky obarvené krasličky na koledníky většinou čekají v ošatce. Můžeme jimi ozdobit sváteční stůl i v poněkud netradičním aranžmá, pro jarní svátky nanejvýš příhodném. Kraslice posadíme do hnízdečka. Základním materiálem pro jeho vytvoření může být suchá tráva, vrbové nebo jiné jemné proutky.

Dobře se pracuje s tenkými dřevitými šlahouny z popínavých rostlin, např. horských plaménků, dřevitou vlnou či stébly obilí. Pomoci si můžeme i „šlahouny“ umělých květin, které umně vpleteme do proutí. Vybereme si ty s jemnými jarními kvítky, jako má třeba forzýtie nebo sakura.

A jak na to? Suchý materiál bez známek plesnivění svineme, případně na několika místech nenápadně svážeme několika pevnými, dlouhými stébly trávy. Pokud pleteme z proutků, jeden ostrým nožíkem opatrně podélně rozpůlíme – tak, jako se to dělá při omotávání dolního konce pomlázky, a použijeme jej místo provázku, který by nebyl tak pěkný. Nakonec můžeme hnízdečko měkce vystlat mechem nebo peříčky. Malá jemná peříčka celé aranžmá obzvláště zjemní. A pak už stačí vybrat ta nejhezčí vajíčka a čekat na koledu.

Na závěr naší inspirace ještě dobrá rada: pokud vaše prsty nebudou hned napoprvé tak hbité jako ptačí zobáčky, můžete celé hnízdo naaranžovat do mělčí misky.

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock

Velikonoční hnízdečka