Osvěžte se vodní mlhou

Osvěžující oblak vodní mlhy ochladí vzduch a v jeho blízkosti se vám bude lépe dýchat. V horkých letních dnech navíc sníží prašnost, uleví alergikům, prospěje trávníku a potěší děti.

Rozprašovače, mlžítka, vodní mlhy či mlžicí systémy, to všechno jsou názvy, pod nimiž můžete na trhu hledat nejrůznější zařízení pro ochlazení vzduchu pomocí jemných kapiček chladivé vodní mlhy. K dispozici jsou velmi jednoduché výrobky fungující díky pouhému tlaku vody, ale i složitější systémy s čerpadlem, které se někdy označují jako venkovní klimatizace. Sady pro vytváření vodní mlhy existují v řadě variant a používají se i ve veřejných prostorách, a dokonce i v interiérech, ale na rozpáleném letním dvoře, v zahradě či u bazénu udělají dost práce i jednoduchá mlžítka z hadic s tryskami nebo nerezové sloupkové mlžicí sprchy a brány.

Mlha z vodovodu

Všechny zahradní systémy pro osvěžení a zvlhčení vzduchu fungují na stejném principu: voda je pod tlakem (z vodovodního řádu nebo čerpadla) přiváděna k tryskám (v gumových hadicích, trubkách nebo sprchových růžicích), proniká jimi a vytváří v jejich okolí jemný mlžný opar. Hledáte-li rychlé a jednoduché sezónní řešení, sáhněte například po tzv. osvěžujícím setu, který sestává z gumové hadice s tryskami a nástavcem umožňujícím připojení k závitu dvorového vodovodního kohoutu. Hadici (5 nebo 10 m) rozvěsíte podél stěn, pod přesah střechy, pod pergolu, kolem slunečníků nebo i mezi stromy a povolením kohoutu postupně vyzkoušíte, jaký tlak bude potřeba, aby se vytvářela vodní mlha. Aby hadice nepadala, je ideální uchytit ji v pravidelných vzdálenostech stahovacími pásky. Demontáž celého systému po sezóně je otázkou několika minut.
Jinou možností je položit hadici na zem tryskami vzhůru. Tak získáte zdroj chladivé mlhy, který může zároveň sloužit jako doplňkové zavlažování záhonů či trávníku.
Nerezové zahradní mlžicí sprchy či brány s mlžicími tryskami vyžadují přivedení zdroje vody, ať sezónního pomocí hadice, nebo se zapojí do vodovodního řádu pomocí trubek.

Jednoduché systémy hadic s tryskami se připojí na vodovodní kohout a mohou být pod střechou, na zemi či mezi větvemi stromů

Venkovní klimatizace

Stává-li se pro vás v letních dnech terasa přirozenou součástí obytného prostoru domu, stojí za úvahu i „chytrý“ systém mlžení, který využívá čerpadlo. To vhání vodu ze zásobníku do trysek, které ji pod tlakem rozprašují jako vodní mlhu. Kromě toho, že sníží teplotu vzduchu až o 10 °C, dokáže taková mlha snížit prašnost a neutralizovat pachy včetně cigaretového kouře či zplodin z grilu. Zařízení tohoto typu se podobají venkovním terasovým topným zářičům a někdy dokonce kombinují funkce ochlazování vzduchu, svícení i topení.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Osvěžte se vodní mlhou