Zákoutí pro odpočinek

Rubrika: Zahrada

Stůl se židlemi, zahradní křeslo ani pohodlná lavička by na obytném dvoře rozhodně neměly chybět.

Nábytek Ãpplarő umožňuje sestavovat z jednotlivých elementů různě velké sedací sestavy (IKEA)

V teplém počasí se můžeme s většinou činností přestěhovat z chalupy ven. Proto by na dvoře neměly scházet ani různé typy posezení. V křesle tu můžeme po práci odpočívat, plánovat další vylepšení chalupy nebo si číst, u stolu si vychutnat snídani, oběd i odpolední kávu s přáteli a na lavičce se sejít na kus řeči se sousedem od vedle. A což teprve velké rodinné sešlosti a oslavy! Ty mají venku pod širou oblohou teprve tu správně uvolněnou atmosféru.

Na slunci i ve stínu

I na malý dvorek se vejde pod pergolu větší stůl, proutěná křesílka a lavice, doplněné zelení v kamenných korytech

Někdy nastavujeme tvář sluníčku, jindy se raději schováme do chladivého stínu. I na to bychom měli myslet při výběru místa pro stůl nebo lavičku. Ideální je mít několik venkovních sezení a z nich si vybírat podle počasí a nálady. Poblíž domu může stát jídelní stůl se židlemi, abychom k němu neměli s jídlem daleko. Kávový stolek s křesílky může být trochu dál, lavičku a samostatné křesílko postavíme na místa s hezkým výhledem, nebo naopak skrytá očím.

Kam se schovat

Dvůr může pro venkovní sezení poskytnout zajímavá zákoutí. Něco jiného je samozřejmě dvorek před malou chalupou a něco jiného velký, ze dvou nebo i všech čtyř stran uzavřený dvůr statku. Dvůr s alespoň částečně uzavřenou dispozicí může nabídnout kout chráněný před větrem a cizími pohledy. Podobně poslouží část zdi po zbořené kůlně, nově postavená zídka, živý plot nebo dřevěná zástěna.

Malé „kávové“ sezení vzniklo pod střechou na zápraží

Před deštěm nebo příliš ostrým sluncem ochrání hustě porostlá pergola nebo stříška. Někdy tuhle službu udělá přesahující střecha nad zápražím, plátěná markýza, zastřešení koutu mezi domem a hospodářskou stavbou. Pro velký stůl se dá využít i prostor v upravené stodole nebo kůlně s jednou či dvěma otevřenými stěnami. A pak je tu ještě slunečník.

Dvůr není zahrada

Venkovní nábytek se nabízí v mnoha materiálech a provedeních. Ze dřeva domácího i exotického, z přírodního i umělého výpletu, kovový i plastový. Zvolit bychom měli takový, který bude ladit s okolním prostředím. Zatímco s křesílky a lavičkami v zahradě můžeme více experimentovat, nábytek na dvoře, v bezprostřední blízkosti stavení, by se mu měl víc podřídit. Někam se hodí robustní dřevěný v rustikálním stylu, jinam spíš lehký proutěný nebo střízlivý kovový.

Proutěná křesílka jsou pohodlná a snadno se přenášejí

Záleží i na tom, zda chceme nechávat nábytek stát venku po celý rok – pak si pořídíme těžký a odolný. Nebo ho budeme při každém odjezdu uklízet či při pobytu různě přenášet – v tom případě dáme přednost lehkému nebo skládacímu.

Barevná kouzla

Nezapomeňte, že někdy ještě dobře poslouží i staré, odložené kusy v novém nátěru. K proměně nového i starého nábytku se dají také využít i barevné polštářky na židlích a ubrus na stole.

www.anglickasezona.cz, www.kettler.cz, www.ikea.cz, www.hartman-group.cz, www.jysk.cz, www.mountfield.cz, www.fakopa.cz, www.vetr.cz, www.gardenline.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

 

Vybíráte zahradní nábytek? Širokou nabídku a skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 


Zákoutí pro odpočinek