Osvětlení interiéru aneb Rozsviťte si

Rubrika: Interiér

Bez lustrů, lamp a lampiček se neobejdeme v žádné chatě či chalupě. Vybírat bychom měli osvětlení nejen funkční, ale i takové, aby se stylem do našeho interiéru hodilo.

Nabídka různých druhů osvětlení je velmi široká. Podle potřeby můžeme volit mezi světly stropními, nástěnnými, stolními a stojacími. U stropního osvětlení se můžeme rozhodnout například mezi zapuštěnými spoty, přisedlým nebo zavěšeným lustrem. Toto centrální osvětlení místnosti mohou doplnit na vhodných místech nástěnné lampičky.

Pracovní místo vybavíme praktickou pracovní lampou s jedním nebo více klouby, abychom mohli proud jejího světla nasměrovat podle potřeby. Stojací lampy a menší stolní lampičky se dají využít k osvětlení místa na čtení, drobnou práci a podobně, ty s nižší hladinou světla slouží pro osvětlení jen určitých částí místnosti a pro navození příjemné atmosféry.

Venkovský styl

Funkčnost osvětlení by měla být na prvním místě, ale pominout bychom neměli ani jeho vzhled. Ne vše se do chat a chalup hodí. Záleží samozřejmě na tom, v jakém stylu je chalupa zařízena, jaký nábytek a doplňky v interiéru jsou. Někdy ale i určitým kontrastem dosáhneme zajímavého výsledku.

K venkovskému stylu chalupy se nehodí strohá nerezová, blyštivá zámecká ani supermoderní plastová světla. Zvolit můžeme osvětlení, které tvarem připomíná staré stahovací lustry, petrolejové lampy nebo olejové lampičky. Materiálem bude především sklo, porcelán a keramika, a to nejen jednobarevné, ale i s květinovým dekorem. Industriální lampy

V interiérech zařízených dnes módním anglickým či skandinávským nábytkem v bílých a šedých odstínech vypadají dobře kovové lampy ve strohém industriálním stylu. Připomínají ateliérové reflektory či tovární a dílenské lampy, jsou z kovu a mají černou povrchovou úpravu nebo vzhled mosazi či niklu.

Přírodní materiály se hodí vždy

Chybu neuděláme, zvolíme-li osvětlovací těleso jednoduchého tvaru z přírodních materiálů, jako je dřevo, proutí, ratan, bambus a podobně. Zvláště u stolních a stojacích lamp nabízí dřevo rozmanité možnosti ztvárnění podstavce. Stínidla u těchto lamp bývají většinou z papíru nebo textilu.

 

text: Iva Tvrzová
foto: archiv firem

Osvětlení interiéru aneb Rozsviťte si

Osvětlení interiéru aneb Rozsviťte si