Podlahy do viktoriánského a shabby chic interiéru

shabby chic

Tady je podlaha velmi dominantní stylotvornou součástí interiéru a její barevná úprava evokuje letitou zabydlenost, i když jde o uměle vytvořený dekor povrchu. Foto: Shutterstock

Klasický a zároveň stylový interiér má často základ ve vzhledu a designu podlahy. A prodejci podlah to vědí, takže i v sortimentu nejmodernějších podlahářských materiálů najdete inspiraci minulostí, nebo imitace slavných stylů minulosti.

Je to například francouzský „opotřebovaný“ styl Shabby chic, nebo viktoriánský styl ze staré Anglie. Všechny tyto klasické styly interiérů jsou nadčasové a jejich elegance a úroveň se postupem času ještě zvyšuje. V kombinaci se současným standardem bydlení je však nutné pracovat s těmito styly s rozmyslem, aby nechtěně neparodovaly samy sebe.

Pro styl Shabby chic, charakteristický svou „omšelostí,“ jsou typické měkké a teplé barevné odstíny a neutrální tóny. Kromě lehkých přírodních a zemitých barev to mohou být i pastelové odstíny růžové, modré a fialové. K dosažení kontrastu pak slouží především šedá a špinavě bílá. Interiér ve viktoriánském duchu si pro změnu výborně rozumí se stříbrnými a bronzovými detaily.

Výběr podlahové krytiny je důležitým základem interiéru. Ke klasickým stylům se výborně hodí dřevo, jehož přirozenou krásu a teplé vyznění nic nenahradí. Robustní podlaha vydrží dlouhá léta a její charakter bude stále více umocňován. V interiérech ve stylu Shabby chic volte spíše světlejší podlahy. Vhodná je přírodní měkká barva dubu nebo o něco výraznější prkna s nádechem šedé či bílé, které pomohou místnost prosvětlit a opticky zvětšit. Podlaha ve viktoriánském duchu zase vyžaduje jiný přístup. Obyčejně se zde používají hnědé a teplé barvy podtrhující autenticitu přírodního produktu.

rustikální interiér

Tady je moderní plovoucí podlaha díky volbě dekoru a povrchové úpravě zcela v souladu s rustikálním domem i nábytkem. Foto: Kahrs

Magie barev

Obecně je to s barvami podlahy tak, že žlutá a béžová evokují slunce, zábavu a optimismus a navozují poklidnou atmosféru. Tmavou místnost prosvětlíte podlahou v barvě světlého dubu, buku nebo javoru. Červená a oranžová navozují pocit tepla, intimity a harmonie.

Méně obvyklé dekory třešně nebo merbau vytvoří atmosféru tepla a exotiky, kterou zdůrazníte koloniálním a robustním nábytkem.

Hnědá je barva země, útěchy a bezpečí. Když položíte podlahy v hnědém odstínu, navážete spojení s přírodou. Tvoří ideální pozadí pro rustikální nábytek a jasné, výrazné barvy. Bílá a světle béžová vnesou do interiéru světlo, čistotu a nadčasovost. Místnosti můžete dodat moderní vzhled, jas, prostor a světlo vzorem světlého javoru nebo norské borovice.

dřevěná plovoucí podlaha

Desky plovoucí podlahy v neutrálním odstínu a dekoru dubu či jiného světlejšího dřeva jsou univerzálním řešením, které vyhoví skoro všude. Foto: Quickstep

Šedá je barvou pro neutralitu, eleganci a klid. Šedá podlaha dokonale ladí s výraznými barvami a teplými odstíny. Navíc dodá vašemu klasickému nábytku soudobý vzhled. Černá evokuje přepych, styl a úroveň. Černou podlahou místnost získá luxusní vzhled. Můžete s ní vytvořit zajímavý kontrast se světlými barvami zdí a stropu.

viktoriánský interiér

Aby se historizující interiér nenápadně neproměnil v muzeum, je třeba ho v dobrém slova smyslu “narušit” podlahou, ale třeba i prázdnými rámečky na stěně. Foto: Shutterstock

Viktoriánský interiér

U viktoriánského interiéru se soustřeďte na tmavší druhy dřev i u nábytku. Ideální jsou masivní kusy v tmavých odstínech, mohutné svícny, vysoké knihovny či klasická pohovka Chesterfield v tmavě hnědé kůži. Právě stylová velkolepost je podstatou viktoriánského přístupu.

Důležitými prvky přinášejícími určitou dynamiku jsou bezpochyby také křivky a kudrlinky. Ke klasickému interiéru se výborně hodí starožitné nebo historizující prvky, které vašemu domovu vdechnou romantický styl. Při výběru nábytku jsou klíčovými barvami přírodní a pastelové.

shabby chic koupelna

Dřevo koupelně sluší, plovoucí podlaha z vrstvených desek je ale odolnější než fošny nebo tradiční palubky. Foto: Shutterstock

Shabby chic interiér

Přístup ve stylu Shabby chic si zakládá na stylovosti, ale nikoli dokonalosti, a to by se mělo projevit i ve výběru nábytku. Ideálních výsledků dosáhnete kombinací bílých dřevěných kusů a starožitností s modernějšími prvky. Tu pravou míru autenticity vám zajistí „větrem ošlehané“ kousky, které jsou schopny navodit atmosféru dávno zašlých časů. Při výběru nábytku nezapomínejte na zakřivené nohy stolů a židlí. Tento styl zároveň do vašeho interiéru přinese doteky venkova.

U všech zmíněných pojetí se nebojte jednoduchého a klidného přístupu. Jednoduchost je klíčem k vytvoření klasického prostoru, který je zároveň útulný i harmonický.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Kahrs, Quickstep a Shutterstock

Podlahy do viktoriánského a shabby chic interiéru