Inspirace lidovým ornamentem

Naši předkové se odjakživa snažili zpříjemnit si prostředí, ve kterém žili. Podle svých možností a dovedností zdobili svá obydlí, ale také různé menší užitkové předměty. Spoustu inspirace od nich můžeme čerpat dodnes.

Malovaný ornament kolem oken a dveří sloužil jako ozdoba, měl ale také dům chránit před zlými silami a přinášet hojnost. Foto: Shutterstock

Výzdoba v podobě různých ornamentů, jež doprovází lidstvo odnepaměti, se postupně vyvíjí. V mnoha podobách ji nalézáme na nábytku, domech, nádobí, kraslicích či lidových krojích. Lidé se těmito vzory obklopovali jednak z estetických důvodů, ornament měl ale i svou magickou funkci – věřili, že je chrání před zlými silami.

Regionální poklady

Tradiční ornamenty jsou charakteristické tvarem, zobrazovanými motivy, principy symetrie, celkové i barevné kompozice. Nejčastěji v nich můžeme rozeznat rostlinné motivy, tedy květiny, klasy, ovoce, ale i zvířata či různě uspořádané geometrické tvary. Použití výzdoby se liší v jednotlivých regionech.

Velmi bohatou tradicí je proslulé hlavně Slovácko, kde můžeme obdivovat malovaná průčelí domů, vinných sklepů i drobných kapliček. Tyto skvosty jsou zásluhou šikovných maléreček, které převzaly řemeslo od generací před nimi a starají se o obnovu ornamentů zašlých působením času. Ale vymýšlejí i nové motivy vycházející z těch obvyklých.

dekor folklór na talířích

Typický dekor nalezneme také třeba na chodské keramice (Foto: tleto)

Zajímavou inspiraci můžeme nalézt také na mnoha dalších lidových výrobcích, ať už je to textil s výšivkou, jíž se zdobily regionální kroje i domácí výbava, textil z modrotisku, kde se uplatňovaly jak jednoduché, tak propracované květinové motivy, nebo malby na keramice. Z těch nejznámějších lze uvést třeba pestře barevnou tupeskou keramiku, modrobílou hrdějovickou či chodskou keramiku s bílým či tmavým podkladem.

chňapka folklór

S obvyklými motivy se setkáme i na modrotisku (Foto: Fler, HelaF)

Věšák dřevěný folklór

Věšáček s lidovým vzorem můžete mít na očích každý den (Foto: Fler, rolinda)

Omalovat domov

Vyzdobit vchod do svého domu po vzoru moravského venkova by v jiných regionech působilo nepatřičně. Krásu lidového ornamentu si však můžeme dopřát i na menších interiérových doplňcích. Fantazii se meze nekladou!

malovaná vařečka folklór

Malovaná vařečka na vaření moc není, ale jako ozdoba je kouzelná (Foto: Fler, TalkFolk)

malovaná krabička folklór

Malovaná krabička je jako stvořená pro úkryt osobních pokladů (Foto: Fler, TalkFolk)

Zkuste to sami

Pokud máte šikovné ruce, můžete si zkusit vytvořit vlastní výrobek. Jako předlohu lze využít tradiční motivy, můžete ale zkusit i experimentovat s vlastními vzory. Stačí jen vybrat vhodné barvy pro daný materiál a jemné štětce pro dokonalé detaily.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením Fler/TalkFolk, Fler/rolinda, Fler/HelaF, Tleta, 4home, Bonami

Inspirace lidovým ornamentem