Opravy čalounění

výměna čalounění

Nový potah promění přehlížený kus nábytku opět v klenot. Foto: Shutterstock

Vzhled vysloužilého křesílka nebo letité nevzhledné židle snadno oživíme výměnou čalounění. S trochou šikovnosti to můžeme zvládnout sami s vybavením, které se najde skoro v každé domácnosti.

Je jasné, že bez předchozích zkušeností nemá cenu pouštět se do tvarově složitých křesel či pohovek, u nichž bychom neodborným zásahem mohli způsobit víc škody než užitku. Oprava sedáku židle, taburetu či jednoduchého křesílka však může být ideální příležitost, jak si vyzkoušet své čalounické dovednosti.

Co všechno je potřeba?

Potřebovat budeme ostré nůžky, ideálně krejčovské, které si poradí i se silnější látkou či vatelínem, zalamovací nůž, kladívko a čalounické hřebíčky nebo sponkovačku. Vybavení profesionálů, kteří se na opravy čalounění specializují, je samozřejmě o dost rozsáhlejší, pro první pokusy však výše zmíněná výbava stačí.

prácese sponkovačkou

Práce se sponkovačkou je rychlá a snadná. Foto: Shutterstock

Na látce si dejte záležet

Potahovou látku vybíráme jednak s ohledem na stávající zařízení interiéru, ale především na odolnost. Zvláště sedáky patří k nejnamáhanějším částem nábytku, proto se vyplatí tkaninu vybrat opravdu pečlivě. U potahových látek bývá otěruvzdornost často uvedena ve vzorníku, kvalitu však poznáme i na omak. Pro první čalounické pokusy ale můžeme využít i jakékoliv dostatečně odolné zbytky látek. Budeme-li měnit také výplň sedáku, měli bychom si připravit ještě dostatečně velký kus molitanu a vatelín. Oba většinou seženeme v prodejnách s metráží, molitan pak často mívají v hobbymarketech.

vzorník s potahy

Odolnost látky lze odhadnout na omak, někdy se však uvádí i její otěruvzdornost. Foto: Shutterstock

Jak postupovat

Tvar sedáku nebo jiné čalouněné části obkreslíme na karton, z nějž vytvoříme šablonu a podle té pak připravíme potahovou látku a výplňový materiál. Sílu vrstvy molitanu volíme podle požadované výše sedáku. Jeho tvar vystřihneme či vyřízneme podle šablony. Někdy se molitanová vrstva lepí na dřevěný podklad, je to hlavně kvůli jednodušší manipulaci. Molitanovou výplň pak můžeme přetáhnout ještě vatelínem, který už však stříháme s rezervou, abychom jej mohli přetáhnout přes okraj sedáku. U potahové látky tedy pak musíme k velikosti šablony připočíst ještě výšku molitanu a dostatečně velkou rezervu pro přichycení látky zespodu sedáku.

K uchycení samotného potahu pak můžeme použít čalounické hřebíčky a kladívko, mnohem pohodlnější je však práce se sponkovačkou, díky níž máte jednu ruku volnou a látku lze průběžně přidržovat a upravovat. Začneme tím, že látku nahrubo přichytíme na protilehlých stranách a pak ji postupně napínáme a připevňujeme. Přebytečnou látku pak asi 2 centimetry od přisponkovaného okraje odstřihneme.

Potah až nakonec

Potřebuje-li židle kromě opravy čalounění ještě opravu laku či nějaký truhlářský zásah pro zpevnění konstrukce, udělejte je ještě předtím, než se pustíte do čalounění, aby se nový potah nepoškodil.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Opravy čalounění