Okno – ozdoba zahrady

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Okno nemusí sloužit jen k výhledu z domu do zahrady. Ze zahrady můžeme pozorovat okno, které někdy působí jako výtvarný prvek.

Některá okna jsou sama o sobě krásná – mají dekorativně tvarované nadokenní nebo podokenní římsy, po stranách je lemují hezké barevné okenice, chrání je ozdobně kovaná mříž. Ale i obyčejné okno nebo okénko se dá upravit tak, abychom ho ze zahrady pozorovali s potěšením.

Jistou volbou jsou květiny

Sázkou na jistotu, jak oživit okno, je umístit do něj květiny. Vedle oblíbených muškátů to může být celá řada pestrých letniček i trvalek. Můžeme je vybírat podle barvy, aby ladily s oknem, okenicemi, fasádou. Hezky vypadají jak všechny květiny v okně stejné, tak jejich různorodá směs. Parádu v okně může s květinou dělat i hezký květináč nebo truhlík.

Rostliny se dají využít i jinak – menší okno zvýrazníme tím, že ho necháme kolem dokola obrůst popínavou zelení. Pak už stačí položit na římsu kousek přírody, třeba neobvykle pokroucený kus dřeva.

Místo pro výstavu

Na venkovní římse nebo mezi okenními křídly je vhodný prostor pro vystavení předmětů, které máme rádi. Můžeme je tak pozorovat z interiéru i ze zahrady. Umístit sem můžeme například větší dřevěné plastiky, staré keramické nádobí, plechové konvičky, zajímavě tvarované skleněné lahve… Pokud sami rádi tvoříme, může se okno stát proměnlivou galerií pro naše výtvory. Ty drobnější lze do okna i zavěsit.

Trochu humoru neškodí

U oken hospodářských stavení se můžeme víc „odvázat“ a ozdobit je s humorem a třeba i trochu bláznivě. Naaranžovat sem lze nejrůznější staré nářadí, naprasklé hrnečky s bylinkami, pestře pomalované kameny i samorosty. Z okénka může dokonce vykukovat hadrový pajdulák, případně mu budou koukat jen nohy.

Okno může být jevištěm, kde se stále odehrávají nějaké příběhy.

 

TIP

Barevné, zajímavě tvarované skleněné lahve v okně vyniknou, když je postavíme na několik polic nad sebou. A můžeme je doplnit dalšími předměty ze stejného materiálu. Průsvitné sklo při pohledu z interiéru zjemní, zvenku nabídne pohled na originální galerii.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: Pavel Veselý, Marie Votavová a Shutterstock

 

<h2>Okno – ozdoba zahrady</h2>

 

 

 

Okno – ozdoba zahrady