Brány a vrata

Pro některé venkovské domy jsou brány a vrata jedněmi z nejdůležitějších součástí určujících vnější vzhled a podobu stavby. Zaslouží si pozornost a péči.

Nepřehlédnutelné jsou klenuté brány do dvorových statků, ale stejně tak mohou být rovné. Bývají samostatné, někdy uzavírají proluku mezi dvěma hlavními budovami. V řadě českých i moravských regionů jsou součástí stavby, což je mnohdy případ východomoravských řadových domů, které kdysi ve dvorech ukrývaly hospodářství a průjezd pro vůz byl důležitý stejně jako obytné prostory.

Příklad velmi dobře provedené obnovy nebo repliky původních, řezbářskými prvky zdobených vrat

Příklad velmi dobře provedené obnovy nebo repliky původních, řezbářskými prvky zdobených vratV tomto případě je nutné pečovat zejména o dekorativní prvky, nemělo by být složité obnovit je ani při případné výrobě repliky vrat. Foto: Petr Živný

Klenba i stříška

Zatímco pilíře či klenby nebo zastřešení samostatných bran bývají kamenné či cihlové a většinou omítnuté, vrata jsou dřevěná, dvoukřídlá, velmi často s integrovanými jednokřídlými vrátky, která lze samostatně otvírat, pokud chcete prostě jen vstoupit do dvora či do objektu. Jsou-li vrata součástí domů, bývá v některých regionech (např. na moravském Slovácku) součástí původního řešení ve fasádě přiznaný trám, který se tesal z vhodně zakřiveného kmene tak, aby mohl podpírat klenbu. To vypadá velmi hezky, a pokud je možnost takový prvek alespoň pohledově zachovat, rozhodně to udělejte.

Uvedený popis stavebního principu a součástí tradičních bran je důležité znát, jestliže chcete tento typ vstupu do objektu zachovat, opravovat, případně obnovit. Je důležité si uvědomit, že tradiční dřevěná vrata venkovských usedlostí a statků (včetně vrat do stodol a jiných větších hospodářských budov) v podstatě nelze nahradit vraty z moderních materiálů (plech, plasty, kombinace materiálů) a využívat mnoha výhod současných typů vrat. Charakter budovy se v takových případech zcela změní, příkladů nešťastné volby vrat najdete na vesnici mnoho.

Příklad jednoduché brány, kterou lze snadno kompletně obnovit

Příklad jednoduché brány, kterou lze snadno kompletně obnovit. Foto: Petr Živný

Samozřejmě je možné pořídit si do klenuté brány starého statku moderní vrata, která vzhled domu nenaruší, a přitom můžou splňovat třeba i současný bezpečnostní standard nebo umožňovat dálkové ovládání. To ale znamená výrobu na zakázku a kombinace ocelové či hliníkové konstrukce a dřevěného opláštění, které bude původní podobou alespoň inspirované. Zvažujete-li tedy vyšší investici, stojí za úvahu i výroba kompletní repliky a její dovybavení moderními kovovými závěsy, závorami a bezpečnostními prvky, tak aby nová vrata v podstatě sloužila na někdejším principu a pohledově byla zcela v souladu se stavbou.

To je obecně nejlepší řešení, které lze doporučit i u náročnější rekonstrukce brány a vrat: pokud bylo prvotní řešení funkční a léta dobře sloužilo, držte se ho i nadále. Potřebujete-li posílit zejména bezpečnostní funkci vrat, lze to řešit i při rekonstrukci a některé věci se mohou dodělat „neviditelně“ podobně, jako když si necháte osadit novými bezpečnostními prvky dveře v městském bytě. Služby nabízí v tomto ohledu celá řada firem.

V jednoduchosti je krása, mnohdy nemá smysl vymýšlet nic nového oproti tomu, co k chalupám patřilo

V jednoduchosti je krása, mnohdy nemá smysl vymýšlet nic nového oproti tomu, co k chalupám patřilo. Foto: Petr Živný

Jednoduchá brána potřebuje zejména dostatečnou nosnost horizontálních konstrukčních prvků, dřevo by si zasloužilo ochranný nátěr proti mechu

Jednoduchá brána potřebuje zejména dostatečnou nosnost horizontálních konstrukčních prvků, dřevo by si zasloužilo ochranný nátěr proti mechu. Foto: Petr Živný

Zavěšení je základ

Panty, závěsy a veškerá opatření, která zajišťují stabilitu vrat a také to, aby se časem díky své značné hmotnosti neprověsila, aby se obě křídla nezačala v některých místech překrývat a stále do sebe dokonale zapadala, to je u dřevěných domovních vrat nutnost a základ jejich funkce. Opět tu stojí za zmínku dobrý recept spočívající jednoduše ve sledování a kopírování toho, co už bylo jednou vymyšleno: vesničtí tesaři dříve věděli, jak těžká vrata sestavit a zavěsit tak, aby se uvedeným problémům předešlo. Tajemství spočívá v jednoduché nosné konstrukci z trámků, na niž se posléze natloukala zvenku viditelná prkna (na sraz, u hospodářských budov někdy i se spárami kvůli větrání). Tato konstrukce sestávala i ze svislých nebo šikmých vzpěr uvnitř konstrukčního rámu, které sloužily i jako zavětrovací opory (nápor větru do vrat zavěšených na pantech může být obrovský) a také jako posily proti případnému zborcení nosného konstrukčního rámu vlivem opotřebení.

U některých bran je klíčové pečlivě vybírat odstín barvy ze současné nabídky nátěrových hmot, protože kdysi použitá barva už na trhu nemusí existovat

U některých bran je klíčové pečlivě vybírat odstín barvy ze současné nabídky nátěrových hmot, protože kdysi použitá barva už na trhu nemusí existovat. Foto: Petr Živný

Moderně postaru

Nic lepšího nevymyslíte ani dnes. Pokud jde o to, co máte k dispozici navíc oproti vesnickým tesařům z minulosti, pak je to kromě moderního nářadí včetně výborných vrtáků na čepy, kolíkové spoje či prošroubovávání silných dřevěných prvků skrz nebo snadné zapuštění hlav šroubů do dřeva také spojovací materiál a ochranné nátěry a rovněž panty, kování, závory či bezpečnostní prvky.

Závěsy jsou mimořádně důležité. Je třeba si uvědomit, že vratové křídlo je opravdu těžké. Aby bylo zavěšení funkční a neměnné mnoho příštích let, je nutné zvolit ideální kombinaci závěsných pantů do rámu (veřejí) i do samotných křídel vrat a prošroubování těchto závěsů natolik důkladně a rozměrově správně, aby je hmotnost, vibrace při větru i pouhé časté zavírání a otevírání neuvolňovaly a neničily. Téměř u každých dřevěných venkovních vrat problémy tohoto typu časem nastanou, ale vhodně zvolené závěsy včetně kotvicích prvků a průběžná péče o vrata mohou takové potíže oddálit i o desítky let.

Zůstaneme-li u péče, pak je třeba říct, že starost o tradiční dřevěná vrata není žádná věda. Základem je dobře je vyrobit či opravit a nezanedbat nic při jejich zavěšení. Místa s kovovými prvky ve dřevě jsou vždy zdrojem rizika, zvláště když na vrata prší, zafoukává na ně sníh, nebo na ně dokonce stříká voda ze střechy nebo z okapu. Tomu je nutné zabránit, volit nerezavějící kotvicí prvky, pravidelně riziková místa i celá vrata kontrolovat a ochranné nátěry dřeva a kovu včas obnovovat.

V tomto případě je nutné pečovat zejména o dekorativní prvky, nemělo by být složité obnovit je ani při případné výrobě repliky vrat

V tomto případě je nutné pečovat zejména o dekorativní prvky, nemělo by být složité obnovit je ani při případné výrobě repliky vrat. Foto: Petr Živný

Podobných domů se středovým průjezdem najdete v Česku mnoho, brána je dobře chráněná, vyžaduje zejména obnovy nátěru

Podobných domů se středovým průjezdem najdete v Česku mnoho, brána je dobře chráněná, vyžaduje zejména obnovy nátěru. Foto: Petr Živný

Dobré rady

  • U samostatných bran dejte pozor na zatékající vodu. Zděné, ale i dřevěné brány mívají často stříšky chráněné pálenou střešní krytinou. Pokud se krytina uvolní (a nemusí to být zdola patrné), může do klenby nebo do vrat zbytečně zatékat.
  • Dřevěná vrata dostávají „zabrat“ zejména od odstřikující dešťové vody v dolní části. Zhruba do metrové výše důsledně hlídejte kvalitu nátěru a znemožněte dešťovým kapkám odstřikování, jak to jen jde (štěrk, odvod vody drenážními kanálky, vsakování vody do země).

Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová a Petr Živný

Brány a vrata