Svahovky pro zelené zídky

Rubrika: Zahrada

Svahové tvarovky nejsou pouhými stavebními prvky, které mají za úkol zabránit sesuvu půdy, jejich konstrukce umožňuje i výsadbu rostlin. Namísto betonové bariéry tak vznikne rozkvetlá stěna.

Kromě zpevnění svahů, vyrovnání menších terénních nerovností najdou svahové tvarovky neboli tvárnice své využití i jako nízké zídky kolem záhonů jako alternativa skalky, oddělíme jimi jednotlivé části zahrady či ji odstíníme od rušné komunikace. Z větších pak sestavíme vyvýšený záhon. S pomocí plastového dna můžeme z některých typů vytvořit samostatné květinové nádoby. Použít je můžeme i netradičně jako základ pro lavičku, odkládací stolek apod.

Beton v různých podobách

Svahové tvarovky se vyrábějí litím betonu do forem, pro větší pevnost a mrazuvzdornost se používá technologie vibrolisování. Betonová směs může být probarvená, aby tvarovky neměly klasický šedý betonový vzhled. Při výběru se nejčastěji setkáme s hrubozrnným, kartáčovaným nebo štípaným povrchem. Ten může být ještě ošetřen impregnací pro vyšší odolnost povětrnostním podmínkám. Velkou výhodou svahových tvarovek je jejich bezúdržbovost a snadná opravitelnost.
Zeď z nich se staví stejně jako schody, spodní řada je předsunutá. Svahovky zaoblených tvarů umožňují vytvořit kruhové stěny a záhony.

Zeď z tvarovek Vario je zajímavě členitá. 147,60 Kč/kus (BEST)

Příprava základů je zásadní

  • Pro zídku nepřevyšující 1 metr je třeba založit základy v hloubce 40 cm, pro zdi vyšší pak v hloubce minimálně 80 cm.
  • Nejspodnější část základů tvoří mrazuvzdorná vrstva z 15 až 20 cm zhutněného štěrku nebo drobného kameniva. Na ni přijde 10 až 20cm vrstva betonu. Do ještě vlhkého se ukládá první řada svahových tvarovek a to tak, aby nevyčnívaly nad okraj výkopu víc jak polovinou.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Svahovky pro zelené zídky